Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.357.2023.5.JKU

Skutki podatkowe podziału przez wydzielenie i podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

22 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 22 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki z o.o. przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 28 listopada 2023 r. (wpływ: 28 listopada 2023 r.) oraz samoistnie w piśmie z 8 grudnia 2023 r. (wpływ: 8 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…) Sp. z o.o. (Spółka Dzielona)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…) Sp. o. o. (Spółka Przejmująca)

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Dzielona”) jest spółką kapitałową mającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania) jako polski rezydent podatkowy. Ponadto, Spółka Dzielona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na dzień złożenia wniosku (oraz na dzień planowanego podziału przez wydzielenie), (…) udziałów w Spółce Dzielonej posiada (będzie posiadać) (…) (dalej: „Udziałowiec nr 1 Spółki Dzielonej”), natomiast pozostałe (…) posiada (będzie posiadać) (…) (dalej: „Udziałowiec nr 2 Spółki Dzielonej” lub „Pryncypał K.”) (dalej łącznie jako: „Udziałowcy Spółki Dzielonej”). Udziałowiec nr 1 Spółki Dzielonej ma siedzibę i zarząd na terytorium Szwecji i jest szwedzkim rezydentem podatkowym, nie posiadającym zagranicznego zakładu w Polsce. Udziałowiec nr 2 Spółki Dzielonej ma siedzibę i zarząd na terytorium Finlandii i jest fińskim rezydentem podatkowym, nie posiadającym zagranicznego zakładu w Polsce.

Spółka Dzielona i Udziałowcy Spółki Dzielonej należą do międzynarodowej grupy (…) (dalej: „Grupa (…)” lub „Grupa”), będącej wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie (...). Grupa operuje poprzez (...) linie serwisowe: H. (przeładunek (...)), K. (przeładunek (...)) oraz MG (przeładunek (...)). H. zajmuje się sprzedażą sprzętu, usług i części zamiennych wykorzystywanych w(…). K. sprzedaje sprzęt, automatykę, oprogramowanie i usługi w zakresie (…). Natomiast MG świadczy usługi i dostarcza rozwiązania do obsługi(…).

Na chwilę obecną, Spółka Dzielona prowadzi działalność w dwóch z wymienionych wyżej obszarów działalności Grupy, tj. K. i H. Przy czym, działalność H. była pierwotnym (tj. wyjściowym) przedmiotem działalności Spółki Dzielonej, która w późniejszym czasie została rozszerzona o działalność MG, a następnie K. Ponadto, pierwotny zakres działalności H. został poszerzony. Powyższe, odbyło się m.in. w ramach dokonanego w (…) r. przejęcia całego majątku dwóch spółek (prowadzących działalność K. i MG) w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych (tzw. połączenie przez przejęcie). Następnie, w (…) r. podjęto decyzję o wyodrębnieniu MG do dedykowanej, nowo zawiązanej spółki przejmującej. Wyodrębnienie nastąpiło w drodze podziału przez wydzielenie ze Spółki Dzielonej części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej zespół składników materialnych i niematerialnych przypisanych do MG w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Celem uniknięcia wątpliwości – powyższy opis ma na celu pełne przedstawienie zdarzenia przyszłego, przy czym – w Państwa ocenie – nie ma on wpływu na ocenę skutków podatkowych.

Obecnie trwają prace nad wydzieleniem ze Spółki Dzielonej linii biznesowej H. do dedykowanej spółki z Grupy, którą jest (…) Sp. z o.o., wcześniej działająca pod firmą (…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka Przejmująca”).

Spółka Przejmująca jest spółką kapitałową mającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania) jako polski rezydent podatkowy. Ponadto, Spółka Przejmująca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na dzień planowanego podziału przez wydzielenie, całość udziałów Spółki Przejmującej będzie posiadać (…) (dalej: „Udziałowiec Spółki Przejmującej”) mający siedzibę i zarząd na terytorium Finlandii i będący fińskim rezydentem podatkowym, nieposiadającym zagranicznego zakładu w Polsce. Niemniej, na dzień złożenia wniosku własność udziałów Udziałowca Spółki Przejmującej może nie być jeszcze odzwierciedlona w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Planowana reorganizacja ma nastąpić w drodze podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i być skuteczna z dniem (…) 2024 r. Tym samym, docelowo obszar K. i H. zostaną rozdzielone i będą funkcjonować jako dwa samodzielne i niezależne przedsiębiorstwa (biznesy) w dwóch odrębnych spółkach – K. w ramach Spółki Dzielonej oraz H. w ramach Spółki Przejmującej. W wyniku podziału przez wydzielenie, dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce Przejmującej oraz wydania (objęcia) udziałów w Spółce Przejmującej przez Udziałowców Spółki Dzielonej. Wartość emisyjna udziałów oraz parytet wymiany udziałów zostaną ustalone z uwzględnieniem wartości rynkowej majątku Spółki Dzielonej wydzielanego do Spółki Przejmującej, a obejmującego składniki majątkowe przypisane do działalności H.

1.Działalność Spółki Dzielonej

Jak wspomniano powyżej, obecną działalność Spółki Dzielonej można podzielić na dwa zasadnicze (główne) segmenty, tj. K. i H.

a)Działalność K.

W ogólności, zasadnicza działalność K. jest wykonywana przez trzy wyodrębnione w ramach Spółki Dzielonej jednostki, tj. Wyodrębnione Obszary Organizacyjne (dalej: „WOO”) Dział S. K. w (…) wykonujący zadania jednostki pierwszej linii K. oraz WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…) pełniące rolę jednostek montażowych K.

