Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 19-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 19-04-2024
Data publikacji: 2022-09-21

Czas pracy w sferze budżetowej – odpowiedzi na pytania Czytelników

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Podstawowym aktem prawnym regulującym zagadnienia dotyczące czasu pracy jest Kodeks pracy. Jednak w przypadku wielu pracodawców, zwłaszcza ze sfery budżetowej, obowiązują przepisy szczególne, które regulują ten zakres prawa pracy w odmienny sposób.

Wśród jednostek sfery budżetowej, co do których obowiązują szczególne przepisy dotyczące czasu pracy, znajdują się m.in. ośrodki pomocy społecznej, szkoły czy instytucje kultury. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników dotyczące czasu pracy w tych instytucjach.

 

  1. CZAS PRACY W POMOCY SPOŁECZNEJ

 

(?) Czy możliwa jest praca pracownika socjalnego w godzinach nadliczbowych

W związku z potrzebami naszej jednostki jesteśmy zmuszeni zlecać pracownikom pracę w nadgodzinach. Czy pracownika socjalnego obowiązują ograniczenia w zakresie pracy w godzinach nadliczbowych?

Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta.

Warunkiem świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych jest przede wszystkim wyraźna zgoda, a wręcz polecenie kierownika ośrodka pomocy społecznej. W orzecznictwie sądowym ugruntowało się stanowisko, że wystarczy, aby pracodawca wiedział o wykonywaniu dodatkowych zadań i się temu nie sprzeciwiał. Zachodzi wówczas tzw. zgoda dorozumiana. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Pracy nadliczbowej bezwzględnie nie mogą wykonywać:

  • kobiety w ciąży,
  • pracownicy samorządowi sprawujący pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujący się dziećmi w wieku do 8 lat, chyba że wyrażą na to zgodę,
  • pracownicy niepełnosprawni (z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz osób, w przypadku których lekarz wyraził zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00