Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.200.2023.1.AND

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, powstały z tytułu Podziału po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Dzielonej, w sytuacji, gdy przed Podziałem Wnioskodawca nie posiadał żadnych udziałów w Spółce Przejmującej powstałej dopiero na dzień Podziału, należy kwalifikować zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, tj. jako przychód z tytułu zysków kapitałowych innych niż przychody z udziału w zyskach osób prawnych, co do którego znajdzie zastosowanie art. 13 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 marca 2023 roku za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką kapitałową, która podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Niemczech i jest niemieckim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki Aktiengesellschaft, która jest niemieckim odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej.

Wnioskodawca posiada 100% udziałów w Z. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Dzielona”), która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu CIT w Polsce (Spółka Dzielona jest polskim rezydentem podatkowym). Spółka Dzielona jest również zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

Wnioskodawca oraz Spółka Dzielona należą do międzynarodowej grupy Z. (dalej: „Grupa”). Grupa jest (…). Grupa oferuje (…).

Spółka Dzielona specjalizuje się w produkcji i sprzedaży (…). Spółka Dzielona zatrudnia ok. 6150 pracowników.

W ramach działalności Spółki Dzielonej, funkcjonują cztery dywizje:

- „Dywizja R” zajmująca się (…), zlokalizowana w C.;

- „Dywizja U” zajmująca się (…), zlokalizowana w C.;

- „Dywizja Z” stanowiąca Centra Usług Wspólnych (obejmująca m.in. IT, centrum zakupów, finanse/księgowość, kadry i płace, controlling) zlokalizowana w C.;

- „Dywizja B” zajmująca się (…) zlokalizowana w W.

Wewnątrz Grupy planowane jest przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej w formie podziału przez wydzielenie (dalej: „Podział”) zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.; dalej: „KSH”) do nowo zawiązanej polskiej spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Spółka Przejmująca”), utworzonej na moment Podziału.

Planowane jest, że Spółka Przejmująca zostanie zarejestrowana w KRS pod nazwą Z.P. Sp. z o.o. Siedziba Spółki Przejmującej będzie znajdowała się w C. (ul. (…),(…) C.). Wnioskodawca będzie 100% udziałowcem Spółki Przejmującej.

W ramach Podziału, Dywizja R oraz część Dywizji Z (dalej: „Działalność Wydzielona”) zostaną wydzielone ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej. Pozostała część działalności Spółki Dzielonej, tj. Dywizja U, Dywizja B oraz pozostała część Dywizji Z, pozostanie w Spółce Dzielonej (dalej: „Działalność Pozostająca”).

Działalność Wydzielona zostanie przeniesiona do Spółki Przejmującej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 931 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”) – Działalność Wydzielona stanowi i będzie stanowić na moment Podziału organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Działalność Pozostająca, która pozostanie w Spółce Dzielonej także stanowi i będzie stanowić na moment Podziału ZCP.

Dla kompletności, Wnioskodawca wskazuje, że kwalifikacja Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej jako ZCP w rozumieniu przepisów podatkowych na gruncie ustawy o CIT oraz ustawy o VAT zostanie potwierdzona poprzez uzyskanie odrębnych indywidualnych interpretacji podatkowych przed dokonaniem Podziału. W związku z tym ten aspekt nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Wartość emisyjna udziałów Spółki Przejmującej przydzielonych Wnioskodawcy w ramach Podziału będzie równa wartości rynkowej składników Działalności Wydzielonej przenoszonej do Spółki Przejmującej.

Z uwagi na okoliczności towarzyszące przedstawionemu zdarzeniu przyszłemu, może nastąpić sytuacja, w której jeden z warunków neutralności podatkowej Podziału po stronie Wnioskodawcy, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, nie zostanie spełniony.

Wnioskodawca podkreśla, że Podział ma uzasadnienie biznesowe, którym jest rozdzielenie biznesów i specjalizacji w poszczególnych dziedzinach, w szczególności, w celu umożliwienia zbycia części biznesu (Działalność Wydzielona) w przyszłości na rzecz podmiotu trzeciego.

