Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-24
Data publikacji: 2023-03-24

Czy pracodawca ma obowiązek uzasadniania odmowy wniosku o pracę zdalną okazjonalną

Czy w przypadku pracy zdalnej incydentalnej (24 dni) pracodawca, nie wyrażając zgody na wykonywanie pracy zdalnie, musi swoją odpowiedź uzasadnić?

Przepisy nie przewidują obowiązku uzasadniania odmowy wniosku o pracę zdalną okazjonalną.

Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Praca zdalna okazjonalna nie wymaga wprowadzenia regulaminu pracy zdalnej czy zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi, nie skutkuje również obowiązkiem pracodawcy zwrotu kosztów pracy zdalnej pracownikowi.

Praca zdalna okazjonalna może odbywać się jednie na wniosek – nie może być nakazana pracownikowi. Przepisy nie narzucają jednak ani obowiązku przychylenia się do wniosku, ani też uzasadnienia odmowy. 

Zauważmy, że art. 6733 k.p. dotyczący pracy zdalnej okazjonalnej wyłącza stosowanie w stosunku do niej całego art. 6719 k.p., a więc w tym także jego § 6, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 k.p., pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

 

art. 6733 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510)

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00