Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.315.2022.4.MM

Nie ma podstaw do rozpatrywania wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, pod kątem spełnienia przesłanek do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych - na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze PCC.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 10 i 16 lutego 2023 r. (wpływ 10, 16 i 20 lutego 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: ...;

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: ...;

Opis zdarzenia przyszłego

Pan … (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej jako: Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium RP pod firmą X Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe (…) (dalej: P.P.H.U.) Wnioskodawca jest także zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przeważającym przedmiotem prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej jest … . Pozostałym przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalność jest działalność oznaczona następującymi kodami PKD: … .

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę można zasadniczo wyodrębnić dwa rodzaje / profile działalności. Pierwszy z nich to produkcja kosmetyków, zaś drugi to działalność hotelarsko-gastronomiczna.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy wykonywana jest w dwóch różnych lokalizacjach:

1. J. - gdzie mieści się zakład produkujący kosmetyki (dalej: Zakład Produkcyjny),

2. G. - gdzie prowadzona jest działalność hotelarska i gastronomiczna.

Wnioskodawca planuje dokonać wniesienia wyodrębnionego zespołu składników materialnych i niematerialnych z prowadzonej indywidualnej działalność gospodarczej, dotyczących Zakładu Produkcyjnego (dalej: ZCP), w formie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej Y Sp. z o.o., (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, dalej: Spółka Nabywająca). Wyodrębnienie dotyczy obiektu zajmującego się produkcją kosmetyków (…). Działalność ta prowadzona jest niezależnie od pozostałej działalności przedsiębiorstwa. Wnioskodawca podjął decyzję o wniesieniu wyodrębnionego ZCP, stawiając sobie za cel: ograniczenie ryzyka prowadzenia działalności w formie indywidualnej działalności gospodarczej.

Zakład Produkcyjny jako część przedsiębiorstwa funkcjonuje jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w ramach, którego prowadzona jest działalność operacyjna przedsiębiorstwa polegająca na: zakupie surowców, półfabrykatów, materiałów, usług potrzebnych do wyprodukowania wyrobu gotowego, produkcji, a następnie przeprowadzenie wszelkich działań marketingowych i sprzedażowych pozwalający na to, by wyprodukowany kosmetyk dotarł do finalnego odbiorcy - konsumenta.

Do tego zespołu składników można zaliczyć:

1.rzeczowe aktywa trwałe, stanowiące środki trwałe i wyposażenie, w szczególności: maszyny i urządzenia potrzebne do produkcji kosmetyków, mieszalniki, formy wtryskowe, nalewarki, etykieciarki, pozostałe, w tym: sprzęt komputerowy, urządzenia biurowe itp.,

2.zapasy magazynowe, w szczególności: produkty gotowe, materiały do produkcji kosmetyków: masy kosmetyczne, barwniki, opakowania, etykiety, materiały reklamowe,

3.prawa (w tym wierzytelności) i zobowiązania związane z działalnością produkcyjną przedsiębiorstwa wynikające z istniejących i wiążących umów handlowych zawartych z kontrahentami, zafakturowane należności, przyjęte zaliczki i zamówienia na dostawy produktów gotowych,

4.prawa (w tym wierzytelności) i zobowiązania związane z działalnością produkcyjną przedsiębiorstwa wynikające z podpisanych umów kredytowych, umów pożyczek, umów leasingu, umów eFinancingu, umów factoringu,

5.prawa (w tym wierzytelności) i zobowiązania związane z działalnością produkcyjną przedsiębiorstwa wynikające z istniejących umów licencyjnych oraz innych umów, na podstawie których jednostka wykorzystywała oprogramowanie komputerowe, potrzebne do produkcji kosmetyków oraz do wykonywania prac administracyjno-biurowych,

6.prawa (w tym wierzytelności) i zobowiązania związane z działalnością produkcyjną wynikające z istniejących umów handlowych zawartych przez przedsiębiorstwo z kontrahentami (dostawcami) z tytułu dostaw i usług,

7.tajemnice przedsiębiorstwa, wynikające ze zrealizowanych i trwających projektów wykonywanych przez Zakład Produkcyjny w ramach produkcji kosmetyków na zlecenie kontrahenta, receptury opracowane przez dział Badania i Rozwoju, produkowanych kosmetyków,

8.personel Zakładu Produkcyjnego związany z działalnością produkcyjną (kadra pracownicza zatrudniona przy działalności produkcyjnej kosmetyków oraz osoby współpracujące z Zakładem Produkcyjnym w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenie, dzieło), w tym prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę lub innych umów, na podstawie których personel Zakładu Produkcyjnego realizuje prace niezbędne do prawidłowego funkcjonowania działalności produkcyjnej,

9.księgi rachunkowe oraz inne dokumenty zawierające dane związane z powadzeniem działalności produkcyjnej (w tym: akta osobowe pracowników).

