Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.627.2023.2.AMA

Możliwość zastosowania zwolnienia z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dla czynności przeniesienia własności Nieruchomości A i B do fundacji oraz podleganie opodatkowaniu i brak możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla czynności przeniesienia własności Nieruchomości C do fundacji.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT, na podstawie wart. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dla czynności przeniesienia własności Nieruchomości A i B do fundacji oraz
  • podlegania opodatkowaniu i braku możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla czynności przeniesienia własności Nieruchomości C do fundacji.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwania - pismem z 4 grudnia 2023 r. (data wpływu 4 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest:

(i) polskim rezydentem podatkowym,

(ii) spółką kapitałową utworzoną zgodnie z polskimi przepisami oraz

(iii) podatnikiem VAT czynnym zarejestrowanym zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT.

Prowadzą Państwo działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT.

Przedmiotem Państwa działalności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Są Państwo właścicielem Nieruchomości, które zostały wniesione do Spółki aportem (wkład niepieniężny).

Zgodnie z aktem notarialnym (…) stanowiącym umowę Spółki, przedmiotowe Nieruchomości zostały opisane jak poniżej:

a)prawo własności stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu niemieszkalnego numer 2 o powierzchni użytkowej wraz z pomieszczeniami przynależnymi wynoszącej (…) m2, składającego się z dziewięciu pomieszczeń oraz pomieszczeń przynależnych w postaci piwnic o pow. (…) m2, usytuowanego na pierwszej kondygnacji budynku położonego w (…), dla którego to lokalu Sąd Rejonowy w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw nr (…) wraz ze związanymi z własnością lokalu prawami o wartości rynkowej (…) zł (dalej: Nieruchomość A),

b)prawo własności stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu niemieszkalnego nr 3 o powierzchni użytkowej (…) m2, składającego się z trzech pomieszczeń, usytuowanego na pierwszej kondygnacji budynku, położonego w (…), dla którego to lokalu Sąd Rejonowy w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw nr (…) wraz ze związanymi z własnością lokalu prawami o wartości rynkowej (…) zł (dalej: Nieruchomość B).

Nieruchomości A i B były wykorzystywane w Państwa działalności gospodarczej od momentu ich nabycia tj. od 2014 r. Nieruchomości A i B były wynajmowane przez Państwa podmiotom trzecim. Wynajem Nieruchomości A nastąpił w roku 2018. Wynajem Nieruchomości B nastąpił w roku 2018.

Po nabyciu Nieruchomości A i B nie dokonywali Państwo ich ulepszenia, gdzie wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej Nieruchomości A oraz Nieruchomości B.

Są Państwo również właścicielem nieruchomości gruntowej (dalej: Nieruchomość C), położonej w (…) stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu oznaczoną w ewidencji gruntów numerem geodezyjnym 1, obszar ewidencyjny (…), o obszarze (…) ha, objętej księgą wieczystą Sądu Rejonowego w (…) numer (…).

W zaświadczeniu (…) z 14 września 2023 r. wskazano, że zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta (…) dla (…) (uchwała nr (…)), teren położony w (…), obejmujący działkę nr 1, obręb (…), oznaczony jest symbolem: 2UP, co oznacza - tereny komercyjno-produkcyjne.

Zgodnie z par. 8 ww. planu zagospodarowania przestrzennego:

Tereny komercyjno-produkcyjne - 1 UP i 2UP.

1)Przeznaczenie podstawowe:

a.działalność komercyjno-produkcyjna, w tym usługi, logistyka oraz składowanie i magazynowanie.

2)Przeznaczenie uzupełniające:

a)obiekty biurowe i administracyjne,

b)zabudowa gospodarcza (garaże, budynki pomocnicze),

c)uzbrojenie terenu, w tym sieci przesyłowe oraz sieci i urządzenia wszystkich branż związane z funkcjonowaniem poszczególnych obiektów,

d)wewnętrzne ulice dojazdowe i parkingi,

e)zieleń urządzona.

