Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-02
Data publikacji: 2023-06-02

ZFŚS 2023 - opodatkowanie zapomogi

Z powodu trudnej sytuacji materialnej pracownik złożył podanie o przyznanie zapomogi pieniężnej z ZFŚS na zakup okularów. Pracownik nie przedstawił zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego chorobę przewlekłą, jedynie zaświadczenie lekarza medycyny pracy, że wymagana jest praca w szkłach korekcyjnych. Koszt okularów jest wysoki, a pracownik uzasadnił, że jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Pracodawca postanowił przyznać zapomogę z ZFŚS. Czy w takim przypadku przyznana zapomoga powinna być opodatkowana?

W tym przypadku zapomoga powinna być opodatkowana.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej czyli wstępnych, okresowych lub kontrolnych wykonanych zgodnie z art. 229 - ustawy Kodeks pracy, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno - oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Pracownik może otrzymać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pomoc materialną - rzeczową lub finansową, przyznaną jako pomoc zdrowotną.

Pracodawca może przyznać zapomogę na okulary. Co istotne, świadczenie polegające na udzieleniu pomocy zdrowotnej na pokrycie kosztów zakupu okularów, podlega - w przypadku pracowników - opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT), natomiast w przypadku nauczycieli - emerytów - na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Tomasz Burchard

Porada pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00