·WOO Dział S. K. w (…)

Spółka Dzielona pełni rolę tzw. jednostki pierwszej linii (ang. Front Line Units; dalej: „FLU”) dla działalności K. i zajmuje się marketingiem i dystrybucją produktów należących do oferty K. Grupy (…). W związku z tym Spółka Dzielona kupuje sprzęt i części zamienne K. głównie od Pryncypała K., którym jest Udziałowiec nr 2 Spółki Dzielonej oraz innych jednostek montażowych z Grupy świadczących usługi produkcyjne (ang. Multi Assembly Units; dalej: „MAU”), celem dystrybucji na polskim rynku. Kluczowi klienci FLU K. zajmują się przede wszystkim obsługą ładunków towarowych i działają w sektorze transportowym.

FLU K. ma swoje biura w (…) i na dzień (…) r. zatrudniała (…) pracowników (formalnym pracodawcą jest Spółka Dzielona). Co istotne, FLU w (…) posiada status WOO na mocy uchwały zarządu z (…) r. i podlega ujawnieniu w schemacie organizacyjnym Spółki Dzielonej z (…) r. (dalej: „Schemat Organizacyjny”) jako WOO Dział S K. w (…).

Zgodnie z regulaminem organizacyjnym Spółki Dzielonej z (…) r. i (…) r. (dalej: „Regulamin Organizacyjny”), zarząd Spółki Dzielonej w drodze uchwały, nadaje określonym częściom Spółki Dzielonej status WOO i pozbawia je tego statusu. Status WOO nadaje się oddziałowi lub innej części spółki, realizującej samodzielnie określony zakres działalności Spółki Dzielonej, wyodrębniony pod względem organizacyjnym, miejsca prowadzenia działalności oraz zarządczym. Utworzenie i likwidacja WOO podlega ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym.

WOO Dział S. K. w (…) podlega Dyrektorowi Działu S. K. w (…), powołanemu mocą uchwały zarządu na podstawie Regulaminu Organizacyjnego. Ww. Dyrektor samodzielnie zarządza powierzonym mu obszarem, w tym podejmuje bieżące decyzje związane z jego funkcjonowaniem i ponosi odpowiedzialność za skutki tych decyzji. Na poziomie Grupy, linia biznesowa K. podlega odpowiednim jednostkom w Finlandii, które odpowiadają za ten segment działalności biznesowej. W konsekwencji, Dyrektor i prowadzona przez niego jednostka pierwszej linii K. ostatecznie podlega pod zarząd B (...) K.

Działalność WOO Działu S. K. w (…) jest ewidencjonowana w systemie ERP, którym jest SAP. Co istotne, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje bilans – co do zasady – oddzielnie dla każdego WOO, w tym WOO Działu S. K. w (…) (w systemie jako T), a następnie konsoliduje ich wynik w wyniku Spółki Dzielonej.

WOO Dział S. K. w (…) posiada dedykowany (odrębny) rachunek bankowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, Spółka Dzielona posiada wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS dla wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym pracowników WOO Działu S. K. w (…)).

·WOO Fabryka K. w (…)

Poza prowadzeniem działalności dystrybucyjnej jako FLU, Spółka Dzielona pełni również rolę jednostki montażowej K. (MAU) w (…), tj. świadczy usługi produkcyjne na zlecenie, w ramach których wykonuje w (…) montaż sprzętu (...) i urządzeń do transportu (...) K. Ponadto, MAU K. wykonuje usługi montażu (...) firmy (…). MAU K. kupuje komponenty głównie od zewnętrznych dostawców i sprzedaje produkty po montażu Pryncypałowi K. oraz bezpośrednio na rzecz zewnętrznych klientów w imieniu Pryncypała K., natomiast produkty przeznaczone dla klientów w Polsce przekazuje bezpośrednio WOO Działowi Serwisu i Sprzedaży w (…). Dodatkowo, MAU K. świadczy usługi badawczo-rozwojowe K. oraz usługi techniczne na rzecz Pryncypała K.

MAU K. ma swoją fabrykę i biura w (…) i na dzień (…) r. zatrudniała (…) pracowników (formalnym pracodawcą jest Spółka Dzielona). Co istotne, MAU K. posiada status WOO na mocy uchwały zarządu z (…) r. i podlega ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym Spółki Dzielonej jako WOO Fabryka K. w (…).

WOO Fabryka K. w (…) podlega Dyrektorowi Fabryki K. w (…), powołanemu mocą uchwały zarządu na podstawie Regulaminu Organizacyjnego. Ww. Dyrektor samodzielnie zarządza powierzonym mu obszarem, w tym podejmuje bieżące decyzje związane z jego funkcjonowaniem i ponosi odpowiedzialność za skutki tych decyzji. Na poziomie Grupy, wspomniany Dyrektor i prowadzona przez niego jednostka montażowa K. w (…) ostatecznie podlega pod zarząd B (...) K.

Działalność WOO Fabryka K. w (…) jest ewidencjonowana w systemie ERP, którym jest LN. Jak wspomniano powyżej, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje bilans – co do zasady – oddzielnie dla każdej WOO, a następnie konsoliduje ich wynik w wyniku Spółki Dzielonej. Niemniej, z uwagi na kompatybilność działalności (uzupełniający się charakter) WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…) są raportowane razem jako KP(...).

WOO Fabryka K. w (…) posiada dedykowany (odrębny) rachunek bankowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, z którego – z uwagi na kompatybilny charakter działalności – korzysta również WOO K. FAS w (…). Ponadto, Spółka Dzielona posiada wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS dla wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym pracowników WOO Fabryki K. w (…)).