3)Zasady zabudowy i zagospodarowania terenu:

a)realizacja nowych zakładów i obiektów,

b)utrzymanie, przebudowa, rozbudowa i nadbudowa istniejących zakładów i obiektów (w tym budowa nowych obiektów w ramach wymiany istniejących),

c)maksymalna wysokość budynków do 22,0 m, liczona od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu,

d)przeznaczenie min. 10% pow. działki wydzielonej dla poszczególnych inwestycji, pod zieleń urządzoną,

e)na terenie 2UP, dopuszcza się lokalizację stacji paliw,

f)zachowanie linii rozgraniczających ulic oraz linii zabudowy jak określono na rysunku planu oraz w § 16 uchwały,

g)przeprowadzenie wewnętrznych ulic dojazdowych w dostosowaniu do podziału terenu na mniejsze nieruchomości,

h)w okresie przejściowym utrzymanie istniejącego połączenia istniejącej nie wyznaczonej na rysunku planu wewnętrznej ulicy dojazdowej z istniejącą ulicą dojazdową, która prowadzi od ulicy (...) stronie terenów 1UP i 2UP, poza obszarem objętym planem, w obrębie terenu przewidzianego do realizacji (...) obwodnicy miejskiej o parametrach ulicy głównej (…),

i)docelowo w przypadku realizacji obwodnicy miejskiej, zgodnie z ustaleniami dla obwodnicy, wymagana będzie przebudowa wjazdów i wyjazdów z istniejących zakładów przemysłowych, z uwzględnieniem ustaleń, które dotyczą szerokości obwodnicy w liniach rozgraniczających, (w dostosowaniu do granic pozostawionych dla funkcjonowania zakładów położonych po obydwu stronach ulicy) oraz że w okresie przejściowym dopuszcza się funkcjonowanie jednej jezdni.

j)ujmowanie i oczyszczanie wód opadowych z dróg, parkingów i placów o trwałej nawierzchni oraz stosowanie urządzeń zabezpieczających wody i grunt przed skutkami awarii i wypadków,

k)należy zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych (z uwzględnieniem zalecanych jako minimalne wskaźników podanych w § 16 uchwały) w ramach posiadanej nieruchomości,

l)główne kierunki wjazdów i uzbrojenia terenów od strony ulicy (…) i wewnętrznych ulic dojazdowych.

4)Zakazy:

a)realizacji zabudowy o intensywności powyżej 3,0,

b)zabudowy obiektami kubaturowymi, działek wydzielonych dla poszczególnych inwestycji powyżej 70% powierzchni tych działek,

c)odprowadzania do cieków wodnych ścieków deszczowych z parkingów i dróg, bez ich oczyszczenia oraz realizacji inwestycji bez urządzeń zabezpieczających wody i grunt przed skutkami awarii i wypadków,

d)realizacji zabudowy bez uwzględnienia w bilansach zapotrzebowania na wodę potrzeb związanych z ochroną przeciwpożarową, lub bez wykonania odpowiednich zbiorników wodnych,

e)realizacji pełnego ogrodzenia od strony ulicy (…).

Nieruchomość C nie była fizycznie wykorzystywana przez Państwa w działalności gospodarczej. Zakup Nieruchomości C stanowił inwestycję dokonaną przez Państwa.

Zamierzają Państwo wnieść Nieruchomość A, B oraz C do fundacji na jej kapitał założycielski celem prowadzenia przez fundację działalności statutowej. W konsekwencji, zamierzają Państwo przenieść prawo własności Nieruchomości A, B i C na rzecz fundacji.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Przeniesienie własności Nieruchomości A, B i C na rzecz fundacji nastąpi w ramach nieodpłatnego wniesienia na fundusz założycielski fundacji.

Nie byli Państwo uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia nieruchomości A i B, ponieważ dostawa tych nieruchomości korzystała ze zwolnienia z VAT.

Wskazali Państwo również, że w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, mogli Państwo posiadać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie Nieruchomości A i B, ponieważ Nieruchomości te służyły czynnościom opodatkowanym VAT, tj. były wynajmowane w związku z czym wystawiano faktury z podatkiem VAT należnym.

W momencie nabycia Nieruchomości C, byli Państwo uprawnieni do odliczenia podatku VAT naliczonego, ponieważ:

(i) dostawa tej nieruchomości podlegała opodatkowaniu VAT,

(ii) Nieruchomość C była pierwotnie przeznaczona do odsprzedaży z uwagi na to, że przedmiotem Państwa działalności była i jest m.in. sprzedaż nieruchomości.

