Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 24-04-2024
Data publikacji: 2023-02-16

Osobiste prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę w czasie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego

Przedsiębiorca prowadzący działalność w formie wpisu do CEIDG, zatrudniający pracowników i udzielający im (bądź osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnej) pełnomocnictw (z powodu swojej niezdolności do pracy) do realizacji czynności zarządczych, może kontynuować prowadzenie swojego przedsiębiorstwa, jednocześnie pobierając zasiłek chorobowy. Z racji niezdolności do pracy nie traci on możliwości zarobkowania, gdyż zarobek nie jest wynikiem jego osobistej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2022 r., I USKP 112/21).

Powód prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na wynajmowaniu hal i samochodów. Do jej prowadzenia nie zatrudnia on pracowników. W ramach działalności bierze w leasing samochody. Następnie pojazdy te oddaje spółce akcyjnej w dzierżawę. Niekiedy wystawia faktury za paliwo tankowane w samochodach dzierżawionych nie na spółkę, lecz na swoją jednoosobową działalność. Ubezpieczony nie wykonuje osobiście żadnych czynności w ramach jednoosobowej działalności. Samochodami leasingowanymi w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej jeździli jego synowie i to oni tankowali samochody. Z samochodów korzystali też pracownicy spółki odpowiedzialni za dostawy i oni też tankowali samochody. Od 6 stycznia 2018 r. do 19 stycznia 2018 r. ubezpieczony przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu czasowej niezdolności do pracy. W okresie jego niezdolności do pracy zostało wystawionych 13 faktur na firmę, pod którą ubezpieczony prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. ZUS odmówił mu w związku z tym prawa do zasiłku chorobowego za okres od 6 stycznia 2018 r. do 19 stycznia 2018 r. i zobowiązał go do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku za ten okres wraz z odsetkami w łącznej kwocie 33 236,05 zł. Ubezpieczony od tej decyzji wniósł do sądu odwołanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00