·WOO K. FAS w (…)

Ponadto, Spółka Dzielona pełni rolę jednostki montażowej K. (MAU) w porcie w (…), gdzie dokonuje (...) wyprodukowanych w Fabryce K. w (…) na nabrzeżu portowym w (…) przed załadunkiem na statek. Jednostka montażowa K. FAS (ang. Final Assembly Services) korzysta z biura w (…) i na dzień (…) 2023 r. zatrudniała (…) pracowników (formalnym pracodawcą jest Spółka Dzielona). Co istotne, MAU K. FAS posiada status WOO na mocy uchwały zarządu z (…) r. i podlega ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym Spółki Dzielonej jako WOO K. FAS w (…).

WOO K. FAS w (…) podlega Dyrektorowi Działu K. FAS w (…), powołanemu mocą uchwały zarządu na podstawie Regulaminu Organizacyjnego. Ww. Dyrektor samodzielnie zarządza powierzonym mu obszarem, w tym podejmuje bieżące decyzje związane z jego funkcjonowaniem i ponosi odpowiedzialność za skutki tych decyzji. Na poziomie Grupy, Dyrektor i prowadzona przez niego jednostka montażowa K. FAS w (…) ostatecznie podlega pod zarząd B (...) K.

Działalność WOO K. FAS w (…) jest ewidencjonowana w systemie ERP, którym jest LN. Jak wspomniano powyżej, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje bilans – co do zasady - oddzielnie dla każdej WOO, a następnie konsoliduje ich wynik w wyniku Spółki Dzielonej.

Niemniej, z uwagi na kompatybilność działalności (uzupełniający się charakter) WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…) są raportowane razem jako KP(...).

Podobnie, WOO K. FAS w (…) nie posiada odrębnego rachunku bankowego lecz korzysta z rachunku bankowego WOO Fabryka K. w (…). Ponadto Spółka Dzielona posiada wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS dla wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym pracowników WOO Fabryki K. w (…)).

b)Działalność H.

·WOO Oddział w (…)

Spółka Dzielona pełni również rolę tzw. jednostki pierwszej linii (FLU) dla działalności H. prowadząc marketing i dystrybucję produktów z portfela produktów H. Grupy (…). W związku z tym, Spółka Dzielona jako FLU, kupuje produkty H. głównie od H. AB (dalej: „Pryncypał H.”) i od (…) AB w celu ich dystrybucji na polskim rynku. Kluczowi klienci FLU H. prowadzą działalność głównie w sektorach (...) w Polsce.

Ponadto, Spółka Dzielona jako FLU H. świadczy usługi serwisowe dotyczące (...) i sprzedaje używany sprzęt przeznaczony do (...) (działalność H.).

FLU H. ma swoje biura w (…) i na dzień (…) r. zatrudniała (…) pracowników. Co istotne, FLU H. posiada status WOO na mocy uchwały zarządu z (…) r. i podlega ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym Spółki Dzielonej jako WOO Oddział w (…). WOO Oddział w (…) jest ponadto zarejestrowany jako oddział Spółki Dzielonej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

WOO Oddział w (…) podlega Dyrektorowi Oddziału (…), powołanemu mocą uchwały zarządu na podstawie Regulaminu Organizacyjnego. Ww. Dyrektor samodzielnie zarządza powierzonym mu obszarem, w tym podejmuje bieżące decyzje związane z jego funkcjonowaniem i ponosi odpowiedzialność za skutki tych decyzji. Na poziomie Grupy, Dyrektor i prowadzona przez niego FLU H. ostatecznie podlega pod zarząd B (...) K.

Co więcej, na mocy uchwały zarządu z (…) r., WOO Oddział w(…) przyznano status samodzielnego pracodawcy w rozumieniu art. 3 ustawy Kodeks pracy. Co za tym idzie, Dyrektor Oddziału w (…) w stosunku do personelu WOO H. w (…) pełni funkcję osoby samodzielnie zarządzającej zakładem pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy i realizuje wszelkie uprawnienia oraz obowiązki pracodawcy, a także wykonuje wszelkie kompetencje pracodawcy.

Działalność WOO Oddziału (…) jest ewidencjonowana w systemie ERP, którym jest SAP. Jak wspomniano powyżej, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje bilans – co do zasady – oddzielnie dla każdej WOO, w tym WOO Oddział w (…) (w systemie jako HP(...)), a następnie konsoliduje ich wynik w wyniku Spółki Dzielonej.

WOO Oddział w (…) posiada dedykowany (odrębny) rachunek bankowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo, z uwagi na status samodzielnego pracodawcy na gruncie Kodeksu pracy, WOO Oddział w (…) posiada wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS.

·WOO Fabryka H. w (…)

Ponadto, Spółka Dzielona pełni rolę jednostki montażowej (MAU) H. i wykonuje montaż (…) w obszarze działalności H. MAU H. kupuje komponenty od zewnętrznych dostawców i sprzedaje produkty po montażu Pryncypałowi H. oraz bezpośrednio na rzecz zewnętrznych klientów w imieniu Pryncypała H. Dodatkowo, Spółka Dzielona prowadzi działalność badawczo-rozwojową związaną z (…).

WOO Fabryka H. w (…) ma swoją fabrykę i biura w (…) i na dzień (…) r. zatrudniała (…) pracowników. Przy czym, (…) osób stanowią pracownicy wykonujący zadania MAU H. na rzecz Spółki Dzielonej, natomiast pozostałe (…) osoby to pracownicy wykonujący zadania na rzecz innych spółek z grupy H. (ang. hosted employees) oraz pracownicy z działu zasobów ludzkich (HR) H.

