Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.725.2023.1.AWY

Uznanie przeniesienia składników majątkowych za czynność zbycia ZCP wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT i brak prawa nabywcy do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia ww. składników.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 5 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych tworzącego Linię Biznesową G. za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w związku z tym uznania przeniesienia tego zespołu do Spółki Przejmującej za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT,
  • braku prawa Spółki Przejmującej do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym

1.Zainteresowana będąca stroną postępowania:

  • A. sp. z o.o.

2.Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

  • B. sp. z o.o.

Opis zdarzenia przyszłego

A.Podstawowe informacje o Wnioskodawcy

A. Sp. z o.o. (dalej: „A.”, „Wnioskodawca” lub „Spółka Dzielona”) jest spółką z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Podstawowy przedmiot działalności Spółki Dzielonej obejmuje działalność produkcyjną w zakresie (...). Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest C. z siedzibą w (…), Niemcy (dalej: „C.” lub „Udziałowiec”). Spółka Dzielona oraz C. wchodzą w skład grupy kapitałowej D. (dalej: „Grupa D.”, „Grupa”).

B.Podstawowe informacje o C.

C. jest niemiecką spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Niemczech opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (Körperschaftsteuer) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Podstawowy przedmiot działalności Grupy obejmuje produkcję i sprzedaż systemów oraz komponentów motoryzacyjnych w dziedzinie oczyszczania spalin, zarządzania termicznego i ich autonomicznego sterowania. Natomiast sama Spółka C. pełni rolę spółki holdingowej dla międzynarodowej działalności Grupy w ramach dywizji (…), w zakresie której Grupa D. oferuje klientom zróżnicowane portfolio produktów i rozwiązań w zakresie zarządzania temperaturą w pojazdach, skupiając udziały w lokalnych podmiotach, w tym we Wnioskodawcy.

C.Podstawowe informacje o B. sp. z o.o. (dawniej: (…) Sp. z o.o.)

B. sp. z o.o. (dawniej: (…) Sp. z o. o.; dalej: „B.” lub „Spółka Przejmująca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Przejmująca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jedynym udziałowcem Spółki Przejmującej jest C. (wchodzą w skład grupy kapitałowej D.). Wnioskodawca oraz Spółka Przejmująca określane są dalej łącznie jako: „Zainteresowani”.

D.Przedmiot działalności Wnioskodawcy

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest między innymi:

  • produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
  • sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
  • magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów,
  • działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne.

E.Kluczowe Linie Biznesowe Wnioskodawcy: E., F. oraz G.

Działalność realizowana w ramach Grupy jest podzielona na dywizje. Jedną z dywizji, w ramach której działa Wnioskodawca, jest dywizja (…), w zakresie której Grupa D. oferuje klientom zróżnicowane portfolio produktów i rozwiązań w zakresie zarządzania temperaturą w pojazdach, w tym nagrzewnice do pojazdów pasażerskich, użytkowych i nieporuszających się po drogach oraz systemy klimatyzacji do autobusów i pojazdów specjalnego przeznaczenia. W ramach wspomnianej dywizji działalność gospodarcza Wnioskodawcy jest podzielona na linie biznesowe (dalej: „Linia Biznesowa”, „BU” lub „Linie Biznesowe”), identyfikowalne dla celów wewnętrznego zarządzania spółką, funkcjonujące równolegle i niezależnie w ramach jej wewnętrznej organizacji, do których przypisane są personel, aktywa i pasywa, zobowiązania i należności oraz prawa i obowiązki. Należą do nich:

1)(…) (dalej: „E.”) - jest to działalność skupiona na produkcji nagrzewnic paliwowych stosowanych w samochodach osobowych, pojazdach użytkowych i specjalnych, kamperach i łodziach, a także na dystrybucji produktów grzewczych i klimatyzacyjnych wytwarzanych w przedsiębiorstwie Spółki jak również nabytych od Spółek powiązanych i podmiotów trzecich.

2)(…) (dalej: „G.”) jest to działalność skupiająca się na produkcji wysokowydajnych systemów ogrzewania i klimatyzacji do m.in. minibusów, autokarów i autobusów.

