Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.644.2021.2.DP

Czy transakcja odkupienia książek od czeskiego kontrahenta powinna pomniejszać przychody ze sprzedaży?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy transakcja odkupienia książek od czeskiego kontrahenta powinna pomniejszać przychody ze sprzedaży. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 25 lutego 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej: „Spółką” lub „Wnioskodawcą”) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje w trybie wewnątrzwspólnotowych dostaw trójstronnych sprzedaży książek do będącego hurtownikiem nabywcy w Czechach. Książki te na zamówienie Spółki były wcześniej drukowane w Hiszpanii, a obecnie są drukowane na Litwie i następnie dostarczane bezpośrednio do czeskiego nabywcy.

Na okoliczność dokonywanej sprzedaży wystawiane są dla czeskiego nabywcy, już po odbiorze przez niego książek, faktury sprzedaży w koronach czeskich (CZK). Przychód z tytułu dokonywanej czeskiemu nabywcy sprzedaży jest zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.), zwanej dalej „Ustawą o podatku CIT”, przeliczany na PLN według kursu średniego, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień odbioru książek przez czeskiego odbiorcę, który jest wcześniejszy niż dzień wystawienia dla niego faktury sprzedaży. Dzień odbioru książek przez nabywcę jest w tym przypadku jednocześnie dniem powstania przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 3a Ustawy o podatku CIT. Kosztem uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 4 Ustawy o podatku CIT, związanym z każdorazową taką sprzedażą, czyli tzw. kosztem własnym sprzedaży, jest wyrażona w cenach nabycia wartość zakupywanych przez Spółkę z zagranicznej drukarni (poprzednio z Hiszpanii, obecnie z Litwy) książek, sprzedawanych czeskiemu nabywcy, przeliczana na PLN według zasad określonych w art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 4e Ustawy o podatku CIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00