Co istotne, MAU H. posiada status WOO na mocy uchwały zarządu z (…) r. i podlega ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym Spółki Dzielonej jako WOO Fabryka H. w (…). WOO Fabryka H. w (…) podlega Dyrektorowi Fabryki H. w (…), powołanemu mocą uchwały zarządu na podstawie Regulaminu Organizacyjnego. Ww. Dyrektor samodzielnie zarządza powierzonym mu obszarem, w tym podejmuje bieżące decyzje związane z jego funkcjonowaniem i ponosi odpowiedzialność za skutki tych decyzji. Na poziomie Grupy, Dyrektor i prowadzona przez niego MAU H. w (…) ostatecznie podlega pod zarząd B (...) K.

Co więcej, na mocy uchwały zarządu z (…) r., WOO Fabryce H. w (…) przyznano status samodzielnego pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. Co za tym idzie, Dyrektor Fabryki H. w (…) w stosunku do personelu zatrudnionego przez WOO Fabryka H. w (…) pełni funkcję osoby samodzielnie zarządzającej zakładem pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy i realizuje wszelkie uprawnienia oraz obowiązki pracodawcy, a także wykonuje wszelkie kompetencje pracodawcy.

Działalność WOO Fabryki H. w (…) jest ewidencjonowana w systemie ERP, którym jest LN.

Jak wspomniano powyżej, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje bilans – co do zasady – oddzielnie dla każdej WOO, w tym WOO Fabryki H. w (…) (w systemie jako HPLP), a następnie konsoliduje ich wynik w wyniku Spółki Dzielonej. WOO Fabryka H. w (…) posiada dedykowany (odrębny) rachunek bankowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo, z uwagi na status samodzielnego pracodawcy na gruncie Kodeksu pracy, WOO Fabryka H. w (…) posiada wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS.

·WOO Oddział w (…)

Od 2021 r. w Spółce Dzielonej funkcjonuje również centrum wsparcia (ang. Customer Experience Support Center) zajmujące się harmonizacją i optymalizacją procesów oraz wsparciem innych jednostek H. na terenie Europy w obszarach posprzedażowych i serwisowych (tzn. after market & service support). Centrum wsparcia zlokalizowane jest w (…) i na dzień (…) r. zatrudniało (…) pracowników. Co istotne, posiada ono status WOO na mocy uchwały zarządu z (…) r. i podlega ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym Spółki Dzielonej jako WOO Oddział w (…). WOO Oddział w (…) jest ponadto zarejestrowany jako oddział Spółki Dzielonej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

WOO Oddział w (…) podlega Dyrektorowi Oddziału w (…), powołanemu mocą uchwały zarządu na podstawie Regulaminu Organizacyjnego. Ww. Dyrektor samodzielnie zarządza powierzonym mu obszarem, w tym podejmuje bieżące decyzje związane z jego funkcjonowaniem i ponosi odpowiedzialność za skutki tych decyzji. Na poziomie Grupy, Dyrektor i prowadzona przez niego WOO Oddział w (…) ostatecznie podlega pod zarząd B (...) K.

Co więcej, na mocy uchwały zarządu z (…) r., WOO Oddział w(…) przyznano status samodzielnego pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. Co za tym idzie, Dyrektor Oddziału w (…) w stosunku do personelu WOO Oddział w (…) pełni funkcję osoby samodzielnie zarządzającej zakładem pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy i realizuje wszelkie uprawnienia oraz obowiązki pracodawcy, a także wykonuje wszelkie kompetencje pracodawcy. Działalność WOO Oddział H. w (…) jest ewidencjonowana w systemie ERP, którym jest SAP.

Jak wspomniano powyżej, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje bilans – co do zasady – oddzielnie dla każdej WOO, w tym WOO Oddział w (…) (w systemie jako HPLA), a następnie konsoliduje ich wynik w wyniku Spółki Dzielonej.

WOO Oddział H. w (…) posiada dedykowany (odrębny) rachunek bankowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo, z uwagi na status samodzielnego pracodawcy na gruncie Kodeksu pracy, WOO Oddział H. w (…) posiada wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS.

Reasumując powyższe, zasadnicza działalność H. jest wykonywana przez trzy wyodrębnione w ramach Spółki Dzielonej jednostki, tj. WOO Oddział w (…) wykonujący zadania jednostki pierwszej linii (FLU) H., WOO Fabryka H. w (…) pełniący rolę jednostki montażowej (MAU) H. oraz WOO Oddział w (…) pełniący rolę centrum wsparcia dla spółek H. w Europie.

c)Pozostała działalność Spółki Dzielonej

Ponadto, na dzień (…) r. Spółka Dzielona zatrudniała (…) pracowników pełniących funkcje grupowe (ang. group function) z zakresu finansów i księgowości, zasobów ludzkich (HR) oraz IT.

Osoby te wykonują swoje funkcje na rzecz Spółki Dzielonej (K. i/lub H.). Ich działalność jest działalnością wtórną, tj. służącą wsparciu realizacji podstawowej (zasadniczej) działalności Spółki Dzielonej. Wśród tych osób, trzy pełnią stanowiska kierownicze na stanowisku: Dyrektor Finansowy na Polskę, Główny Księgowy na Polskę oraz Dyrektor Personalny na Polskę.

Pracownicy finansów i księgowości pełnią funkcje na rzecz K. lub H. Z kolei pracownicy zasobów ludzkich (HR) zatrudnieni przez Spółkę Dzieloną pełnią swe funkcje na rzecz K. (3 osoby) lub H. (2 osoby). Fabryka H. posiada dodatkowo dedykowany zespół HR zatrudniony przez WOO Fabryka H. w (…). Niemniej, 3 osoby z działu HR zatrudnione przez Spółkę Dzieloną (Dyrektor Krajowy HR, Krajowy Dyrektor Serwisów HR i Lider Zespołu Rekrutacji) pełnią funkcje o charakterze globalnym (tj. grupowym).

