Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 maja 2021 r., sygn. IV CSKP 58/21

Zastrzeżenie w umowie o roboty budowlane kary umownej naliczanej jako procent wartości przedmiotu umowy za każdy dzień zwłoki w usunięciu wad nie narusza przepisów prawa cywilnego, o ile suma kary jest możliwa do jednoznacznego obliczenia na podstawie danych zawartych w umowie i nie wymaga dodatkowego dowodzenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

‎SSN Monika Koba (sprawozdawca)

‎SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z powództwa Gminy C.
‎przeciwko Ł. Ż.
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 20 maja 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej pozwanego
od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 22 sierpnia 2018 r., sygn. akt I AGa (…),

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 13 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy w G. zasądził od pozwanego Ł. Ż. na rzecz powódki Gminy C. kwotę 94.093,85 zł z odsetkami ustawowymi od kwot i dat szczegółowo wskazanych w sentencji tytułem kary umownej.

Ustalił, że w dniu 5 sierpnia 2013 r. - w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - Gmina C. zawarła z Ł. Ż. umowę o wykonanie remontu i przebudowy boiska piłkarskiego w C.ie wraz z wyposażeniem. Termin rozpoczęcia prac ustalono na dzień podpisania umowy, termin zakończenia w zakresie ułożenia trawy i wykonania ogrodzenia do dnia 30 września 2013 r., zaś w zakresie wyposażenia boiska w sprzęt do dnia 16 grudnia 2013 r. (§ 14 ust. 1 umowy). Za wykonanie przedmiotu umowy ustalono wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 217.808,95 zł brutto (§ 19 ust. 1 umowy).

Wykonawca udzielił zamawiającemu trzyletniej gwarancji na wykonane roboty budowlane i materiały, licząc od daty bezusterkowego odbioru przedmiotu umowy (§ 22 ust. 1 i 2 umowy). W okresie gwarancji zobowiązał się natomiast do bezpłatnego usunięcia wad i usterek w terminie siedmiu dni licząc od daty pisemnego (listem lub faksem) powiadomienia przez zamawiającego, przy czym okres gwarancji miał zostać przedłużony o czas naprawy (§ 22 ust. 4 umowy). W przypadku nie usunięcia wad lub usterek w ustalonym terminie, zamawiający mógł naliczyć karę umowną zgodnie z § 25 umowy oraz powierzyć usunięcie wad osobie trzeciej na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy, a także żądać kar umownych w wysokości 0,2% wartości przedmiotu umowy z podatkiem VAT (określonej w § 19 ust. 1) za każdy dzień zwłoki z tytułu nieterminowego usunięcia wad stwierdzonych przy odbiorze oraz w okresie gwarancji i rękojmi (§ 25 ust. 1 pkt 2 umowy). Strony zastrzegły także prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych (§ 25 ust. 3 umowy). Wykonawca ponosił pełną odpowiedzialność za sprawdzenie otrzymanej od zamawiającego dokumentacji projektowej oraz miejscowych warunków, niezbędnych do prawidłowej realizacji przedmiotu zamówienia i odpowiadał za wykonanie przedmiotu umowy oraz oddanie go zamawiającemu w terminie (§ 26 ust. 1 i 2 umowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00