Jak już nadmieniono wyżej wskazane składniki związane z działalnością Zakładu Produkcyjnego (ZCP) będą stanowiły przedmiot transakcji polegającej na wniesieniu wkładu niepieniężnego do Spółki Nabywającej. Zakład Produkcyjny prowadzi ściśle określony i odrębny fragment działalności Wnioskodawcy, tj. działalność produkcyjną. Podkreślenia wymaga, że tylko w ramach składników majątkowych Zakładu Produkcyjnego realizowane są zawarte przez P.P.H.U. umowy ze Spółką Nabywającą dotyczące sprzedaży kosmetyków. Działalność ta jest prowadzona w sposób samodzielny, choć w ramach struktury prawnej P.P.H.U.

Wnioskodawca posiada możliwość odrębnego określenia podstawowych danych finansowych dla działalności produkcyjnej kosmetyków i dla pozostałej działalności, dzięki prowadzeniu ewidencji zdarzeń gospodarczych w dwóch odrębnych systemach operacyjnych: oddzielnie dla działalności produkcyjnej kosmetyków, oddzielnie dla działalności hotelarsko-gastronomicznej. Dodatkowo w Zakładowym Planie Kont koszty jak i przychody agregowane są na specjalnie dedykowanych kontach księgowych, zgodnie ze specyfiką działalności operacyjnej (zespół kont „4”, zespół kont „5” oraz zespól kont „7"). Ponadto wydzielone są odrębne rejestry sprzedaży i zakupu . Systemy te działają w sposób od siebie niezależny.

Każdy z ww. obiektów posiada również odrębne rachunki bankowe. Proces rekrutacji pracowników odbywa się zgodnie z profilem działalności - pracownicy muszą posiadać inne kwalifikacje zawodowe.

Należy przy tym wskazać, że opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych, składający się na ZCP (w tym m. in. obiekt, w którym produkuje się kosmetyki wraz z wyposażeniem oraz personelem) jest całkowicie zdolny do kontynuowania, dotychczas prowadzonej w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, działalności w zakresie produkcji kosmetyków. W skład ZCP wchodzi majątek (tj. aktywa i pasywa) niezbędny do samodzielnego prowadzenia tej działalności. Ponadto, do ZCP są przypisane poszczególne umowy z dostawcami, odbiorcami i instytucjami finansowymi a także wynikające z tych umów zobowiązania i koszty. W ramach tych zobowiązań wyróżnić można w szczególności:

- zobowiązania z tytułu zakupu surowców i materiałów,

- zobowiązania z tytułu zakupu usług dotyczących wynajmu pracowników, wynajmu powierzchni, jak też dostaw mediów,

- zobowiązania finansowe z tytułu podpisanych umów leasingu na zakup środków trwałych.

Zobowiązania związane z działalnością Zakładu Produkcyjnego (produkcja kosmetyków) zostaną przeniesione na Spółkę Nabywającą po uzyskaniu odpowiednich zgód wierzycieli zgodnie z przepisami art. 519 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Przy czym może zdarzyć się taka sytuacja, że niektóre zobowiązania wchodzące w skład ZCP nie będą mogły zostać przeniesione z uwagi na brak zgody wierzycieli, a w konsekwencji nie będą przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki Nabywającej. Jednakże nie będzie to miało wpływu na możliwość kontynuowania działalności produkcyjnej kosmetyków w oparciu o ZCP.

W ramach planowanej transakcji wniesienia ZCP dojdzie również do przejścia na nabywcę ZCP - w trybie art. 231 Kodeksu pracy - części zakładu pracy, tj. stanowiącego odrębną placówkę zatrudnienia i odrębne miejsce pracy zlokalizowanego w J. przy ul. (…), obiektu produkującego kosmetyki wraz z wyposażeniem, a także personelu, w tym kadry pracowniczej związanej z działalnością Zakładu Produkcyjnego, w tym praw oraz obowiązków wynikających z umów o pracę, na podstawie których personel Zakładu Produkcyjnego świadczy prace niezbędne do prawidłowego wywiązywania się ZCP z realizowanych zadań.

Każdy z obiektów może realizować wskazaną działalność jako samodzielny podmiot gospodarczy, ponieważ realizują różne cele gospodarcze: Zakład Produkcyjny nastawiony jest na zysk z produkcji i sprzedaży kosmetyków, natomiast działalność prowadzona w G. dąży do maksymalizacji zysku ze sprzedaży usług w zakresie hotelarstwa i gastronomii.