Każda z ww. grup tworzy wewnętrzną komórkę organizacyjną (dalej: „KO”), która zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym jest jednostką organizacyjną w strukturze WOO albo w strukturze Spółki Dzielonej poza WOO, nieposiadającą samodzielnego charakteru, lecz służącą realizacji celów gospodarczych struktury organizacyjnej, w której skład wchodzi (obejmuje ona zespół stanowisk pracy, wyodrębniony pod względem organizacyjnym lub funkcjonalnym w celu zapewnienia właściwej organizacji pracy). W przeciwieństwie do WOO, KO nie podlegają ujawnieniu w Schemacie Organizacyjnym.

·Nieruchomości Spółki Dzielonej

Spółka Dzielona jest właścicielem zabudowanych działek gruntu o nr (…) o powierzchni (…) ha (dalej: „Nieruchomość 1”) oraz (…) o powierzchni (…) ha (dalej: „Nieruchomość 2”), położonych w obrębie ewidencyjnym nr (…), w powiecie (…), województwo (…) (dalej łącznie: „Nieruchomości”). Na Nieruchomości 2, położona jest fabryka (wraz z towarzyszącą infrastrukturą i instalacjami) obsługująca WOO K. w (…) (dalej: „Fabryka K.”), a na Nieruchomości 1 fabryka (wraz z towarzyszącą infrastrukturą i instalacjami) obsługująca WOO H. w (…) (dalej: „Fabryka H.”).

Powyższe wynika z decyzji Prezydenta Miasta (…) z (…) r., na mocy której dokonano podziału działki (…) na dwie niezależne działki, tj. (…) oraz (…).

2.Planowana restrukturyzacja

Obecnie trwają prace nad rozdzieleniem działalności K. od H. Jak wskazano powyżej, planowana reorganizacja ma nastąpić w drodze podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i zmaterializować się z dniem (…) 2024 r. W rezultacie, K. i H. będą funkcjonować jako dwa samodzielne i niezależne przedsiębiorstwa (biznesy) w dwóch odrębnych spółkach – K. w ramach Spółki Dzielonej oraz H. w ramach Spółki Przejmującej. W wyniku podziału przez wydzielenie, dojdzie do wydania (objęcia) udziałów w Spółce Przejmującej przez Udziałowców Spółki Dzielonej.

Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, wyodrębniana do Spółki Przejmującej działalność H. będzie posiadała następujące cechy:

-będzie wyodrębniona w sposób faktyczny (funkcjonalny) w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, tj. wyodrębnienie będzie wynikało z samego przedmiotu prowadzonej działalności, odmiennego od przedmiotu działalności prowadzonej przez K. (H. prowadzi działalność w zakresie szeroko pojętego przeładunku drogowego, natomiast K. – portowego); innymi słowy portfolio świadczonych usług i produktów są różne dla K. i H.;

-będzie wyodrębniona w sposób operacyjny w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, w szczególności będzie posiadała własny system zamówień i wycen oraz łańcuch zamówień i dostaw;

-będzie podlegała pod strukturę (kierownictwo) H. w ramach Grupy (…), tj. pod Pryncypała H., a Dyrektorzy poszczególnych WOO H. i kierowane przez nich jednostki (WOO) będą podlegali zarządowi B (...) K.;

-będzie wyodrębniona w sposób formalny (organizacyjny), w drodze uchwał zarządu na mocy Regulaminu Organizacyjnego (WOO Oddział w (…), WOO Fabryka H. w (…), WOO Oddział w (…)); ponadto WOO Oddział w (…) i WOO Oddział w (…) będą zarejestrowane jako oddziały Spółki Dzielonej w Krajowym rejestrze Sądowym;

-będzie posiadała status samodzielnego pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, tj. poszczególne WOO (WOO Oddział w (…), WOO Fabryka H. w (…) i WOO Oddział w (…)), a nie Spółka Dzielona będą formalnym pracodawcą personelu zatrudnionego przez trzy ww. WOO;

-będzie funkcjonowała w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (środki trwałe, w szczególności grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem Fabryki H. w (…) – obejmujący hale magazynowe, hale produkcyjne, lakiernie oraz pomieszczenia biurowe, parkingi samochodowe, place składowe, maszyny produkcyjne oraz infrastruktura techniczna, wyposażenie biurowe oraz sprzęt IT) oraz składniki niematerialne (wartości niematerialne i prawne, w szczególności oprogramowanie komputerowe służące do organizacji procesów operacyjnych i finansowych oraz raportowania finansowego i podatkowego);

-ww. składniki majątkowe przyporządkowane do działalności H. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych (zadania jednostki pierwszej linii H., zadania jednostki montażowej H. oraz zadania centrum wsparcia dla spółek H. w (…)); będzie prowadziła rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe będzie zidentyfikowanie (przypisanie) przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań) do tej działalności; na tej podstawie możliwe będzie sporządzenie odrębnego bilansu czy rachunku zysków i strat dla działalności H.; co istotne, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje taki uproszczony bilans – co do zasady – oddzielnie dla wszystkich WOO – w tym WOO Oddział w (…) (HP(...)), WOO Fabryka H. w (…) (HPLP), WOO Oddział w (…) (HPLA) – których wynik jest następnie konsolidowany w wyniku Spółki Dzielonej;