Pytania (w tym pytanie nr 2 wniosku ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy przeniesienie własności Nieruchomości A i B na rzecz fundacji będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

2.Czy przeniesienie własności Nieruchomości C na rzecz fundacji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. nie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad 1 i Ad 2

Nieruchomość A i B

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku lub budowli oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku lub budowli na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika - bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku lub budowli.

Mając na uwadze powyższe oraz nie tracąc z pola widzenia, że:

a)Nieruchomości A i B zostały nabyte przez Państwa w 2014 r. oraz że były wykorzystywane w Państwa działalności gospodarczej od 2014 r.,

b)po nabyciu Nieruchomości A i B nie dokonywali Państwo ich ulepszenia, gdzie wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej Nieruchomości A oraz Nieruchomości B,

to stwierdzić według Państwa należy, że przeniesienie własności Nieruchomości A i B na rzecz fundacji będzie korzystało ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Nieruchomość C

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, przez tereny budowlane - rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Mając na uwadze, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz zaświadczeniem, o których mowa w zdarzeniu przyszłym, teren położony w (…), obejmujący działkę nr 1, obręb (…), oznaczony jest symbolem: 2 UP, to stwierdzić należy, że przeniesienie własności Nieruchomości C - nie będzie mogło korzystać z ww. zwolnienia z podatku VAT.

W konsekwencji, dostawa Nieruchomości C będzie podlegała opodatkowaniu VAT, tj. nie będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia z podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość (w tym lokal użytkowy i grunt) spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów wykonywane nieodpłatne z odpłatną dostawą towarów, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

I tak, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W myśl art. 2 pkt 14a ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jedynie wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zdefiniowane zostały w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że odpłatna dostawa składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą w formie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem Państwa działalności jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Są Państwo właścicielem Nieruchomości tj.:

a)lokalu niemieszkalnego numer 2 wraz z pomieszczeniami przynależnymi, składającego się z dziewięciu pomieszczeń oraz pomieszczeń przynależnych w postaci piwnic, położonego w (…) (Nieruchomość A),

b)lokalu niemieszkalnego nr 3, składającego się z trzech pomieszczeń, położonego w (…) (Nieruchomość B),

c)nieruchomości gruntowej (Nieruchomość C), stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu nr 1.

Zamierzają Państwo wnieść Nieruchomości A, B i C do fundacji na jej kapitał założycielski celem prowadzenia przez fundację działalności statutowej. Przeniesienie własności Nieruchomości A, B i C na rzecz fundacji nastąpi w ramach nieodpłatnego wniesienia na fundusz założycielski fundacji.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy przeniesienie własności Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz fundacji będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a także czy przeniesienie własności Nieruchomości C na rzecz fundacji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. nie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT.

Na wstępie należy nadmienić, że zarówno Nieruchomości A i B jak też Nieruchomości C stanowią majątek prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Jak wynika z treści wniosku, Nieruchomość A i B były wykorzystywane w Państwa działalności gospodarczej od momentu ich nabycia tj. od 2014 r. Od roku 2018 były one wynajmowane przez Państwa podmiotom trzecim. Natomiast zakup Nieruchomości C stanowił inwestycję dokonaną przez Państwa. Pomimo, że Nieruchomość C nie była fizycznie wykorzystywana przez Państwa w działalności gospodarczej, to była ona pierwotnie przeznaczona do odsprzedaży z uwagi na to, że przedmiotem Państwa działalności była i jest m.in. sprzedaż nieruchomości. Zakup Nieruchomości C był więc dokonany w całości z przeznaczeniem do Państwa działalności opodatkowanej.

Jak wyżej wskazano, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów (Nieruchomości) za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, musi zostać spełniony kluczowy warunek, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Z opisu sprawy wynika, że nie byli Państwo uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia Nieruchomości A i B, ponieważ dostawa tych Nieruchomości korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. Wskazali Państwo jednak, że w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy mogli Państwo posiadać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie Nieruchomości A i B, ponieważ Nieruchomości te służyły czynnościom opodatkowanym VAT, tj. były wynajmowane w związku z czym wystawiano faktury z podatkiem VAT należnym.

