Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.714.2022.3.BS

- Czy na moment przejścia na Spółkę nieodpłatnie praw własności do akcji własnych nabytych od Osoby Fizycznej po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń; - czy przychód z tytułu nabycia akcji własnych nieodpłatnie od Osoby Fizycznej, o którym mowa w pytaniu nr 1) powinien zostać zaliczony przez Spółkę do kategorii przychodów z tzw. zysków kapitałowych; - czy w związku z odpłatnym zbyciem w przyszłości akcji własnych przez Spółkę, które to akcje zostały uprzednio nabyte nieodpłatnie od Osoby Fizycznej, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów ze zbycia akcji w wysokości przychodu rozpoznanego przy nieodpłatnym nabyciu akcji własnych; - czy wskazany w pytaniu nr 3) koszt ze zbycia akcji w przyszłości powinien zostać potraktowany przez Spółkę jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu ze zbycia akcji i alokowany w związku z tym do źródła „zyski kapitałowe”.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-4 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy na moment przejścia na Spółkę nieodpłatnie praw własności do akcji własnych nabytych od Osoby Fizycznej po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń;

- czy przychód z tytułu nabycia akcji własnych nieodpłatnie od Osoby Fizycznej, o którym mowa w pytaniu nr 1) powinien zostać zaliczony przez Spółkę do kategorii przychodów z tzw. zysków kapitałowych;

- czy w związku z odpłatnym zbyciem w przyszłości akcji własnych przez Spółkę, które to akcje zostały uprzednio nabyte nieodpłatnie od Osoby Fizycznej, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów ze zbycia akcji w wysokości przychodu rozpoznanego przy nieodpłatnym nabyciu akcji własnych;

- czy wskazany w pytaniu nr 3) koszt ze zbycia akcji w przyszłości powinien zostać potraktowany przez Spółkę jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu ze zbycia akcji i alokowany w związku z tym do źródła „zyski kapitałowe”.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 stycznia 2023 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP w tym samym dniu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Polski opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca prowadzi działalność w sektorze (…), (dalej: „Grupa”). Spółka w szczególności, (…). Ponadto Spółka (…). Do kompetencji spółek (…).

Wnioskodawca (…).

Z uwagi na negatywną sytuację finansową Spółki i grożącą jej upadłość, akcjonariusze Spółki (dalej łącznie: „Akcjonariusze”) tj.:

-osoba fizyczna posiadająca około xx% akcji Spółki, która jest jednocześnie członkiem zarządu Spółki (dalej: „Osoba Fizyczna”) - polski rezydent podatkowy,

-fundusz inwestycyjny zamknięty, będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Fundusz”) posiadającym około xx% akcji Spółki - polski rezydent podatkowy,

złożyli Spółce oferty nabycia posiadanych akcji w Spółce nieodpłatnie.

Nabycie akcji przez Spółkę od akcjonariuszy będzie nieodpłatne i zostanie dokonane w trybie art. 362 § 1 pkt 7 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467; dalej: „KSH”).

Kolejno akcje własne nabyte przez Spółkę mają zostać odsprzedane lub zbyte pod innym tytułem w celu pozyskania środków pieniężnych niezbędnych dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, badawczej i rozwojowej. Zbycie akcji własnych nastąpi do podmiotów, które wykażą wolę inwestycji w akcje Spółki.

Oferty złożone przez Osobę Fizyczną i Fundusz różnią się od siebie. W przypadku oferty złożonej przez Fundusz (dalej: „Oferta Funduszu”):

- Fundusz zbywa nieodpłatnie, wszystkie (…) akcji na rzecz Spółki, pod warunkami zawieszającymi:

-warunek pierwszy - podjęcie przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały w przedmiocie emisji warrantów subskrypcyjnych z wyłączeniem prawa poboru, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru, zmiany Statutu Spółki, upoważnienia Zarządu Spółki do zawarcia umowy o rejestrację warrantów subskrypcyjnych i akcji nowej emisji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. i upoważnienia Zarządu Spółki do podjęcia działań w celu dopuszczenia akcji do obrotu na rynku regulowanym, która przewidywać będzie, że:

