Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.802.2022.2.EC

Wydatki ponoszone przez Pana tytułem zapłaty kwoty zasądzonej przez sąd nie mogą stanowić kosztu podatkowego z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, ponieważ świadczenie to samo w sobie nie jest nakierowane na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty pieniężnej zasądzonej przez sąd.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 października 2022 r. (data wpływu 2 listopada 2022 r.). 

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu wniosku.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą "A” s.c. Spółka w związku z prowadzoną działalnością dzierżawi lokal gastronomiczny. Wydzierżawiający pobrał z tego tytułu należny czynsz za miesiąc sierpień, wrzesień i październik 2016r. Czynsz ten został przez Pana zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Przez okres , którego dotyczy wniosek oraz za wszystkie miesiące roku poprzedniego i roku 2016 tj. za m-ce styczeń -grudzień 2016r. płacił Pan czynsz do wydzierżawiającego. Wpłaty czynszu za 12 miesięcy roku 2015 i 2016 zaliczył Pan do kosztów uzyskania przychodów.

Wydzierżawiający przy uzyskaniu kredytu inwestycyjnego obciążył umowę dzierżawy prawem, na mocy którego wierzyciel, tj. bank,  może z niej dochodzić zaspokojenia wierzytelności. Najemca o tym fakcie nie został poinformowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00