Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.766.2022.2.OS
Prawo do odliczenia.Prawo do odliczenia.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia całości VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z samochodem rajdowym (w postaci wydatków dotyczących jego nabycia oraz nabycia lub importu jego części składowych, a także nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tego pojazdu, usług naprawy lub konserwacji tego pojazdu oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tego pojazdu). Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 13 marca 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce, jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest świadczenie usług w zakresie obróbki metali i nakładanie powłok na metale. Jest Pan poddostawcą m.in. dla firm działających w branży produkcji części i podzespołów samochodowych.
Ma Pan zamiar dokonać zakupu samochodu rajdowego.
Podpisał Pan umowę leasingu na zakup ww. samochodu oraz złoży Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego informację o tym pojeździe (VAT-26) w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie Pan pierwszy wydatek związany z tym pojazdem (tj. ww. otrzyma Pan fakturę).
Samochód rajdowy będzie przeznaczony wyłącznie do udziału w organizowanych (przez inne podmioty niż Pana Firma) zawodach sportowych (rajdach), które odbywać się będą na trasach (drogach) ogólnie dostępnych, lecz zamkniętych na czas zawodów. W trakcie tych rajdów samochód ten ma się zatem poruszać po drogach ogólnie dostępnych, pomiędzy OSami (OS - Odcinek Specjalny), które wyznaczają trasę zawodów.
Ww. samochód rajdowy ma stanowić narzędzie promocji (reklamy- na samochodzie tym znajdować się będzie reklama z logiem Pana Firmy).
Udział samochodu w rajdach będzie stanowił dla Pana znaczne wsparcie marketingowe. Samochód rajdowy będzie posiadał tablice rejestracyjne oraz numer VIN (tzw. numer nadwozia). Samochód będzie przechodził regularne badania techniczne, będzie poruszał się po drogach na oponach z homologacją E, będzie spełniał normy i wymogi dotyczące emitowanego hałasu. Na miejsca rajdów samochód ten transportowany będzie na lawecie. Dopuszczalna masa całkowita samochodu rajdowego nie przekracza 3,5 tony, a konstrukcyjnie przeznaczony jest on do przewozu mniej niż 9 osób. Samochód rajdowy będzie wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, która stanowi element konstrukcyjny typowy dla samochodów rajdowych i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy. Samochód posiada stały napęd na cztery koła i 5-biegową skrzynię biegów. Moc silnika wynosi zaś 360 koni mechanicznych. Samochód ten umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Samochód będzie posiadać świadectwo homologacji dla klatki bezpieczeństwa oraz dla zbiornika paliwa, które potwierdzają bezpieczeństwo konstrukcyjne tych elementów pozwalające na ich użycie w warunkach rajdowych.
Ustalił Pan zasady wykluczające użycie samochodu rajdowego do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W tym celu w ramach Pana Firmy został wprowadzony regulamin używania samochodów rajdowych.
Zgodnie z jego treścią:
‒samochód rajdowy może być wykorzystywany wyłącznie jako narzędzie promocji i reklamy podczas rajdów. Występuje zakaz używania samochodu rajdowego poza zawodami sportowymi lub zajęciami treningowymi,
‒samochód rajdowy może być wykorzystywany jedynie przez konkretną osobą, której powierzy Pan ten samochód, i która posiada odpowiednią licencję rajdową,
‒nie można udostępniać samochodu rajdowego osobom trzecim,
‒samochód rajdowy pozostaje do dyspozycji ww. osoby wyłącznie w czasie (w godzinach) zawodów sportowych lub zajęć treningowych,
‒kontrolę nad zasadnością używania samochodu rajdowego sprawuje Pan osobiście ...