- Spółka wyemituje (…) warrantów subskrypcyjnych serii Z (dalej: „Warranty”), z których każdy uprawniać będzie do objęcia 1 (jednej) akcji Spółki, zwykłej, na okaziciela, serii X, o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złoty) każda akcja („Akcje Serii X”),

- uprawnionym do objęcia Warrantów będzie Fundusz lub podmiot, na który Fundusz przeleje prawo objęcia Warrantów,

- Warranty będą obejmowane nieodpłatnie, będą podlegać dziedziczeniu i będą zbywalne pod warunkiem złożenia przez nabywcę Warrantu pisemnego oświadczenia wobec Spółki o zobowiązaniu do niezbywania Akcji Serii X na zasadach określonych w Ofercie Funduszu, pod rygorem bezskuteczności zbycia Warrantów wobec Spółki,

- Spółka zobowiązana będzie zaoferować Funduszowi do objęcia nieodpłatnie (…) Warrantów, przy czym Fundusz będzie mógł objąć lub obejmować Warranty tylko w takiej liczbie, że suma akcji Spółki oraz Warrantów posiadanych przez Fundusz nie przekroczy łącznie: (…), tj. 1,2 Warrantu na jedną Zbywaną Akcję,

- kapitał zakładowy Spółki zostanie warunkowo podwyższony o kwotę nie wyższą niż (…), w drodze emisji Akcji Serii X;

-warunek drugi - złożenie przez Spółkę Funduszowi oferty objęcia Warrantów bezwarunkowej, ważnej i nieodwołalnej w okresie od dnia jej złożenia do dnia (…),

-warunek trzeci - rejestracja zmiany Statutu Spółki, adekwatnie do czynności podejmowanych w ramach transakcji;

-warunek czwarty - Spółka pozyska w ramach emisji akcji kwotę podwyższenia kapitału o wartości co najmniej (…).

- Przejście na Spółkę własności akcji własnych na podstawie Oferty Funduszu nastąpi nieodpłatnie z chwilą przyjęcia przez Spółkę Oferty Funduszu oraz dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki.

- Fundusz jest związany Ofertą Funduszu do dnia (…) lub do dnia, w którym Spółka uzyska łącznie z wpływów z akcji serii Y oraz z tytułu zbycia otrzymanych nieodpłatnie Akcji Zbywanych kwotę (…) - (po uwzględnieniu zapłaty stosownego podatku), którekolwiek ze zdarzeń wystąpi wcześniej.

- Oświadczenie zostanie złożone Zbywcy w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.

W przypadku porozumienia ofertowego z Osobą Fizyczną (dalej: „Oferta Osoby Fizycznej”):

- Osoba Fizyczna zbywa nieodpłatnie, wszystkie (…) akcji na rzecz Spółki.

- Osoba Fizyczna jest związana ofertą zbycia akcji do dnia (…).

- Przejście własności akcji Osoby Fizycznej na Spółkę nastąpi z chwilą przyjęcia przez Spółkę Oferty Osoby Fizycznej oraz dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki (zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 1500 z późn. zm.).

- Spółka w okresie obowiązywania Oferty Osoby Fizycznej ma prawo do złożenia oświadczenia o przyjęciu Oferty Osoby Fizycznej w zakresie wszystkich akcji lub składania wielu oświadczeń o przyjęciu Oferty Osoby Fizycznej w zakresie dowolnej liczby akcji - łącznie nie większej niż całkowita liczba akcji.

- Złożenie Oświadczenia zostanie poprzedzone powzięciem przez Radę Nadzorczą Spółki uchwały wyrażającej zgodę na nieodpłatne nabycie w trybie określonym w art. 362 § 1 pkt 7 KSH. Oświadczenie zostanie złożone Zbywcy w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.