-będzie posiadała budżety (prognozy) przygotowywane odrębnie dla każdej WOO H., K.tj. WOO Oddział w (…), WOO Fabryka H. w (…) i WOO Oddział w (…);

-będzie posiadała zasady kodowania dokumentów zakupowych i zakładowy plan kont umożliwiające przypisanie kosztów do danego WOO;

-na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej będzie posiadała odrębne (dedykowane) rachunki bankowe dla WOO Oddział w (…), WOO Fabryka H. w (…) oraz WOO Oddział w (…); ponadto, w związku z przyznaniem każdej z ww. WOO statusu samodzielnego pracodawcy na gruncie Kodeksu pracy, każda z ww. jednostek będzie posiadała wyodrębnione rachunki płacowe i ZFŚS;

-będzie posiadała wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania i należności związane z działalnością H.;

-w szczególności, można będzie do niej przypisać umowy, które będą objęte transferem do Spółki Przejmującej; od dnia podziału, prawa i obowiązki wynikające z tych umów będą wykonywane przez wydzielaną działalność H. w ramach Spółki Przejmującej; w szczególności, transferem objęte zostaną wszystkie umowy dotyczące zasadniczego (głównego) przedmiotu działalności H., w tym przykładowo umowy z Pryncypałem H.; natomiast umowy dotyczące usług wsparcia, najczęściej wspólne dla działalności K. i H., zostaną odpowiednio rozdzielone w planie podziału do działalności K. i H., a jeżeli taki podział nie będzie możliwy (z uwagi na wspólny charakter tych umów lub inne względy prawne lub biznesowe), najpewniej pozostaną w Spółce Dzielonej, przy czym jednocześnie zapewnione będzie zawarcie podobnych umów z poziomu Spółki Przejmującej;

-będzie posiadała dedykowany personel, przy czym w związku z podziałem przez wydzielenie, do Spółki Przejmującej przejdą pracownicy przypisani do działalności H. w ramach Spółki Dzielonej, tj. pracownicy zatrudnieni przez (i) WOO Oddział w (…) (pracownicy FLU H.), (ii) WOO Fabrykę H. w (…) (pracownicy MAU H., tzw. hosted employees oraz pracownicy HR H.), (iii) WOO Oddział w (…) (pracownicy centrum wsparcia) oraz (iv) część pracowników pełniąca funkcje grupowe (głównie finansowe i księgowe) zatrudniona obecnie przez Spółkę Dzieloną lecz wykonująca zadania i przypisana do H.; przejście pracowników nastąpi w trybie art. 231 Kodeksu pracy;

-wszystkie ww. składniki majątkowe, zarówno materialne (np. środki trwałe w zakresie w jakim Spółka Dzielona jest ich właścicielem lub współwłaścicielem lub korzystającym w oparciu o inne tytuły prawne jak np. umowa leasingu finansowego) jak i niematerialne (np. wartości niematerialne i prawne w zakresie w jakim Spółka Dzielona jest ich właścicielem, współwłaścicielem lub korzystającym w oparciu o inne tytuły prawne takie jak licencja), jak również zobowiązania i należności (w tym umowy wewnątrzgrupowe), przypisane do działalności H., będą uwzględnione w planie podziału jako składniki objęte wydzieleniem do Spółki Przejmującej.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej wydzielanego do Spółki Przejmującej zostanie ustalona na podstawie niezależnej wyceny dokonanej przez zewnętrzny podmiot. Przyjęta metoda wyceny będzie typowa dla transakcji, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo i będzie bazowała na tzw. zdyskontowanych przepływach pieniężnych. Informacja na temat wartości majątku Spółki Dzielonej, w szczególności na temat wartości zorganizowanej części przedsiębiorstwa przeniesionego na Spółkę Przejmującą w ramach podziału przez wydzielenie zostanie zawarta w przygotowanym planie podziału.

Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, pozostająca w Spółce Dzielonej działalność K. będzie posiadała następujące cechy:

-będzie wyodrębniona w sposób faktyczny (funkcjonalny) w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, tj. wyodrębnienie będzie wynikało z samego przedmiotu prowadzonej działalności, odmiennego od przedmiotu działalności prowadzonej przez H. (H. prowadzi działalność w zakresie szeroko pojętego przeładunku drogowego, natomiast K. – portowego); innymi słowy portfolio świadczonych usług i produktów są różne dla K. i H.;

-będzie wyodrębniona w sposób operacyjny w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, w szczególności będzie posiadała własny system zamówień i wycen oraz łańcuch zamówień i dostaw;

-będzie podlegała pod strukturę (kierownictwo) K. w ramach Grupy (…), tj. pod Pryncypała K., a Dyrektorzy poszczególnych WOO K. i kierowane przez nich jednostki (WOO) będą podlegali zarządowi B (...) K;

-będzie wyodrębniona w sposób formalny (organizacyjny), w drodze uchwał zarządu na mocy Regulaminu Organizacyjnego (WOO Dział S K. w (…), WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…));

-będzie funkcjonowała w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (środki trwałe, w szczególności grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem Fabryki K. w (…) – obejmujący hale magazynowe, hale produkcyjne, lakiernie oraz pomieszczenia biurowe, parkingi samochodowe, place składowe, tor testowy wraz z infrastrukturą, maszyny produkcyjne oraz infrastrukturę techniczną, wyposażenie biurowe oraz sprzęt IT oraz składniki niematerialne (wartości niematerialne i prawne, w szczególności oprogramowanie komputerowe służące do organizacji procesów operacyjnych i finansowych oraz raportowania finansowego i podatkowego), w tym Fabrykę K. w (…);