3)(…) (dalej: „F.”) - działalność związana jest z produkcją nagrzewnic elektrycznych w szczególności niskonapięciowych nagrzewnic elektrycznych do silników diesel i wysokonapięciowych nagrzewnic elektrycznych do silników elektrycznych.

Produkcja wyżej wskazanych produktów Spółki odbywa się w nieruchomości stanowiącej własność Spółki Dzielonej, która podzielona jest na część produkcyjną i magazynową oraz część biurową. Ze względu na specyfikę działalności każdej z Linii Biznesowych, w szczególności sposób produkcji i montażu produkowanych komponentów oraz ich gabaryty, przestrzeń produkcyjna podzielona jest w ten sposób, że każda z Linii Biznesowych ma osobne linie produkcyjne i wydzielone strefy w ramach hal produkcyjnych. W szczególności strefa produkcyjna G. jest wyraźnie wydzielona i zorganizowana ze względu na gabaryty produkowanych komponentów, natomiast strefa produkcyjna F. jest oddzielona poprzez ogrodzenie z bramkami dostępu, co wynika z faktu, że produkcja F. jest wysoko wrażliwa na wyładowania elektrostatyczne, a dostęp do niej mają wyłącznie pracownicy posiadający odpowiednie przeszkolenie i odzież/obuwie robocze. W konsekwencji, pomimo, że Linie Biznesowe zajmują wspólne hale produkcyjne, mamy do czynienia z fizycznym wydzieleniem stref produkcji dla każdej z Linii Biznesowych.

Ponadto nieruchomość zajmowana na potrzeby działalności gospodarczej posiada dwa osobne magazyny, przy czym E. oraz F. zajmują jeden magazyn i przestrzeń do załadunku, podczas gdy G. posiada osobny magazyn i przestrzeń do załadunku. Co do zasady Spółka Dzielona we wszystkich BU produkuje na zlecenie i nie dochodzi do sytuacji składowania produktów w magazynie na okres dłuższy niż przygotowanie do transportu. Tym samym na magazynie mogą znajdować się materiały i towary do odsprzedaży, które zasadniczo są różne dla każdej Linii Biznesowej. Jednocześnie oznakowanie poszczególnych regałów w magazynie, jak i samo oznaczenie materiału/towaru umożliwia przypisanie materiałów/towarów do danej Linii Biznesowej. Każda z Linii Biznesowych korzysta wyłącznie z przestrzeni magazynowej dla niej dedykowanej i co najważniejsze, materiały pobierane z magazynu służą Linii Biznesowej do której należą. Tym samym nie dochodzi do sytuacji, w której materiały należące do jednej Linii Biznesowej są wykorzystywane przez inną Linię Biznesową.

Ponadto w budynku znajdują się część biurowa, laboratorium, serwis oraz część socjalna (przebieralnie, pokoje socjalne), które zostały wewnętrznie alokowane do poszczególnych BU. Częścią wspólną dla BU jest przestrzeń biurowa, przy czym każda ze Spółek Przejmujących zawarła ze Spółką Dzieloną umowę najmu lokalu, w którym mieszczą się ich siedziby. Umowa dotyczy wydzielonej przestrzeni biurowej.

Powyższy podział pomiędzy poszczególne Linie Biznesowe jest potwierdzony m.in. w wewnętrznych dokumentach Spółki Dzielonej, w szczególności w uchwale zarządu A. z dnia 28 września 2023 r. dotyczącej organizacyjnego wydzielenia Linii Biznesowych E., G. i F. w ramach A.

W przyszłości planowane jest zawarcie umowy najmu lokalu pod produkcję w ramach Linii Biznesowej G. w zewnętrznej lokalizacji.

F.Planowane przeniesienie części działalności Wnioskodawcy w postaci G. na B.

