Porada
na dzień 27-09-2023
na dzień 27-09-2023
Jak obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie ze świadczenia pracy dla pracownika otrzymującego honoraria
Nasz pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, które w 30% przysługuje za prace twórcze (do tej części wynagrodzenia stosujemy 50% koszty uzyskania przychodów). Z końcem czerwca 2023 r. jego umowa ulega rozwiązaniu (pod koniec maja 2023 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie). Przez cały czerwiec br. pracownik nie świadczy pracy, ponieważ został zwolniony z jej wykonywania w całym okresie wypowiedzenia. Od jakiej kwoty powinniśmy naliczyć wynagrodzenie za okres nieświadczenia pracy? Czy okoliczność, że do części wynagrodzenia pracownika stosowaliśmy koszty autorskie, ma w tym przypadku jakieś znaczenie? Jaki podatek obliczyć od wynagrodzenia za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? – pyta Czytelniczka z Krakowa.
Podstawą do obliczenia wynagrodzenia za zwolnienie ze świadczenia pracy jest przysługująca pracownikowi pełna miesięczna kwota wynagrodzenia wynikająca z umowy o pracę. Okoliczność stosowania dotychczas do części wynagrodzenia kosztów autorskich nie obniża podstawy, od której należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Do wynagrodzenia za ten okres należy zastosować miesięczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, a podatek obliczyć według skali podatkowej.
Przepisy prawa pracy przewidują szereg przypadków, w których pracownik mimo niewykonywania pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednym z nich jest zwolnienie pracownika ...
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right