Jak wspomniano na wstępie, Wnioskodawca planuje przeprowadzić transakcję mającą na celu ograniczenie ryzyka prowadzenia działalności w formie indywidulnej, poprzez przekazanie w formie aportu do Spółki Nabywającej wyodrębnionego ZCP z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej, w oparciu o który funkcjonuje Zakład Produkcyjny, specjalizujący się w produkcji kosmetyków.

Spółka Nabywająca powstała poprzez zawarcie umowy spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego w dniu 21 listopada 2016 r. Udziałowcem Spółki Nabywającej jest Pan … (Zainteresowany będący stroną postępowania), który posiada 100% udziałów. Kapitał zakładowy Spółki Nabywającej wynosi … złotych.

Wartość wkładu niepieniężnego będzie podwyższać w części kapitał zakładowy, a także w części kapitał zapasowy Spółki Nabywającej. Struktura osobowa Spółki Nabywającej po transakcji pozostanie bez zmian: 100% udziałów Pan … (także jedyny członek zarządu).

Jednocześnie, co istotne z perspektywy planowanej transakcji, Spółka Nabywająca, która otrzyma wkład niepieniężny, przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego wkładu niepieniężnego w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Wnioskodawcy. 

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści uzupełnienia wniosku z 16 lutego 2023 r. (wpływ 16 lutego 2023 r.) jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkiem od towarów i usług, nie został przytoczony.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, wniesienie w formie wkładu niepieniężnego opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych do Spółki Nabywającej, na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 111 ze zm., dalej: PCC) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, właściwą stawką będzie stawka 0,5 %, zaś obowiązek podatkowy ciążyć będzie na Spółce Nabywającej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, w opisanym zdarzeniu przyszłym, wniesienie w formie wkładu niepieniężnego opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych do Spółki Nabywającej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, właściwą stawką będzie stawka 0,5 %, zaś obowiązek podatkowy ciążyć będzie na Spółce Nabywającej.

Zgodnie z art. 1 PCC:

1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

k) umowy spółki;

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się;

2) przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

5. Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

2) w przypadku spółki kapitałowej:

a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b)siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z treści przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze PCC wynika jednoznacznie, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje zarówno przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, jak i zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest więc wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zaakcentować należy, że na podstawie ww. art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze PCC nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, wniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jedynie spółki kapitałowej, a nie osoby fizycznej. Przepis art. 1a pkt 2 PCC, jednoznacznie wskazuje podmioty uznane na gruncie analizowanej ustawy za spółkę kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka europejska).

Podkreślić zatem należy, że z postanowień PCC jednoznacznie wynika obowiązek opodatkowania tym podatkiem czynności przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego. To przepisy tej właśnie ustawy nakładają na podatników określone prawa i obowiązki. Natomiast określony w tych przepisach zakres wyłączeń i zwolnień podatkowych należy interpretować ściśle, co oznacza, że niedopuszczalna jest ich wykładnia rozszerzająca. Wśród czynności cywilnoprawnych wyłączonych lub zwolnionych z opodatkowania nie ma zmiany umowy spółki kapitałowej związanej z wniesieniem do tej spółki tytułem wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej - jak ma to miejsce na gruncie analizowanej sprawy.

W świetle przepisów PCC nie ma podstaw prawnych pozwalających uznać przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną za spółkę kapitałową. Nie ma również podstaw do rozpatrywania wniesienia do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, pod kątem spełnienia przesłanek do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych - na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze PCC. Zatem, w świetle powołanych wyżej przepisów, nie jest możliwe zastosowanie w przedmiotowej sprawie wyłączenia z opodatkowania określonego w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze PCC i rozszerzenie zakresu tego wyłączenia o czynność przedstawioną w przedmiotowym wniosku. W konsekwencji, stwierdzić należy, że wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rodzi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 PCC obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 PCC, stawki podatku wynoszą: od umowy spółki - 0,5%.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w opisanym zdarzeniu przyszłym zmiana umowy Spółki Nabywającej związana z wniesieniem w formie wkładu niepieniężnego opisanego zespołu składników materialnych i niematerialnych do Spółki Nabywającej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy ciążyć będzie na Spółce Nabywającej, zaś właściwą stawką będzie stawka 0,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Końcowo wskazuje się, że aktualny tekst jednolity ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych został opublikowany w Dz. U. z 2023 r. poz. 170.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan … (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00