W trakcie obowiązywania ofert, zarówno Fundusz jak i Osoba Fizyczna nie będą w ustalonym zakresie:

-bezpośrednio lub pośrednio (i) oferować, (ii) przenosić własności, (iii) ustanawiać jakiegokolwiek obciążenia, (iv) udzielać opcji, (v) zobowiązywać się do zbycia lub obciążenia, (vi) w inny sposób rozporządzać akcjami, ani (vii) publicznie ogłaszać intencji, której efektem będzie jakakolwiek tego typu transakcja, oraz

-zawierać umowy, porozumienia, listu intencyjnego, nie dokona żadnej transakcji, która będzie lub mogłaby stanowić podstawę przeniesienia własności lub innego rozporządzenia, bezpośrednio lub pośrednio, jakimikolwiek prawami wynikającymi z akcji, bądź transakcji, której ekonomiczny skutek byłby równoważny z rozporządzeniem prawami wynikającymi z własności akcji.

Wszelkie działania Wnioskodawcy zostaną podjęte z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uzyskanie korzyści podatkowej a cel gospodarczy - jak wyżej wskazano - przez który należy rozumieć pozyskania finansowania na poprawę sytuacji ekonomicznej Spółki i rozwój jej działalności.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 13 stycznia 2023 r. wskazali Państwo, że Spółka dokonuje nieodpłatnego nabycia akcji od akcjonariuszy na podstawie art. 362 § 1 pkt 7 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467, dalej: „KSH”).

Zgodnie z art. 362 § 1 KSH Spółka nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji (akcje własne). Zakaz ten nie dotyczy:

1)nabycia akcji w celu zapobieżenia bezpośrednio zagrażającej spółce poważnej szkodzie;

2)nabycia akcji, które mają być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce lub spółce z nią powiązanej przez okres co najmniej trzech lat;

2a) spółki publicznej, nabywającej akcje w celu wypełnienia zobowiązań wynikających z instrumentów dłużnych zamiennych na akcje;

3)nabycia akcji w drodze sukcesji uniwersalnej;

4)instytucji finansowej, która nabywa za wynagrodzeniem w pełni pokryte akcje na cudzy rachunek celem ich dalszej odsprzedaży;

5)nabycia akcji w celu ich umorzenia;

6)nabycia w pełni pokrytych akcji w drodze egzekucji celem zaspokojenia roszczeń spółki, których nie można zaspokoić w inny sposób z majątku akcjonariusza;

7)nabycia w pełni pokrytych akcji nieodpłatnie;

8)nabycia na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego przez walne zgromadzenie; upoważnienie powinno określać warunki nabycia, w tym maksymalną liczbę akcji do nabycia, okres upoważnienia, który nie może przekraczać pięciu lat, oraz maksymalną i minimalną wysokość zapłaty za nabywane akcje, jeżeli nabycie następuje odpłatnie;

9)nabycia akcji w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.

W wykonaniu wskazanego przepisu KSH, dotychczasowi akcjonariusze złożą Spółce ofertę nabycia akcji nieodpłatnie, a nabycie akcji nastąpi w wyniku akceptacji oferty i dokonania formalności prawnych, jak to zostało wskazane szczegółowo we Wniosku.

Tym samym nabycie przez Spółkę akcji własnych nieodpłatnie odbędzie się na podstawie czynność prawnej regulowanej KSH, w wykonaniu której dojdzie do zawarcia swojego rodzaju umowy zbycia akcji pomiędzy akcjonariuszem i Spółką. Niemniej jednak ta czynność prawna nie będzie umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm., dalej: „KC”), ponieważ podstawą prawną nabycia nieodpłatnego akcji przez Spółkę będzie art. 362 § 1 pkt 7 KSH.

Konkludując, nabycie akcji przez Spółkę od akcjonariuszy nieodpłatnie nie zostanie dokonane w formie darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 KC a innej czynności prawnej nieodpłatnego nabycia akcji, regulowanej KSH i nie będzie wiązać się z przejęciem przez Spółkę długów, ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Dodatkowo, z uwagi na konieczność doprecyzowania swoich stanowisk w sprawie (poniżej), Spółka zaznacza, że przedmiotem jej działalności gospodarczej nie jest obrót akcjami, udziałami, czy prawami podobnego rodzaju, a prowadzi ona działalność gospodarczą jak wskazano we Wniosku.

