Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-10-30

Weryfikacja trzeźwości pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne

Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość weryfikacji trzeźwości pracowników. Właściwa gotowość psychiczna i fizyczna do wykonywania pracy jest niezbędna – nie tylko w zakresie ilości oraz jakości świadczonej pracy, ale również ze względów bezpieczeństwa. Zakładową kontrolą trzeźwości mogą być w pierwszej kolejności objęci pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne – bezpośrednio oraz osoby sprawujące nadzór nad takimi pracami. Kontrola taka powinna jednak wynikać z przepisów zakładowych, które w szczególności powinny precyzyjnie wskazywać grupy pracownicze objęte weryfikacją.

Praca szczególnie niebezpieczna

Każda praca wiąże się z ryzykiem – co nie znaczy, że każda praca jest pracą szczególnie niebezpieczną. Trudno bowiem stawiać znak równości między pracą biurową wykonywaną w trybie zdalnym w warunkach domowych a pracą na wysokości realizowaną na otwartej przestrzeni. 

Prace szczególnie niebezpieczne to kwalifikowane rodzaje pracy – wyeksponowane przez przepisy, w tym regulacje zawodowe przez pryzmat szczególnie doniosłych zagrożeń, jakie wiążą się z ich wykonywaniem. Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp definiuje prace szczególnie niebezpieczne, wskazując, że przez prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace, o których mowa w niniejszym rozdziale, oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne.

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp wyróżnia następujące kategorie prac szczególnie niebezpiecznych: 

  • roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części,
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00