W związku z decyzją podjętą na poziomie Grupy, w całej Grupie miały miejsce bądź planowane są transfery aktywów, funkcji oraz działalności związanych z opisanymi Liniami Biznesowymi pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Celem reorganizacji jest wydzielenie omawianych Linii Biznesowych (E., F. i G.) i umiejscowienie ich w osobnych spółkach w ramach Grupy. Zgodnie ze strategią Grupy, co do zasady dana Linia Biznesowa działa w ramach dedykowanych podmiotów, w których stanowi ona główną działalność (innymi słowy jedna spółka działa w ramach jednej Linii Biznesowej i posiada jedną fabrykę). W Polsce natomiast w ramach jednego podmiotu (tj. w ramach A.) realizowane są zadania przypisane do każdej ze wskazanych wyżej Linii Biznesowych. Celem reorganizacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której dany podmiot z Grupy będzie wykonywał jedynie działalność obejmującą: (i) E. lub (ii) F. lub (iii) G. Nadrzędnym celem wskazanej reorganizacji w Grupie jest refinansowanie działalności bądź sprzedaż/ przeniesienie w ramach Grupy danej Linii Biznesowej, co umożliwia jej wydzielenie do odrębnego podmiotu prawnego. W szczególności, z perspektywy polskich spółek planowane jest aby po wydzieleniu Linii Biznesowych do osobnych podmiotów, udziały w Spółce Przejmującej prowadzącej działalność G. zostały nabyte przez H., tj. spółkę holdingową dla dywizji G. w ramach Grupy.

Zainteresowani zamierzają dokonać reorganizacji struktury biznesowej poprzez podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie - zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.; dalej: „KSH”), tj. poprzez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy w postaci G. oraz F. na istniejące spółki I. sp. z o.o. (dawniej: (…) Sp. z o.o.; dalej jako: „I.”) i B. jako spółki przejmujące (dalej: „Podział”). B. i I. zwane są dalej łącznie jako: „Spółki Przejmujące”.

Podział zostanie przeprowadzony w następujący sposób:

1.w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym B., które zostaną przyznane C., na B. w ramach Podziału zostanie przeniesiona działalność (majątek, umowy oraz zespół pracowników) Linii G.,

2.w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym I., które zostaną przyznane C., na I. w ramach Podziału zostanie przeniesiona działalność (majątek, umowy oraz zespół pracowników) Linii F.

W Spółce Dzielonej pozostanie zespół aktywów oraz zespół ludzki umożliwiający prowadzenie działalności E. Zgodnie z art. 530 § 2 KSH, w wyniku Podziału Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Podział nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, z użyciem kapitałów własnych Spółki Dzielonej innych niż kapitał zakładowy, z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego B. i I. W związku z Podziałem nie przewiduje się dopłat w rozumieniu art. 529 § 3 i 4 KSH.

Planowane przeniesienie części działalności Wnioskodawcy w postaci F. stanowi przedmiot odrębnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

G.Wycena oraz stosunek wartości przedsiębiorstw

Na potrzeby Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie została przygotowana, przez wyspecjalizowany, niepowiązany z Zainteresowanymi podmiot zewnętrzny, wycena majątku Wnioskodawcy w celu zapewnienia prawidłowego rozliczenia transakcji Podziału przez wydzielenie.

Wycena opisana w niniejszym punkcie została wykonana zgodnie z art. 534 § 2 ust. 3 KSH, tj. poprzez ustalenie wartości majątku Spółki na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu Podziału.

Wartość księgowa (wartość aktywów netto) G. będzie równa wartości księgowej (wartości aktywów netto) obejmowanych przez C. udziałów w Spółce Przejmującej.

H.Cel wydzielania Linii Biznesowych

Nadrzędnym celem reorganizacji jest wydzielenie działalności dywizji E. w różnych krajach oraz refinansowanie bądź sprzedaż/ transfer Linii Biznesowych w ramach Grupy. W ramach całej Grupy planowany lub już realizowany jest podział systemowy na dywizje i Linie Biznesowe posiadające ukierunkowaną strategię, dostosowaną do docelowego rynku, z dedykowanym zespołem zarządzającym i systemem zarządzania wynikami.

