Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Data publikacji: 2023-03-21

Kiedy usługa masażu jest zwolniona z VAT

PROBLEM

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Spółka zatrudniła pracownika na stanowisku masażysty, który będzie wykonywał masaże lecznicze. Pracownik posiada udokumentowane kwalifikacje do wykonywania zawodu masażysty.

Masaże lecznicze działają m.in przeciwbólowo, regenerują mięśnie, usprawniają przepływ krwi i limfy, pomagają likwidować obrzęki, migreny. Masaże te znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, jak ortopedia, neurologia, pediatria oraz choroby internistyczne. 

Wszystkie zabiegi wykonywane przez pracownika będą odbywać się z uwzględnieniem wskazań i przeciwskazań do ich wykonania. 

Czy usługi masażu, w tym np. w zakresie zabiegu bańką chińską, które wykonywane będą przez tego pracownika, spełniają kryteria do zastosowania zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

RADA

Tak. Świadczone przez spółkę usługi masażu, w tym masaż bańką chińską, są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, pod warunkiem wykonywania ich w celach terapeutycznych.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 zwalnia się od podatku:

(…) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00