Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2023-07-27

Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni

Praca wykonywana na otwartej przestrzeni wiąże się z różnymi uciążliwościami. Niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym wysokie lub niskie temperatury, opady deszczu, śniegu, wiatr czy burze, zdecydowanie obniżają komfort pracy, a nierzadko stwarzają dodatkowe zagrożenia dla pracowników. Gdy jeszcze dochodzi do tego praca przy eksploatacji urządzeń elektrycznych, mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem zawodowym na stanowisku pracy. W niniejszym artykule przybliżono zasady bhp przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni, w szczególności związanej z użytkowaniem maszyn i narzędzi elektrycznych.

Obowiązki pracodawców przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni

Stosownie do postanowień art. 207 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Z kolei zgodnie z art. 212 k.p. do obowiązków osoby kierującej pracownikami należy organizowanie stanowisk pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także organizowanie, przygotowywanie i prowadzenie prac, z uwzględnieniem zabezpieczenia pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy.

W myśl § 45 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy stanowiska pracy powinny być urządzone stosownie do rodzaju wykonywanych na nich czynności oraz psychofizycznych właściwości pracowników, przy czym wymiary wolnej (niezajętej przez urządzenia) powierzchni stanowiska pracy powinny zapewnić pracownikom swobodę ruchu wystarczającą do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem wymagań ergonomii. Stanowiska pracy znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy byli chronieni przed zagrożeniami związanymi w szczególności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00