Pytania

  1. Czy na moment przejścia na Spółkę nieodpłatnie praw własności do akcji własnych nabytych od Osoby Fizycznej po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

  1. Czy przychód z tytułu nabycia akcji własnych nieodpłatnie od Osoby Fizycznej, o którym mowa w pytaniu nr 1) powinien zostać zaliczony przez Spółkę do kategorii przychodów z tzw. zysków kapitałowych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

  1. Czy w związku z odpłatnym zbyciem w przyszłości akcji własnych przez Spółkę, które to akcje zostały uprzednio nabyte nieodpłatnie od Osoby Fizycznej, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów ze zbycia akcji w wysokości przychodu rozpoznanego przy nieodpłatnym nabyciu akcji własnych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

  1. Czy wskazany w pytaniu nr 3) koszt ze zbycia akcji w przyszłości powinien zostać potraktowany przez Spółkę jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu ze zbycia akcji i alokowany w związku z tym do źródła „zyski kapitałowe”?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, na moment przejścia praw własności do akcji własnych z Osoby Fizycznej na Spółkę, po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) odpowiadający ich wartości rynkowej ustalonej na bazie ich kursu na GPW z dnia przejścia prawa własności do akcji.

Ad. 2 (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 13 stycznia 2023 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w stanowisku nr 1 powinien zostać zaliczony przez Spółkę do kategorii przychodów z tzw. zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z odpłatnym zbyciem przez Spółkę własnych akcji w przyszłości, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów na zbyciu akcji w wysokości uprzednio rozpoznanego przychodu przy ich nieodpłatnym nabyciu od Osoby Fizycznej, adekwatnie do art. 15 ust. 1i ustawy o CIT.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy, wskazany w stanowisku 3) koszt podatkowy powinien zostać potraktowany jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu ze zbycia odpłatnego akcji i alokowany do źródła „zyski kapitałowe” tj. pomniejszać przychód ze zbycia odpłatnego akcji.

Uzasadnienie stanowiska Spółki:

Ad. 1 (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 13 stycznia 2023 r.)

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Z powołanego art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT wynika więc, że gdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą otrzyma nieodpłatne świadczenie (lub świadczenie częściowo odpłatne) obowiązany jest wykazać z tego tytułu przychód podatkowy. Co istotne, przysporzenie majątkowe musi być powiązane z uzyskaniem przez podatnika korzyści niezwiązanej z jakimkolwiek świadczeniem ekwiwalentnym.

Mimo że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia, to jednak w orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowała się linia orzecznicza, zgodnie z którą pojęcie to ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy” (uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 listopada 2002 r. sygn. akt FPS 9/02, potwierdzona uchwałą powiększonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 października 2006 r. sygn. akt II FPS 1/06).

Aby móc w pełni zdefiniować pojęcie „nieodpłatne” zasadnym jest także odwołanie się do wykładni gramatycznej, zgodnie z którą odpłacać to „oddawać komuś coś w zamian”, odpłatny zaś to „taki za który się płaci, wymagający zapłacenia, zwrot kosztów” (Nowy Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 2002).

Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu. Nieodpłatne świadczenie ma miejsce, gdy świadczeniu jednego z podmiotów nie towarzyszy świadczenie ekwiwalentne względem drugiego podmiotu, prowadzące do zwiększenia aktywów bądź zmniejszenia pasywów. Świadczenia otrzymującego, aby podlegały opodatkowaniu, muszą zatem prowadzić do pojawienia się po stronie podmiotu je otrzymującego przychodu, czyli korzyści majątkowej, która może wystąpić w dwóch postaciach: prowadzi do powiększenia aktywów, co jest zwykłym skutkiem wypłaty pieniędzy, albo do zaoszczędzenia wydatków, co może być następstwem świadczenia rzeczowego lub w formie usługi. W wyniku takiego świadczenia w majątku podmiotu otrzymującego nie pojawia się wprawdzie realny dochód (w znaczeniu ekonomicznym), ale ponieważ znaczenie dochodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest szersze, zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku.