Jak wskazano wyżej, wydzielenie ze Spółki Dzielonej istniejących Linii Biznesowych wpisuje się w strategię Grupy, mającą na celu rezygnację z mieszanego profilu funkcjonalnego istniejących podmiotów (tj. prowadzenia przez nich działalności w ramach różnych Linii Biznesowych) na rzecz struktury organizacyjnej, w ramach której podmioty wyspecjalizowane, prowadzą działalność w zakresie wyłącznie danej Linii Biznesowej. Jednocześnie Spółka Dzielona lub Spółki Przejmujące mogą incydentalnie realizować pojedyncze, niematerialne z perspektywy całokształtu działalności, aktywności niezwiązane z główną Linią Biznesową.

Docelowo, po wydzieleniu Linii Biznesowych do Spółek Przejmujących, udziały w Spółkach Przejmujących zostaną nabyte przez spółki w Grupie stanowiące podmioty holdingowe dla danych Linii Biznesowych.

Realizacja Podziału umożliwi prawne wyodrębnienie oraz uporządkowanie poszczególnych Linii Biznesowych Wnioskodawcy, a w konsekwencji będzie stanowiła krok ku realizacji ww. reorganizacji w ramach Grupy. Celem zarówno Podziału jak i szerszej reorganizacji Grupy jest refinansowanie działalności, zbycie poszczególnych Linii Biznesowych, usystematyzowanie struktury oraz zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności prowadzonych działalności, na co pozwoli uproszczony i przejrzysty rozkład aktywów, funkcji i ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi. W konsekwencji nowa struktura Grupy pozwoli na zminimalizowanie kosztów i nakładów wymaganych przy realizacji szerokiej gamy funkcji przez liczne podmioty powiązane, dokonując uproszczenia oraz skoncentrowania poszczególnych kompetencji w grupach podmiotów dla nich dedykowanych. Jednoczesnym założeniem jest również okoliczność, iż w drodze specjalizacji kompetencji poszczególnych podmiotów, możliwe będzie zwiększenie efektywności przy realizacji świadczonych usług. Jednocześnie forma prawna transakcji, jaką jest podział przez wydzielenie, gwarantuje ciągłość prowadzenia poszczególnych działalności w związku z mającą zastosowanie zasadą sukcesji uniwersalnej (częściowej), w wyniku której Spółki Przejmujące wstąpią we wszystkie prawa i obowiązki związane z przejmowanymi składnikami majątkowymi.

Mając na względzie przedstawione wyżej założenia i cele biznesowe, Wnioskodawca precyzuje i podkreśla, że ani głównym, ani jednym z celów Podziału Spółki Dzielonej nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

I.Działalność G.

Działalność G. prowadzona przez Wnioskodawcę jest to działalność skupiająca się na produkcji wysokowydajnych systemów ogrzewania i klimatyzacji do m.in. minibusów, autokarów i autobusów. Działalność Wnioskodawcy w powyższym zakresie prowadzona jest w ramach wyodrębnionej w wewnętrznej strukturze Linii Biznesowej G..

Po Podziale Spółki Dzielonej przez wydzielenie, działalność w zakresie G. będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą w ramach jej przedsiębiorstwa, przy pomocy przenoszonych w ramach Podziału składników materialnych i niematerialnych oraz w oparciu o zawarte umowy. Dodatkowo do działalności obejmującej G. jest przypisana określona liczba pracowników, odpowiedzialnych za funkcje ogólno-administracyjne, w skład których wchodzą funkcje finansowe, księgowe, HR oraz zarządzania (tj. w rezultacie Podziału dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. 2023 r. poz. 1465 - dalej: „KP”), przy czym po Podziale w Spółce Dzielonej pozostaną pracownicy, którzy realizować będą wskazane funkcje na poziomie centralnym. Po dacie Podziału umowy z klientami G. zostaną aneksowane lub przeniesione na inne spółki z Grupy - w takiej sytuacji Spółka Przejmująca będzie stroną umów z grupowymi podmiotami, które przejmą bezpośrednią odpowiedzialność za relacje z klientami.

J.Wyodrębnienie funkcjonalne: składniki materialne i niematerialne przypisane do G.