W odniesieniu natomiast do Nieruchomości C, w momencie jej nabycia, byli Państwo uprawnieni do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Stwierdzić więc należy, że skoro przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie Nieruchomości A i B oraz z tytułu nabycia Nieruchomości C, to nieodpłatne przekazanie tych Nieruchomości na rzecz fundacji będzie spełniało definicję odpłatnej dostawy towarów, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, planowana przez Państwa dostawa Nieruchomości A, B i C będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podkreślić w tym miejscu należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może albo być opodatkowana podatkiem VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Kwestię zwolnienia dostawy niezabudowanych gruntów reguluje przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Opodatkowane są zatem te dostawy terenów niezabudowanych, które mają za przedmiot tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy.

Dokonana wyżej analiza przepisów jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania z ww. zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. Przy czym, o tym, że dany teren jest terenem budowlanym przesądzają zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Natomiast dla sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami, budowlami lub ich częściami ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej – w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku.

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Wskazać ponadto należy, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli jednak nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, pkt 10 i pkt 10a ustawy, to należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W tym miejscu należy wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jak już wskazano powyżej, zarówno Nieruchomości A, jak też Nieruchomości B, były wykorzystywane w Państwa działalności gospodarczej od 2014 r. Z przedstawionego opisu sprawy wynika także, że po nabyciu Nieruchomości A i B nie dokonywali Państwo ich ulepszenia, gdzie wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej Nieruchomości A oraz Nieruchomości B.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że doszło już do pierwszego zasiedlenia przedmiotowych lokali niemieszkalnych, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, a ulepszenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej tych lokali, nie zostały przez Państwa dokonane. W związku z powyższym, dostawa lokalu niemieszkalnego nr 2 wraz z pomieszczeniami przynależnymi i lokalu niemieszkalnego nr 3 nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem tych lokali a momentem ich sprzedaży, upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

W konsekwencji, planowana przez Państwa dostawa:

  • lokalu niemieszkalnego nr 2 oraz
  • lokalu niemieszkalnego nr 3

- będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym, dalsza analiza zwolnień od podatku VAT dla opisanej dostawy towarów - wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy - jest w tym przypadku bezzasadna.

W tej sytuacji, ponieważ dostawa ww. lokali będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to zwolnieniem tym - w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy - objęta będzie również dostawa prawa własności posiadanego przez Państwa gruntu, na którym posadowione są ww. lokale niemieszkalne.

W związku z powyższym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 wniosku, zgodnie z którym przeniesienie własności Nieruchomości A i B na rzecz fundacji będzie korzystało ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, uznaję za prawidłowe.

W odniesieniu natomiast do Nieruchomości C, wskazali Państwo, że działka nr 1, zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona jest jak teren komercyjno-produkcyjny, do działalności komercyjno-produkcyjnej (w tym usługi, logistyka oraz składowanie i magazynowanie) z przeznaczeniem uzupełniającym m.in.: pod obiekty biurowe i administracyjne, zabudowę gospodarczą (garaże, budynki pomocnicze), uzbrojenie terenu, w tym sieci przesyłowe oraz sieci i urządzenia wszystkich branż związane z funkcjonowaniem poszczególnych obiektów, wewnętrzne ulice dojazdowe i parkingi.

Skoro zatem obowiązujący dla Nieruchomości C miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość zabudowy tego terenu ww. obiektami budowlanymi, to Nieruchomość C (działka gruntu nr 1) stanowi teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy. W konsekwencji, dostawa Nieruchomości C nie może zostać objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W tej sytuacji należy przeanalizować przesłanki do ewentualnego zastosowania zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT dostawy Nieruchomości C wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów (w tym gruntu), spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W momencie nabycia Nieruchomości C, byli Państwo uprawnieni do odliczenia podatku VAT naliczonego, ponieważ dostawa tej Nieruchomości podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, nie jest spełniony warunek braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu gruntu. Należy zatem stwierdzić, że nie jest spełniony jeden z warunków zwolnienia wynikający z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zatem w analizowanej sprawie dla dostawy działki nr 1 (Nieruchomości C) nie znajdzie zastosowania również zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji należy stwierdzić, że przeniesienie przez Państwa własności Nieruchomości C na rzecz fundacji będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 2 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 bądź pkt 2 ustawy. Będą więc Państwo zobowiązani do opodatkowania podatkiem VAT tej dostawy z zastosowaniem stawki właściwej dla przedmiotu dostawy.

Tym samym, również Państwa stanowisko zakresie pytania nr 2 wniosku, uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00