Najbardziej istotną dla pojęcia nieodpłatnego świadczenia jest przesłanka, dotycząca ekwiwalentności, w istocie pozwalająca na stwierdzenie, kiedy mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym. Tylko świadczenia nieekwiwalentne mogą stanowić przychód podatkowy po stronie otrzymującego. Ekwiwalentność, która wyłącza możliwość powstania przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego przysporzenia, oznacza wystąpienie świadczenia wzajemnego. Ekwiwalentność nie może wystąpić ani w momencie dokonywania świadczenia, ani w jakimkolwiek momencie w przyszłości. Jeżeli bowiem występuje ekwiwalent, jest też korzyść po drugiej stronie, a więc wyłączona jest możliwość uznania świadczenia za nieodpłatne. Przysporzenie w majątku podatnika musi mieć dla niego pewną wartość, którą można wyrazić w wymiarze finansowym. Chodzi o to, by świadczenie otrzymane bez wynagrodzenia było dla otrzymującego wartościowe. Świadczenie nieodpłatne będące przychodem podatkowym powinno wynikać z dwustronnego stosunku, tzn. powinien istnieć możliwy do identyfikacji podmiot świadczący oraz podmiot otrzymujący. Wynika to wprost z brzmienia ustawy, która mówi o świadczeniu, a nie o przysporzeniu. Zgodnie z definicją słownikową „świadczenie” oznacza obowiązek wykonania lub przekazania czegoś na czyjąś rzecz.

Należy podkreślić, że o świadczeniu wzajemnym możemy mówić wówczas, gdy podmiot uzyskujący świadczenie wykonuje ekwiwalentne świadczenie na rzecz podmiotu, od którego to świadczenie uzyskuje. Brak świadczenia wzajemnego świadczy natomiast o braku ekwiwalentności.

Przenosząc powyższe na opisane zdarzenie, wskazać należy, że Spółka nabędzie nieodpłatnie akcje na podstawie art. 362 § 1 pkt 7 KSH od Osoby Fizycznej, będącej akcjonariuszem Spółki w momencie przyjęcia jego oferty, a następnie Spółka sprzeda swoje własne akcje, o ile będą sprzyjające warunki biznesowe. Pozwoli to Spółce na uzyskanie środków pieniężnych, które są niezbędne z uwagi na złą kondycję finansową Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, operacja ta wywoła skutek podatkowy w jego sferze prawnej w postaci uzyskania przez Spółkę jako otrzymującego akcje przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Po stronie Spółki nastąpi bowiem przysporzenie majątkowe w związku z faktem, że nabycie akcji nastąpiło w formie nieodpłatnej i następnie akcje zostaną zbyte na rzecz podmiotów, które wyrażą wolę inwestycji w Spółkę.

Wartość wskazanego przychodu, zdaniem Spółki, powinna zostać ustalona na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy o CIT, zgodnie z którym, wartość otrzymanych rzeczy lub praw, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stopnia zużycia oraz miejsca i czasu ich uzyskania, z zastrzeżeniem ust. 6b.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 6b ustawy o CIT, w przypadku transakcji kontrolowanej w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także innych świadczeń w naturze, o których mowa w ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, ustala się na podstawie przepisów art. 11c i art. 11d ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym wypadku, wartość przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie Spółki w związku z nabyciem akcji własnych powinna zostać ustalona na podstawie ceny rynkowej nabywanych akcji. W rezultacie wartość przychodu dla Spółki z nieodpłatnych świadczeń powinna zostać ustalona na bazie kursu nabywanych akcji Spółki z dnia przejścia prawa własności akcji. Z uwagi na to, że Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (dalej: „GPW”), przychód po stronie Spółki powinien zostać ustalony na podstawie wartości rynkowej akcji określonej na bazie ich kursu na GPW z dnia przejścia prawa własności do akcji.