Do G. przypisane są określone zasoby, a także zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane / niezbędne do wykonywania działalności G.:

1)środki trwałe, środki trwałe w budowie oraz wyposażenie (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;

2)wszelka dokumentacja związana z G., w tym: księgi rachunkowe wraz z księgami pomocniczymi, listy płac, ewidencje zakupów, dokumenty WZ;

3)wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z G., w tym w szczególności:

  • wszelkie wartości niematerialne i prawne, w tym w budowie, związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
  • wszelkie licencje na oprogramowanie związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
  • wszelkie inne prawa własności intelektualnej, jak i wszelkie prawa podobne, związane z G. i istniejące na dzień Podziału, w tym w szczególności: (i) tajemnice przedsiębiorstwa związane z G.; (ii) autorskie prawa majątkowe do utworów bądź prawa do korzystania z utworów, a także inne prawa własności intelektualnej, związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;

4)wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z G., w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:

  • umów z dostawcami towarów, w tym w szczególności prawa i obowiązki z tytułu wszelkich zamówień związanych z G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z G. do dnia Podziału,
  • umów z odbiorcami produktów wytwarzanych lub zbywanych przez Spółkę Dzieloną w ramach G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z G. do dnia Podziału,
  • pozostałych umów cywilnoprawnych, w tym również umów na zakup różnego rodzaju usług, umów dotyczących finansowania, najmu oraz leasingu (wraz z umowami ubezpieczenia OC i innymi umowami związanymi z poszczególnymi przenoszonymi składnikami, jeśli dotyczy, a także zabezpieczeniami związanymi z ww. umowami), a także umów, które zostaną zawarte w związku z G. do dnia Podziału;

5)wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością G., w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:

  • umów z dostawcami towarów, w tym w szczególności prawa i obowiązki z tytułu wszelkich zamówień związanych z działalnością G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z działalnością G. do dnia Podziału,
  • umów z odbiorcami produktów wytwarzanych lub zbywanych przez Spółkę Dzieloną w ramach działalności G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z działalnością G. do dnia Podziału;

6)wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty funkcjonalnie związane z G. i istniejące na dzień Podziału (chyba że przepisy prawa stanowią inaczej);

7)środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych Spółki Dzielonej w wysokości niezbędnej do uregulowania zobowiązań publicznoprawnych i innych zobowiązań płatnych przez Spółkę Przejmującą po dniu Podziału w kwocie umożliwiającej bezpieczne funkcjonowanie Spółki Przejmującej w okresie następującym po dniu Podziału;

8)część zakładu pracy Spółki Dzielonej związana z G. (dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 KP), w szczególności:

  • wszyscy pracownicy związani z G. zatrudnieni na podstawie umów o pracę, którzy świadczą pracę związaną z G. (tj. prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę przez Spółkę Dzieloną);
  • wszelka dokumentacja prawno-pracownicza związana z zatrudnieniem pracowników związanych z G.;
  • w przypadku zatrudnienia nowych pracowników przez Spółkę Dzieloną w okresie do dnia Podziału, wszyscy pracownicy, którzy zostali zatrudnieni w ramach działalności G.;

9)umowy zawarte z osobami zatrudnionymi w związku z G. na innej podstawie niż stosunek pracy, tj. na podstawie umów cywilnoprawnych;

10)zobowiązania cywilnoprawne do wypłaty pracownikom Spółki Dzielonej przejętym w ramach Podziału przez Spółkę Przejmującą, wynagrodzenia za okres od dnia Podziału wraz z zobowiązaniami / obowiązkami o charakterze publicznoprawnym związanymi z zatrudnieniem wskazanych pracowników w tym okresie, o ile zobowiązania te nie zostaną zapłacone w całości lub części przez Spółkę Dzieloną przed dniem Podziału i o ile ich przeniesienie jest możliwe na podstawie właściwych przepisów prawa;

11)wszelkie prawa i obowiązki wynikające z uczestnictwa w postępowaniach administracyjnych, sądowo-administracyjnych lub sądowych związanych z G., w tym również wynikające z wszelkich rozstrzygnięć zapadłych w tych postępowaniach, w tym postępowań w toku w dacie uzgadniania planu Podziału, jak również postępowań, które zostałyby wszczęte lub rozstrzygnięć, które zapadłyby po uzgodnieniu planu Podziału a przed dniem Podziału, jeśli takie będą istniały w dniu powzięcia uchwał o Podziale lub w dniu Podziału.

