Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.568.2022.1.DB

W związku z przedstawioną sytuacją oraz specyfikacją swojej pracy, która w całym wymiarze jest pracą twórczą objętą ochroną przez prawa autorskie Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy mogą być zastosowane w stosunku do niego przepisy art. 18, art. 22 ust. 9 pkt 3, art. 22 ust. 9b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm.), w szczególności przepis mówiący o 50% kosztach uzyskania przychodu z tego tytułu?

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów i nieprawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji Pana przychodów jako przychodów z praw majątkowych.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest zatrudniony na stanowisku (…) w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. W ramach umowy o pracę tworzy utwory (improwizacje, aranżacje, harmonizacje, opracowania) w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1999 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1062 ze zm.), do których przysługuje mu prawo autorskie. Realizuje także artystyczne wykonania utworów innych autorów (kompozytorów muzyki organowej i klasycznej), a do tych wykonań przysługują mu prawa pokrewne w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca w ramach umowy o pracę na stanowisku (…) wykonuje działalność twórczą w zakresie muzyki, działalność artystyczną w dziedzinie instrumentalistyki (gra na organach) oraz działalność artystyczną w dziedzinie wokalistyki (śpiew pieśni). Wszystkie utwory przez niego tworzone i wykonywane mają unikatowy i niepowtarzalny charakter. Działania realizowane w ramach umowy o pracę są kwalifikowane na gruncie ustawy z dnia 4 lutego 1999 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1062 ze zm.). Wynagrodzenie, które Wnioskodawca otrzymuje za wykonaną pracę jest tym samym honorarium autorskim, a majątkowe prawa autorskie z tytułu tworzonych przez niego i wykonywanych utworów nie są przenoszone na pracodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00