Stanowisko Spółki, dotyczące rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z nabyciem akcji własnych i zasady ustalenia tego przychodu znajduje poparcie w już wydanych interpretacjach podatkowych, w których stwierdzono m.in., że:

- Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”) z dnia 16 lutego 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.552.2020.1.MZA: „Podsumowując, ze względu na okoliczność, że w analizowanej sprawie nie można mówić o wzajemności i ekwiwalentności świadczenia, co jest niezbędnym warunkiem braku powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z nabyciem nieodpłatnie przez Wnioskodawcę od Akcjonariusza akcji odpowiadający wartości rynkowej nabytych Akcji na dzień ich przejęcia. Wartość nieodpłatnie nabytych praw należy ustalić na podstawie art. 12 ust. 5 u.p.d.o.p. (...) Biorąc zatem pod uwagę treść przywołanego wcześniej przepisu art. 15 ust. 1i u.p.d.o.p., w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę Akcji na rzecz Uczestników Programu Motywacyjnego wartość przychodu ustalonego na podstawie art. 12 ust. 5 u.p.d.o.p., stanowić będzie jednocześnie koszt uzyskania przychodu dla Spółki. W przypadku Akcji Spółki wartość przychodu zostanie określona poprzez odwołanie się do kursu giełdowego Akcji Spółki z dnia nieodpłatnego przekazania Akcji przez Akcjonariusza na rzecz Spółki. W konsekwencji, po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy w wartości rynkowej nieodpłatnie otrzymanych Akcji. Wartość ta jednocześnie będzie stanowić wartość kosztu podatkowego ponoszonego w momencie odpłatnego zbycia tych Akcji”.

- Interpretacja indywidualna DKIS z dnia 14 stycznia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.616.2021.1.PC: „Wnioskodawca otrzymując nieodpłatnie od Akcjonariusza Akcje przeznaczone do niezwłocznego wydania na rzecz osób Uprawnionych w ramach Programu Motywacyjnego osiągnie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości równej wartości rynkowej Akcji ustalonej na podstawie kursu giełdowego na ten dzień i jednocześnie w momencie wydania tych Akcji na rzecz Uprawnionych za odpłatnością jedynie częściowo odpowiadającą ich wartości rynkowej będzie miał prawo do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w kwocie równej osiągniętemu uprzednio przychodowi”.

Ponadto, wszelkie wkłady gotówkowe do spółki, które mogłyby zostać do niej wniesione w związku z nową emisją akcji nie będą dla niej stanowić przychodu podatkowego z uwagi na:

- art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się „przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela”;

- art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się „dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy”.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w wypadku otrzymania przez niego akcji własnych tj. na moment przeniesienia praw własności akcji na Spółkę, po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy z nieodpłatnych świadczeń o wartości rynkowej nabywanych akcji, ustalonej na podstawie kursu tych akcji na GPW, na której Spółka jest notowana, z dnia nieodpłatnego przekazania akcji przez akcjonariusza na rzecz Spółki tj. z dnia przejścia prawa własności do akcji.

Ad. 2 (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 13 stycznia 2023 r.)

Zdaniem Spółki, przychód z nieodpłatnych świadczeń, w związku z nabyciem akcji własnych celem ich odsprzedaży do podmiotów trzecich, powinien zostać rozpoznany przez Spółkę w źródle „zyski kapitałowe, na podstawie art. 7b ustawy o CIT.

Zgodnie z przywołanym przepisem art. 7b ustawy o CIT:

  1. Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1)przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a)dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b)przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c)przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d)przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e)wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f)równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g)dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub,

h)przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i)zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j)wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l)odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-przychody spółki dzielonej,

n)przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;

1a) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów;

1b) przychody uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce, jeżeli Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia otrzymanych składników majątku;

2)przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3)inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a)przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b)przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;

4)przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;

5)przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;

6)przychody:

a)z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,

b)z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,

c)z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,

d)z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,

e)ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,

f)z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Przywołany przepis nie wskazuje wprost, że przychód z nabycia akcji nieodpłatnie powinien zostać zakwalifikowany do przychodów z zysków kapitałowych.

