Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 22-09-2023
Porada aktualna
na dzień 22-09-2023
Data publikacji: 2023-04-26

Czy nauczyciel, który otrzymał nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy w poprzednim miejscu zatrudnienia powinien otrzymać ją ponownie w obecnym miejscu pracy

PROBLEM

Nauczyciel początkujący (kiedyś kontraktowy) pracujący w szkole od 19 lat zatrudniony na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie, które dobiegło końca 31 stycznia 2023 r. Otrzymał wypowiedzenie, ponieważ z końcem semestru wygasza się kierunek na którym nauczyciel prowadzi zajęcia, więc dyrektor nie był w stanie zapewnić mu godzin w drugim semestrze. Jak prawidłowo wypłacić wynagrodzenie w styczniu nauczycielowi, gdy pierwszy semestr trwa do 29 stycznia, natomiast wypowiedzenie kończy się 31 stycznia. Jak rozliczyć te dwa dni?   Nauczyciel zatrudniony od września złożył oświadczenie o głównym miejscu pracy oraz przedłożył świadectwa pracy z poprzedniego miejsca pracy według których w sierpniu mógłby otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy, a w ostatnim świadectwie pracy jest zawarta informacja, iż nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy. Czy nauczycielowi powinno wypłacić się nagrodę jubileuszową w sierpniu skoro otrzymał ją w poprzednim miejscu pracy?

RADA

Za czas pozostawania w gotowości do pracy do momentu rozwiązania umowy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie "postojowe". Dyrektor może również zwolnić nauczyciela ze świadczenia pracy w tym okresie i wówczas nauczyciel będzie uprawniony do wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.

Do nagrody jubileuszowej nauczyciela uwzględnia się każdy zakończony stosunek pracy. Nie występuje podział na podstawowe i dodatkowe zatrudnienie. Nauczyciel może nabyć prawo do nagrody danego stopnia w kilku szkołach.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Podstawą zatem wynagrodzenia za pracę w okresie, kiedy pracownik pracy nie świadczy musi być odrębny przepis.

W opisanej ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00