Z perspektywy działalności prowadzonej poprzez G., przypisane i przenoszone składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki umożliwiają prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Spółka Przejmująca po Podziale będzie kontynuować prowadzenie działalności G. w zakresie i na zasadach na jakich prowadzona jest ta działalność w Spółce Dzielonej (tak jak przed podziałem miało to zasadniczo miejsce w ramach opisywanej Linii Biznesowej).

K.Działalność E.

Działalność E. prowadzona przez Wnioskodawcę skoncentrowana jest na produkcji nagrzewnic paliwowych oraz dystrybucji produktów grzewczych i klimatyzacyjnych do pojazdów specjalnych, a także rozwiązań modernizacyjnych do samochodów osobowych i ciężarowych.

Działalność Wnioskodawcy w powyższym zakresie prowadzona jest w ramach wyodrębnionej w wewnętrznej strukturze Linii Biznesowej E.

Do E. alokowane są umowy, w tym w szczególności umowy z dostawcami, umowy z odbiorcami produktów oraz pozostałe umowy cywilnoprawne, w tym umowy dotyczące finansowania, najmu oraz umowy usługowe.

L.Wyodrębnienie funkcjonalne: składniki materialne i niematerialne przypisane do E.

Do E. przypisane są określone zasoby, a także zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane / niezbędne do wykonywania działalności E.:

1)nieruchomości i prawa równe prawu własności nieruchomości lub prawa związane z własnością nieruchomości, w tym grunt na którym posadowiony jest budynek fabryki, budowle (np. parking) oraz sam budynek fabryki (produkcyjno-biurowy) a także pozostałe nieruchomości należące do Spółki Dzielonej;

2)środki trwałe, środki trwałe w budowie oraz wyposażenie (w tym linie produkcyjne, maszyny, urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z E., wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;

3)wszelka dokumentacja związana z E., w tym: księgi rachunkowe wraz z księgami pomocniczymi, listy płac, ewidencje zakupów, dokumenty WZ;

4)wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z E., w tym w szczególności:

  • wszelkie wartości niematerialne i prawne, w tym w budowie, związane z E. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
  • wszelkie licencje na oprogramowanie związane z E. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
  • wszelkie inne prawa własności intelektualnej, jak i wszelkie prawa podobne, związane z E. i istniejące na dzień Podziału, w tym w szczególności: (i) tajemnice przedsiębiorstwa związane z E.; (ii) autorskie prawa majątkowe do utworów bądź prawa do korzystania z utworów, a także inne prawa własności intelektualnej, związane E. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;

5)wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z E., w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:

  • umów z dostawcami towarów, w tym w szczególności prawa i obowiązki z tytułu wszelkich zamówień związanych z E. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z E. do dnia Podziału,
  • umów z odbiorcami produktów wytwarzanych lub zbywanych przez Spółkę Dzieloną w ramach E. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z E. do dnia Podziału,
  • pozostałych umów cywilnoprawnych, w tym również umów na zakup różnego rodzaju usług, umów dotyczących finansowania, najmu oraz leasingu (wraz z umowami ubezpieczenia OC i innymi umowami związanymi z poszczególnymi przenoszonymi składnikami, jeśli dotyczy, a także zabezpieczeniami związanymi z ww. umowami), a także umów, które zostaną zawarte w związku z E. do dnia Podziału;

6)wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty funkcjonalnie związane z E. i istniejące na dzień Podziału (chyba że przepisy prawa stanowią inaczej);

7)środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych Spółki Dzielonej w wysokości niezbędnej do uregulowania zobowiązań publicznoprawnych i innych zobowiązań płatnych przez Spółkę Dzieloną po dniu Podziału w kwocie umożliwiającej bezpieczne funkcjonowanie Spółki Dzielonej w okresie następującym po dniu Podziału;