Pytanie

Czy w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, powstały z tytułu Podziału po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Dzielonej, w sytuacji, gdy przed Podziałem Wnioskodawca nie posiadał żadnych udziałów w Spółce Przejmującej powstałej dopiero na dzień Podziału, należy kwalifikować zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, tj. jako przychód z tytułu zysków kapitałowych innych niż przychody z udziału w zyskach osób prawnych, co do którego znajdzie zastosowanie art. 13 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 12, poz. 90, dalej: „UPO”)?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, powstały z tytułu Podziału po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Dzielonej, w sytuacji, gdy przed Podziałem Wnioskodawca nie posiadał żadnych udziałów w Spółce Przejmującej powstałej dopiero na dzień Podziału, należy kwalifikować zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, tj. jako przychód z tytułu zysków kapitałowych innych niż przychody z udziału w zyskach osób prawnych, co do którego znajdzie zastosowanie art. 13 UPO.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Z kolei zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in. przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału w tym, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 ustawy o CIT, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej.

Z kolei na mocy ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), w styczniu 2022 r. do ustawy o CIT dodano art. 7b ust. 1 pkt 1a, zgodnie z którym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów stanowią kolejną, odrębną od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, kategorię przychodów z zysków kapitałowych.

Celem art. 7b ustawy o CIT jest enumeratywne określenie rodzajów przychodów zaliczanych do źródła „przychody z zysków kapitałowych”, podczas gdy sam katalog zdarzeń, które powodują powstanie przychodu do opodatkowania w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału, został wymieniony w art. 12 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy o CIT, przychodem jest m.in. ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, zarówno Działalność Wydzielona, jak i Działalność Pozostająca stanowią i będą stanowić na moment Podziału ZCP w rozumieniu ustawy o CIT i ustawy o VAT.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, przychodem wspólnika jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.

Z kolei na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, wartość emisyjna udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie będzie stanowić przychodu wspólnika, o którym mowa art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

- udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz

- przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Powyższe wyłączenie z przychodów nie będzie miało zastosowania w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, jeżeli głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zatem, w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, Podział może skutkować powstaniem przychodu po stronie udziałowca Spółki Dzielonej, tj. Wnioskodawcy, w wysokości wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych przez Spółkę Przejmującą, tj. spółkę nowo zawiązaną w efekcie Podziału.

Wobec powyższego, kluczowe jest prawidłowe określenie sposobu kwalifikacji potencjalnego przychodu Wnioskodawcy jako:

- przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT (w takim przypadku przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla m.in. dywidend, w tym z uwzględnieniem art. 10 UPO) lub

- inny przychód z zysków kapitałowych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT (w takim przypadku przychód ten jako zysk kapitałowy będzie podlegał opodatkowaniu tylko w państwie rezydencji uzyskującego przychód na mocy art. 13 UPO).

W ocenie Wnioskodawcy, wykładnia literalna art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m oraz art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT prowadzi do wniosku, iż zakres znaczeniowy obu regulacji pokrywa się ze sobą. W związku z tym należałoby uznać, że przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów objęte zostały zakresem dwóch, równolegle obowiązujących przepisów, z których jeden zalicza takie przychody do podkatalogu przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, natomiast drugi do kategorii innych przychodów z zysków kapitałowych – oba kwalifikują przychód wspólnika z podziału do źródła przychodów z zysków kapitałowych.

W konsekwencji prawidłowe zastosowanie jednej z wyżej wymienionych norm prawnych wymaga odwołania się do reguł kolizyjnych, które wskazują na sposób wykładni w przypadku kolizji norm o takim samym zakresie znaczeniowym i hierarchii.

