Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.550.2022.1.GK

Miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi świadczonej przez Państwa na rzecz podmiotów będących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy z siedzibą w USA, Anglii oraz z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska (firma z Unii Europejskiej) nie jest/nie będzie terytorium Polski. Zatem, usługa sprzedaży wirtualnych produktów cyfrowych na rzecz nabywcy – podmiotu z siedzibą w USA, Anglii, oraz podmiotu z Unii Europejskiej nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia miejsca świadczenia usług na rzecz zagranicznego podmiotu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka cywilna powstała 23 sierpnia 2021 r. Od września 2021 r. jesteście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Od kwietnia 2022 r. jesteście Państwo zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiadacie ważny numer VAT-UE.

Państwa działalność polega na sprzedaży wirtualnych produktów cyfrowych w postaci – plików modeli figurek – do samodzielnego wydruku za pomocą drukarki 3D.

Produkt wirtualny ma postać plików, które Państwo przechowujecie na swoich serwerach. Wirtualne produkty kupujcie Państwo od innego podatnika i w niezmienionej formie odsprzedajecie dalej.

Kupujący widzi w sieci render produktu czyli jego graficzne przedstawienie – model figurki po wydrukowaniu jej za pomocą drukarki 3D. Kupujący po dokonaniu wyboru konkretnego produktu i uiszczeniu zapłaty staje się właścicielem pliku, który zawiera wybrany przez niego projekt figurki.

Państwa działalność polega na świadczeniu usługi sprzedaży wirtualnego produktu cyfrowego. Sprzedaż ta stanowi usługę elektroniczną w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż obecnie dokonywana jest na rzecz kontrahentów którymi są podatnicy z siedzibą na terytorium państwa trzeciego (USA, Anglia). Podatnicy są podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub w innym kraju poza miejscem swojej siedziby. Kontrahenci nie są zarejestrowani do celów podatku VAT na terytorium Polski.

W przyszłości chcecie Państwo sprzedawać swoje produkty podatnikom z Unii Europejskiej. Kontrahenci z Unii Europejskiej nie będą zarejestrowani do celów podatku VAT na terytorium Polski. Będą podatnikami zarejestrowanymi jako VAT UE oraz będą posiadać ważny numer UE.

Pytania

1)Jakie jest miejsce świadczenia usługi wysyłki produktów cyfrowych (usługa elektroniczna) w przypadku gdy nabywca jest podatnikiem z siedzibą na terytorium państwa trzeciego (USA, Anglia)?

2)Jakie będzie miejsce świadczenia usługi wysyłki produktu cyfrowego (usługa elektroniczna) w przypadku gdy nabywcą będzie podatnik zarejestrowany jako VAT czynny z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, podatnik w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT (sprzedaż dla firmy z UE)?

Państwa stanowisko w sprawie

1)Sprzedaż obecnie fakturowana jest w następujący sposób:

Miejscem świadczenia usługi jest miejsce w którym siedzibę ma usługobiorca czyli firma spoza Unii Europejskiej (USA, Anglia). Taka czynność stanowi eksport usług. Zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.

2)Takiej sprzedaży jeszcze nie było:

Sprzedaż dla firmy z Unii Europejskiej opisane w pytaniu nr 2. Miejscem świadczenia usługi będzie miejsce w którym siedzibę ma nabywca usługi. Będzie to wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług oznacza to, że zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie nabywca usługi, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) dalej jako „ustawa”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 1 ustawy, przez:

Terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez:

Dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez:

Świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy zwrócić uwagę na to, że usługą jest tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść. Wskazać należy bowiem, że czynnikiem wyróżniającym określoną czynność jako czynność usługową (usługę) jest przede wszystkim to, że świadczenie tej czynności zmierza do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że jesteście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Od kwietnia 2022 r. jesteście Państwo zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiadacie ważny numer VAT-UE. Państwa działalność polega na sprzedaży wirtualnych produktów cyfrowych w postaci - plików modeli figurek - do samodzielnego wydruku za pomocą drukarki 3D. Wirtualny produkt ma postać plików, które to Państwo przechowujecie na swoich serwerach. Wirtualne produkty kupujecie Państwo od innego podatnika i w niezmienionej formie odsprzedajecie dalej. Kupujący widzi w sieci render czyli jego graficzne przedstawienie - model figurki po wydrukowaniu jej za pomocą drukarki 3D. Kupujący po dokonaniu wyboru konkretnego produktu i uiszczeniu zapłaty staje się właścicielem pliku, który zawiera wybrany przez niego projekt figurki. Państwa działalność polega na świadczeniu usługi sprzedaży wirtualnego produktu cyfrowego. Sprzedaż ta stanowi usługę elektroniczną w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż obecnie dokonywana jest na rzecz kontrahentów którymi są podatnicy z siedzibą na terytorium państwa trzeciego (USA, Anglia). Podatnicy są podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub w innym kraju poza miejscem swojej siedziby. Kontrahenci nie są zarejestrowani do celów podatku VAT na terytorium Polski. W przyszłości chcecie Państwo sprzedawać swoje produkty podatnikom z Unii Europejskiej. Kontrahenci z Unii Europejskiej nie będą zarejestrowani do celów podatku VAT na terytorium Polski. Będą podatkami zarejestrowanymi jako VAT UE oraz będą posiadać ważny numer UE.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia jakie jest miejsce świadczenia usługi wysyłki produktu cyfrowego (usługa elektroniczna) w przypadku gdy nabywca jest podatnikiem z siedzibą na terytorium państw trzeciego (USA, Anglia) (pytanie 1) oraz gdy nabywcą będzie podatnik z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska (firma z Unii Europejskiej) (pytanie 2).

W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia tych usług.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy:

Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1) ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy:

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Zgodnie z art. 28k ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W tym miejscu należy wyjaśnić, iż stosownie do art. 2 pkt 26 ustawy, przez:

Usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 282/2011.

Na podstawie artykułu 7 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2003/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 77 str. 1), stanowi, że do „usług świadczonych drogą elektroniczną”, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Należy podkreślić, że odnośnie usług świadczonych drogą elektroniczną na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy ustawodawca nie przewidział wyjątku od zasady ogólnej. Natomiast, art. 28k ust. 1 ustawy, ma zastosowanie do usług świadczonych drogą elektroniczną wyłącznie na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.

Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia przez Państwa usługi sprzedaży wirtualnego produktu cyfrowego na rzecz podatników z siedzibą na terytorium państwa trzeciego, tj. USA, Anglia, nieposiadających stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski i niezarejestrowanych do celów podatku VAT na terytorium Polski, jest/będzie miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej, tj. terytorium państwa trzeciego (USA, Anglia). Również w przypadku świadczenia opisanych usług na rzecz podatników z Unii Europejskiej, niezarejestrowanych na terytorium Polski, gdzie z wniosku nie wynika aby posiadali oni na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jest/będzie miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej, tj. terytorium Unii Europejskiej.

W konsekwencji miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi świadczonej przez Państwa na rzecz podmiotów będących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy z siedzibą w USA, Anglii oraz z siedzibą na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska (firma z Unii Europejskiej) nie jest/nie będzie terytorium Polski. Zatem, usługa sprzedaży wirtualnych produktów cyfrowych na rzecz nabywcy – podmiotu z siedzibą w USA, Anglii, oraz podmiotu z Unii Europejskiej nie podlega/nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Tym samym, Państwo stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00