Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 28-03-2024
Porada aktualna na dzień 28-03-2024
Data publikacji: 2023-02-22

Od kiedy naliczać i pobierać wpłaty do PPK za uczestnika programu przywróconego do pracy wyrokiem sądu pracy

W lutym 2023 r. sąd pracy prawomocnie przywrócił do pracy 41-letniego pracownika, którego zwolniliśmy bez wypowiedzenia w listopadzie 2021 r. Pracownik był wówczas uczestnikiem PPK, nie zrezygnował z oszczędzania. Czy pracownik powinien teraz złożyć wniosek o dokonywanie tych wpłat? Od kiedy mamy naliczać i odprowadzać za niego wpłaty do PPK po przywróceniu go do pracy?

Wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać od pierwszego wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi po jego przywróceniu do pracy. Pracownik nie musi składać wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Skoro jest uczestnikiem PPK i oszczędzał w tym programie przed rozwiązaniem stosunku pracy w 2021 r., to od razu po podjęciu pracy w wyniku wyroku sądu pracy nadal gromadzi środki w tym programie (nie ma podstaw do przyjmowania od pracownika wniosku o wznowienie wpłat). Na pracodawcy spoczywają obowiązki naliczania, pobierania wpłat do PPK i ich odprowadzania do instytucji finansowej. 

Jeśli pracownik jest uczestnikiem PPK, to z dniem rozwiązania umowy o pracę (bez względu na tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy) jego uczestnictwo w pracowniczym planie kapitałowym trwa nadal. To powoduje m.in., że pracodawca, który wypłaca byłemu pracownikowi wynagrodzenie, nalicza i pobiera od takiego świadczenia wpłaty do PPK i przekazuje je do instytucji finansowej. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00