Na gruncie powyższego, w pierwszej kolejności należy zauważyć, że zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, do przychodów z zysków kapitałowych zalicza się między innymi „przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce”. Powszechnie przyjmuje się, że pod pojęciem przychodu należy rozumieć zwiększenie wartości majątku podatnika. Otrzymanie przez Spółkę akcji od Osoby fizycznej będzie skutkowało przyrostem w jej majątku (przychodem). Jednocześnie przychód ten będzie nierozerwalnie związany z akcjami Spółki (tj. z akcjami podmiotu będącego „spółką” w rozumieniu przepisów ustawy o CIT). Tym samym wykładnia językowa potwierdza, że przychód Spółki z tytułu nabycia akcji własnych będzie stanowił „przychód z akcji” w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w argumentach o charakterze celowościowym. Celem art. 7b ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT jest zakwalifikowanie do źródła przychodów z zysków kapitałowych wszelkich przychodów mających swoje źródło w udziałach (akcjach), które nie zostały wskazane wprost w art. 7b ust. 1 pkt 1 oraz art. 7b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Przepis pozwala bowiem na domknięcie katalogu przychodów związanych z udziałami (akcjami) i umieszczenie w nim wszystkich tych przychodów, które wynikają z nabywania, posiadania i zbywania udziałów (akcji).

Finalnie, na prawidłowość stanowiska Spółki wskazują również argumenty natury systemowej.

Należy zauważyć, że nabycie akcji własnych będzie prowadzić do powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, który jest bezpośrednio związany z akcjami, a w rezultacie do określenia źródła tego przychodu powinien znaleźć zastosowanie z art. 7b ust. 1 pkt 3 stawy o CIT.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki, brak jest podstaw by interpretować przepis art. 7b ust. 1 pkt 3 stawy o CIT zawężająco i ograniczać jego zakres wyłącznie do tytułów w nim wskazanych, skoro ustawodawca sformułował katalog otwarty przychodów w tej regulacji, posługując się słowami „w tym”. Oznacza to, że wyliczenie wskazane w lit. a oraz b analizowanego przepisu ma jedynie przykładowy charakter, a w konsekwencji art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT powinien zostać również zastosowany do przychodu z nieodpłatnych świadczeń, gdzie przedmiotem świadczenia są akcje Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydanych w sprawach podobnych.

Ad. 3 i 4

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z odpłatnym zbyciem przez Spółkę własnych akcji w przyszłości, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów na zbyciu akcji w wysokości uprzednio rozpoznanego przychodu przy ich nieodpłatnym nabyciu od Osoby Fizycznej, adekwatnie do art. 15 ust. 1i ustawy o CIT. Wskazany koszt podatkowy powinien zostać potraktowany jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu ze zbycia odpłatnego akcji i alokowany do źródła „zyski kapitałowe” tj. pomniejszać przychód ze zbycia odpłatnego akcji.

Zgodnie bowiem z art. 7b ust. 1 pkt 3) ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się: inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a)przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b)przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów.

W myśl art. 14 ustawy o CIT:

1)Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy określa ten przychód w wysokości wartości rynkowej.

2)Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

3)Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy wzywa strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określa wartość z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego ponosi zbywający albo świadczący usługi.

4)Przepisy art. 12 ust. 4 pkt 7, 9 i 10 stosuje się odpowiednio.