Wobec powyższego, Wnioskodawca uważa za celowe zastosowanie w analizowanym przypadku reguły lex posterior derogat legi priori, zgodnie z którą norma nowo uchwalona uchyla sprzeczną z nią normę wcześniejszą. Zastosowanie wskazanej reguły prowadzi do wniosku, że przychody uzyskane w wyniku połączeń i podziałów przez podatników CIT powinno się kwalifikować zgodnie z dodanym w 2022 r. art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, jako przychód z tytułu zysków kapitałowych innych niż przychody z udziału w zyskach osób prawnych.

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, nawet w przypadku, gdyby uznać, że przepis art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT jest przepisem uzupełniający względem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT – choć Wnioskodawca zaznacza, że zakres przepisów jest tożsamy – przychód uzyskiwany z tytułu Podziału poprzez przydzielenie udziałów w Spółce Przejmującej, w której Wnioskodawca nie posiadał wcześniej (tj. przed dniem Podziału) jakichkolwiek udziałów, gdyż Spółka Przejmująca powstanie w efekcie planowanego Podziału (tj. w dniu Podziału), nie może być kwalifikowany jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT.

Istota przychodów wymienionych w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT polega na tym, iż są to przychody związane z posiadanym przez dany podmiot prawem udziałowym, tj. faktycznie uzyskane z tego udziału. Zatem, przepis art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT znajdzie zastosowanie dla transakcji podziału lub połączenia tylko i wyłącznie wtedy, gdy przed jej dniem podziału dany podmiot posiadał już udział w podmiocie przejmującym.

Natomiast art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT należałoby w takim przypadku czytać jako dotyczący przychodów z transakcji połączenia lub podziału powstałych u podmiotów, które nie posiadały na dzień poprzedzający dzień transakcji udziału w kapitale lub praw do zysku osoby prawnej, a której udziały/akcje przejmują dopiero w drodze połączenia lub podziału.

Zatem tak długo, jak wspólnik Spółki Przejmującej (tj. Wnioskodawca) nie będzie posiadał udziałów w tej spółce przed dniem Podziału, tak długo osiągnięty z tytułu przydziału udziałów przychód nie powinien być kwalifikowany jako zysk z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, lecz jako odrębny zysk z tytułu zysków kapitałowych wskazany w art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Podział nastąpi zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH poprzez przeniesienie Działalności Wydzielonej ze Spółki Dzielonej do nowo zawiązanej Spółki Przejmującej utworzonej na moment Podziału. Zatem przed Podziałem Spółka Przejmująca nie będzie istnieć i niemożliwym będzie posiadanie w niej udziałów przez Wnioskodawcę. Przydział udziałów wspólnikowi będzie możliwy dopiero w efekcie Podziału.

W konsekwencji zastosowanie w omawianym przypadku znajdzie wyłącznie art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacjach indywidualnych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.791.2022.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: „Aby mówić o przychodzie faktycznie uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych, co do zasady konieczne jest uprawnienie danego podmiotu do udziału w zyskach osoby prawnej, co wynika przede wszystkim z posiadania udziałów lub akcji osoby prawnej. Zatem uzasadniona jest interpretacja, iż – w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. – art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT odnosi się do przychodów danego podmiotu, który posiada na dzień poprzedzający dzień restrukturyzacji, udział w kapitale lub prawo do zysku innej osoby prawnej, tj. – odnosi się m.in. do sytuacji, gdy przychody osiąga wspólnik spółki przejmowanej lub dzielonej, któremu przydzielane są udziały spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, który posiada już udział w kapitale lub prawo do zysku spółki przejmującej lub nowo zawiązanej”.

Z kolei nowo wprowadzony przepis art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT w ocenie organów podatkowych „odnosi się do przychodów z restrukturyzacji powstałych u podmiotów, które nie posiadały, na dzień poprzedzający dzień restrukturyzacji, udziału w kapitale lub praw do zysku osoby prawnej, tj. – odnosi się m.in. do sytuacji, gdy przychody osiąga wspólnik, któremu przydzielane są udziały spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, lecz który nie posiadał udziału lub prawa do zysku tej spółki”.