-ww. składniki majątkowe przyporządkowane do działalności K. będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych (zadania jednostki pierwszej linii K. oraz zadania jednostek montażowych K.);

-będzie prowadziła rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe będzie zidentyfikowanie (przypisanie) przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań) do tej działalności; na tej podstawie możliwe będzie sporządzenie odrębnego bilansu czy rachunku zysków i strat dla działalności H. (co istotne, na potrzeby raportowania grupowego Spółka Dzielona przygotowuje taki uproszczony bilans – co do zasady – oddzielnie dla wszystkich WOO, których wynik jest następnie konsolidowany w wyniku Spółki Dzielonej; WOO ... K. w (...) jest raportowany oddzielnie jako T, natomiast WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…) – z uwagi na kompatybilność działalności (uzupełniający się charakter) – są raportowane zbiorczo jako KP(...);

-będzie posiadała budżety (prognozy) przygotowywane zasadniczo odrębnie dla każdej WOO (przykładowo dla WOO Działu S K. w (…)); niemniej, z uwagi na kompatybilny charakter działalności, przygotowywany jest jeden budżet (prognoza) dla WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…);

-będzie posiadała zasady kodowania dokumentów zakupowych umożliwiające przypisanie kosztów bezpośrednio do danego WOO;

-na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej będzie posiadała odrębne (dedykowane) rachunki bankowe dla WOO Dział S K. w (…), WOO Fabryka K. w (…) i WOO K. FAS w (…); ponadto Spółka Dzielona będzie posiadała wyodrębniony rachunek płacowy i ZFŚS dla pracowników trzech ww. WOO K.;

-będzie posiadała wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania i należności związane z działalnością K.;

-w szczególności, można będzie do niej przypisać umowy, które pozostaną w Spółce Dzielonej (tj. nie będą objęte transferem do Spółki Przejmującej);

-będzie posiadała dedykowany personel, przy czym w związku z podziałem przez wydzielenie, w Spółce Dzielonej pozostaną pracownicy przypisani do działalności K., tj. pracownicy (i) WOO Działu S. K. w (…) (pracownicy FLU K.), (ii) WOO Fabryki K. w (…) (pracownicy MAU K.), (iii) WOO K. FAS w (…) (pracownicy MAU K. FAS) oraz (iv) część pracowników pełniąca funkcje grupowe (głównie finansowe, księgowe, HR oraz IT) zatrudniona obecnie przez Spółkę Dzieloną, lecz wykonująca zadania K. (i do niego przypisana); wszyscy ww. pracownicy są i będą zatrudnieni bezpośrednio przez Spółkę Dzieloną.

I.Uzasadnienie biznesowe

Decyzja o rozdzieleniu K. i H. podyktowana jest kilkoma względami. Z jednej strony, ostatecznym celem Grupy jest utworzenie dwóch (…) spółek giełdowych – K. i H. oraz (najprawdopodobniej) sprzedaż MG (ostateczne decyzje w tym zakresie mają zapaść (…)). Oczekuje się, że planowany podział poprawi wyniki finansowe K. i H. i zapewni ich szybszy wzrost dzięki lepiej dostosowanej strategii oraz ukierunkowanemu zarządzaniu. Uproszczenie struktury wpłynie nie tylko na lepszą rentowność, ale zapewni bardziej elastyczne podejście i znacząco skróci proces podejmowania decyzji biznesowych. Innymi słowy, rozdzielenie K. i H. ma zwiększyć atrakcyjność obu obszarów (K. w ramach Spółki Dzielonej oraz H. w ramach Spółki Przejmującej), zapewnić ich bardziej dynamiczny rozwój i ułatwić ich rzetelną wycenę. Dodatkowo, potwierdzi istniejącą od lat operacyjną i organizacyjną odrębność (samodzielność) K. i H. w ramach Spółki Dzielonej, które działają obok siebie i mają niewiele punktów stycznych (brak efektu synergii). W tym miejscu warto nadmienić, że planowany podział przez wydzielenie H. ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej jest kontynuacją reorganizacji przeprowadzonej w 2014 r. (wyodrębnienie MG ze Spółki Dzielonej). Wydzielenie H. ze Spółki Dzielonej nie zostało przeprowadzone w ostatnich latach z uwagi na ryzyko utraty puli zwolnienia z podatku dochodowego przyznanej na mocy umowy ze (…) Specjalną Strefą Ekonomiczną (warunkowanej m.in. stałością zatrudnienia), co byłoby działaniem niekorzystnym z perspektywy zarządzania przedsiębiorstwem. W efekcie planowanej reorganizacji, struktura polskich spółek (…) zostanie dostosowana do struktur funkcjonujących w innych krajach, gdzie nastąpiło już rozdzielenie K. od H. (np. Niemcy, Wielka Brytania, Holandia) lub obecnie taki proces się toczy (np. Finlandia).

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki Dzielonej wątpliwości nie powinno budzić istnienie uzasadnienia ekonomicznego (biznesowego) planowanego podziału przez wydzielenie. W tym kontekście, ustalenie istnienia (bądź braku) uzasadnienia ekonomicznego rozważanego podziału przez wydzielenie nie jest objęte przedmiotem zapytania we wniosku. Na jego potrzeby Spółka Dzielona przyjmuje, że reorganizacja jest podyktowana przyczynami ekonomicznymi i jest uzasadniona.