Tym samym, w związku ze sprzedażą akcji własnych przez Spółkę na rzecz podmiotów trzecich - zainteresowanych inwestycją w Spółkę, po stronie Spółki powstanie przychód o wartości ceny określonej w umowie, nie niższy niż wartość rynkowa akcji, a przychód ten będzie rozpoznawany w źródle zyski kapitałowe, adekwatnie do normy wskazanej w art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT

Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT przewiduje, że wydatki poniesione na objęcie lub nabycie akcji, nie są kosztem uzyskania przychodu do czasu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tych akcji (tzw. koszt bezpośredni uzyskania przychodu).

Kolejno, w myśl art. 15 ust. 1i ustawy o CIT (winno być: „art. 15 ust. 1i pkt 1 ustawy o CIT”), w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 12 ust. 5-6a, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14a, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio wartość przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5 i 6 Ustawy o CIT.

W kontekście alokacji kosztów uzyskania przychodów do źródeł uzyskania przychodu należy zwrócić uwagę na następujące przepisy:

- Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o CIT „Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, oraz koszty związane z przychodami ze źródeł, z których dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są zwolnione z podatku dochodowego, a nie jest możliwe przypisanie danych kosztów do źródła przychodów, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają osiągnięte w roku podatkowym przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio”.

- W myśl art. 15 ust. 2a ustawy o CIT „Zasadę, o której mowa w ust. 2, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio”.

- Jak stanowi art. 15 ust. 2b ustawy o CIT „W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z zysków kapitałowych oraz przychody z innych źródeł przychodów, przepisy ust. 2 i 2a stosuje się także do przypisywania do każdego z tych źródeł kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami”.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki:

- w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę akcji na rzecz podmiotów trzecich, którzy wyrażą wolę inwestycji w Spółkę Spółka zgodnie z art. 15 ust. 1i ustawy o CIT będzie mogła rozpoznać koszt uzyskania przychodu na zbyciu akcji o wartość przychodu ustalonego na podstawie art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT;

- koszt uzyskania przychodu w świetle stanowiska Spółki nr 1 i 2, zostanie ustalony jako równowartość przychodu Spółki z nieodpłatnych świadczeń określonego na moment przejścia praw własności akcji na podstawie kursu akcji na GPW;

- koszt podatkowy ustalony jak powyżej zgodnie z art. 15 ust. 1i oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie będzie kosztem podatkowym pośrednim rozpoznawanym w momencie poniesienia, ale kosztem bezpośrednim rozpoznawanym na moment zbycia akcji przez Spółkę;

- wskazany koszt - z uwagi na to, że będzie stanowił koszt bezpośredni ze zbycia akcji Spółki w przeszłości, adekwatnie do art. 15 ust. 1i oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT oraz zgodnie z interpretacją a contrario przepisów art. 15 ust. 2-2b ustawy o CIT będzie rozpoznany w źródle „zyski kapitałowe”, ponieważ przychód ze zbycia akcji - zgodnie z art. 7b ustawy o CIT jest rozpoznawany w źródle „zyski kapitałowe”.

Innymi słowy, jeżeli po stronie Spółki powstaje przychód podatkowy w wartości rynkowej nieodpłatnie otrzymanych akcji, to wartość ta jednocześnie będzie stanowić wartość kosztu podatkowego ponoszonego w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.

Stąd mając na uwadze fakt, iż nabycie oraz wydanie akcji zostanie zrealizowane w tym samym roku podatkowym Spółki, po stronie Spółki w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego nie powinien powstać dochód podatkowy z tytułu zbycia akcji, o ile kurs akcji na GPW z dnia zbycia i ich nabycia będzie taki sam.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2022 r. DKIS, Znak: 0111-KDIB1-3.4010.616.2021.1.PC, w którym wskazano, że „Z koli zgodnie z treścią art. 15 ust. 1i pkt 1 ustawy o CIT, który stanowi, w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 12 ust. 5-6a, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14a, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio wartość przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5 i 6 Ustawy o CIT”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie objętym pytaniami oznaczonymi we wniosku Nr 1-4 jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w zakresie objętym pytaniami oznaczonymi we wniosku Nr 1-4.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-4, natomiast w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 5-9 dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostaną/zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Podkreślić należy, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00