Analogiczne stanowisko zostało przyjęte przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w szeregu interpretacji indywidualnych:

- w interpretacji indywidualnej z 15 grudnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.390. 2022.1.DD,

- w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.514. 2022.1.IZ,

- w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2022 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.63. 2022.2.OK,

- w interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2022 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.68. 2022.3.JF,

- w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2022 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.66. 2022.4.JF,

- w interpretacji indywidualnej z 28 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010. 289.2022.1.SG.

W konsekwencji, w opinii Wnioskodawcy, z uwagi na kolizję norm prawnych art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m oraz art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT potencjalny przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu Podziału powinien być kwalifikowany jako zyski kapitałowe, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, inne niż przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Nawet gdyby uznać, że przepis art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT jest przepisem uzupełniającym względem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, to w przypadku opisanego zdarzenia przyszłego potencjalny przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu Podziału nadal powinien być kwalifikowany jako zyski kapitałowe, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, inne niż przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – z uwagi na brak posiadania udziałów przez Wnioskodawcę w Spółce Przejmującej przed dniem Podziału.

Jednocześnie, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku podmiotu, który nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, a uzyskuje przychody na tym terytorium w myśl art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, w kwestii sposobu opodatkowania pierwszeństwo mają postanowienia właściwej umowy w sprawie zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca jest niemieckim rezydentem podatkowym, sposób opodatkowania potencjalnego przychodu z tytułu Podziału powinien uwzględniać regulacje UPO.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 UPO, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 7 UPO, jeżeli w zyskach mieszczą się dochody, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej umowy, to postanowienia tych innych artykułów nie będą naruszane przez postanowienia artykułu 7 UPO.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 UPO, określenie „dywidendy” użyte w niniejszym artykule oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych, praw do udziału w zysku, akcji w górnictwie, akcji założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również inny dochód, który według prawa Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z akcji i wypłaty z tytułu świadectw udziałowych w funduszu inwestycyjnym.

Mając na uwadze przedstawione w uzasadnieniu stanowisko Wnioskodawcy, potencjalne przychody z tytułu Podziału nie będą traktowane na gruncie ustawy o CIT jak przychody z udziału w zyskach osób prawnych, tj. dochód z akcji czy praw udziałowych na gruncie regulacji art. 10 UPO. Na gruncie przepisów ustawy o CIT, potencjalne przychody z tytułu Podziału po stronie Wnioskodawcy powinny zostać zakwalifikowane jako inne przychody z zysków kapitałowych na gruncie art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT.

W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, opodatkowanie potencjalnego przychodu Wnioskodawcy z tytułu Podziału będą regulować przepisy art. 13 UPO, stanowiącego o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów (przychodów) z „przeniesienia własności majątku”.

Zgodnie z art. 13 ust. 5 UPO, zyski z tytułu przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach (m.in. majątku innego niż nieruchomości oraz udziały w spółkach, których aktywa w większości stanowią nieruchomości czy też majątku innego niż przypisany do zakładu) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

W konsekwencji, z uwagi na kwalifikację potencjalnego przychodu z tytułu Podziału po stronie Wnioskodawcy jako zysku kapitałowego, innego niż przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, do przychodu tego powinny znaleźć zastosowanie regulacje art. 13 ust. 5 UPO, zgodnie z którymi dochody z tytułu przeniesienia majątku są opodatkowane wyłącznie w państwie rezydencji podatnika, tj. w Niemczech.

Podsumowując, w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy o CIT, powstały z tytułu Podziału po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Dzielonej, w sytuacji, gdy przed Podziałem Wnioskodawca nie posiadał żadnych udziałów w Spółce Przejmującej powstałej dopiero na dzień Podziału, należy kwalifikować zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, tj. jako przychód z tytułu zysków kapitałowych innych niż przychody z udziału w zyskach osób prawnych, co do którego znajdzie zastosowanie art. 13 UPO.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00