Intencją Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej jest, aby w ramach podziału przez wydzielenie doszło do przeniesienia na Spółkę Przejmującą wszystkich praw i obowiązków oraz należności i zobowiązań istniejących na moment wydzielenia, a przypisanych do H. Właśnie ze względu na tzw. częściową sukcesję uniwersalną, w ramach której Spółka Przejmująca wstępuje z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki Spółki Dzielonej określone w planie podziału, a składniki majątkowe nieprzypisane w planie podziału pozostają po stronie Spółki Dzielonej, strony rozważają tę formę reorganizacji. Przykładowo, alternatywną do podziału przez wydzielenie mogłaby być sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jednakże w tym przypadku – ze względu na brak sukcesji uniwersalnej – konieczne byłoby powiadomienie kontrahentów i uzyskanie zgód na przejście praw i obowiązków ze Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, co byłoby znacznym obciążeniem administracyjnym dla Spółki Dzielonej. Natomiast w przypadku podziału przez wydzielenie, umowy wymienione w planie podziału automatycznie przejdą na Spółkę Przejmującą. Podobnie rzecz się ma w przypadku różnego rodzaju pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Reasumując, w wyniku reorganizacji, działalność H. będzie skupiona w jednym podmiocie, tj. Spółce Przejmującej i jednocześnie zachowana zostanie ciągłość biznesowa z uwagi na sukcesję prawną i przejście na Spółkę Przejmującą całości praw i obowiązków wynikających z zawartych umów. Natomiast Spółka Dzielona, będzie nadal prowadziła działalność K. w dotychczasowym kształcie.

Z uwagi na fakt, że merytoryczna treść uzupełnienia dotyczy wyłącznie kwestii wpływających na opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zbędne jest przywoływanie jego treści w interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Co do spodziewanej daty planowanej reorganizacji, nastąpi ona najprawdopodobniej (…) 2024 r.

Powyższa zmiana opisu zdarzenia przyszłego wynika z informacji, którą otrzymała Spółka Dzielona od pracownika Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „KRS”), zgodnie z którą dzień (…) 2024 r. został przyznany pracownikom KRS jako dodatkowy dzień wolny od pracy ponieważ, 6 stycznia, czyli dzień ustawowo wolny od pracy, przypada w 2024 r. w sobotę. W takiej sytuacji, zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Jednocześnie, nie można w pełni wykluczyć, że data ta ulegnie jeszcze zmianie, jako że wskazana przez Spółkę Dzieloną data podziału nie jest wiążąca dla KRS, stąd może ona dokonać rejestracji podziału przez wydzielenie w innym dniu.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy planowany podział przez wydzielenie obejmujący podwyższenie kapitału zakładowego  Spółki Przejmującej będzie opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, planowany podział przez wydzielenie obejmujący podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej nie będzie opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podstawą opodatkowania czynności cywilnoprawnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z dominującym poglądem orzecznictwa, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Tym samym, czynności niewymienione w ustawie nie podlegają opodatkowaniu nawet w sytuacji, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

I tak, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki, natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają również zmiany tych umów. Z kolei, w myśl art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

W tym miejscu zwracają Państwo uwagę na historię legislacyjną komentowanych przepisów. Otóż, zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy obowiązującym do 31 grudnia K.2008 r., w przypadku umowy spółki za zmianę tej umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Jednakże, w wyniku implementacji dyrektywy Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału od 1 stycznia 2009 r. przedmiotowy przepis zmienił swoją treść poprzez wykreślenie (usunięcie) słowa „podział”. W konsekwencji, od 1 stycznia 2009 r. do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się już podziały spółek kapitałowych, w tym podziały przez wydzielenie.

Z analizy przywołanych powyżej regulacji wynika zatem, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikuje się – jako niewymienione w powyższym katalogu – podział spółki przez wydzielenie, w wyniku którego do spółki przejmującej przekazywana jest część składników majątku spółki dzielonej i w związku z którym zostaje podwyższony kapitał spółki przejmującej.

Podział przez wydzielenie nie stanowi również przekształcenia ani łączenia spółek, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, które to stanowią odrębne tryby restrukturyzacyjne przewidziane w Kodeksie spółek handlowych.

Państwa zdaniem, podział przez wydzielenie nie powinien być również uznany za „podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki”, o którym mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako że restrukturyzacje spółek związane z podziałami spółek są na gruncie prawa handlowego kategorią czynności odrębną od dokonywania wkładów pieniężnych lub niepieniężnych (aportów).

Oznacza to zatem, że podział przez wydzielenie nie powinien rodzić skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo, wskazują Państwo, że nawet gdyby uznać, że podział przez wydzielenie stanowi zmianę umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to ponieważ podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej będzie związane z przeniesieniem składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa w zamian za wydanie udziałów przez Spółkę Przejmującą do Udziałowców Spółki Dzielonej, to taka czynność i tak podlegałaby wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako że zgodnie z tym przepisem, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Stąd, mając na uwadze powyższe, Państwa zdaniem, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, planowany podział przez wydzielenie, obejmujący podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpi w wyniku przeniesienia na jej rzecz zespół składników materialnych i niematerialnych (wraz ze zobowiązaniami) obejmujący działalność H., nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska powołali się Państwo na interpretacje indywidualne oraz wyrok NSA.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że podział Spółki Dzielonej nastąpi na podstawie przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 ustawy). Spółka Dzielona należy do międzynarodowej Grupy, operującej poprzez trzy linie serwisowe. Obecnie trwają prace nad wydzieleniem linii biznesowej H. ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej. W wyniku podziału przez wydzielenie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce Przejmującej oraz wydania (objęcia) udziałów w Spółce Przejmującej przez Udziałowców Spółki Dzielonej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej, które nastąpi w wyniku omawianego podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce Przejmującej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. Z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), K.na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej K.na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00