8)część zakładu pracy Spółki Dzielonej związana z E., w szczególności:

  • wszyscy pracownicy związani z E. zatrudnieni na podstawie umów o pracę, którzy świadczą pracę związaną z E. (tj. prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę przez Spółkę Dzieloną);
  • wszelka dokumentacja prawno-pracownicza związana z zatrudnieniem pracowników związanych z E.;
  • w przypadku zatrudnienia nowych pracowników przez Spółkę Dzieloną w okresie do dnia Podziału, wszyscy pracownicy, którzy zostali zatrudnieni w ramach działalności E.;

9)umowy zawarte z osobami zatrudnionymi w związku z E. na innej podstawie niż stosunek pracy, tj. na podstawie umów cywilnoprawnych;

10)zobowiązania cywilnoprawne do wypłaty pracownikom Spółki Dzielonej pozostających w ramach Podziału w Spółce Dzielonej, wynagrodzenia za okres od dnia Podziału wraz z zobowiązaniami / obowiązkami o charakterze publicznoprawnym związanymi z zatrudnieniem wskazanych pracowników;

11)wszelkie prawa i obowiązki wynikające z uczestnictwa w postępowaniach administracyjnych, sądowo-administracyjnych lub sądowych związanych z E., w tym również wynikające z wszelkich rozstrzygnięć zapadłych w tych postępowaniach, w tym postępowań w toku w dacie uzgadniania planu Podziału, jak również postępowań, które zostałyby wszczęte lub rozstrzygnięć, które zapadłyby po uzgodnieniu planu Podziału a przed dniem Podziału, jeśli takie będą istniały w dniu powzięcia uchwał o Podziale lub w dniu Podziału.

Z perspektywy działalności prowadzonej poprzez E., przypisane składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki umożliwiają prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Spółka Dzielona po Podziale będzie kontynuować prowadzenie działalności E. (tak jak przed podziałem miało to zasadniczo miejsce w ramach opisywanej Linii Biznesowej).

Ponadto po Podziale w Spółce Dzielonej pozostaną pracownicy zatrudnieni w ramach działów Administracji, Finansów i Controllingu, HR, Zaopatrzenia, Quality, Management i Logistyki, a zatem dotyczących działalności całej Spółki Dzielonej. Spółka Dzielona po Podziale będzie świadczyła usługi na rzecz Spółek Przejmujących w ww. obszarach. Pracownicy zatrudnieni we wskazanych komórkach organizacyjnych stanowią niewielki procent wszystkich pracowników Spółki Dzielonej.

W ramach Podziału nie zostaną przeniesione określone składniki majątkowe/umowy, których przeniesienie nie będzie dopuszczalne lub będzie obiektywnie niemożliwe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa lub przeniesienie będzie znacznie utrudnione od strony kontraktowej, tj. nieruchomość, w której obecnie Spółka Dzielona prowadzi swoją działalność produkcyjną w ramach wszystkich Linii Biznesowych, tj. E., F. i G. W dniu Podziału, Spółki Przejmujące zawrą umowę ze Spółką Dzieloną, na mocy której zyskają prawo do wyłącznego użytkowania ściśle określonej części wskazanej nieruchomości. Ponadto, obecnie Spółki Przejmujące są stronami umów najmu dotyczących wydzielonej przestrzeni biurowej, w której każda ze spółek posiada zarejestrowaną siedzibę. Niewykluczone jest, że po Podziale Spółki Przejmujące podejmą kroki do przeniesienia działalności produkcyjnej do innych nieruchomości/ lokalizacji, przy czym zasadniczo w pierwszych miesiącach po Podziale Spółki Przejmujące oraz Spółka Dzielona będą współdzieliły przestrzeń budynku produkcyjno-biurowego na zasadach opisanych powyżej. Według oceny Zainteresowanych, niemożność podzielenia wskazanej nieruchomości nie zagraża możliwości kontynuacji działalności F. i G. w Spółkach Przejmujących. Co istotne, chociaż nieruchomość jest niepodzielna (nie można przenieść części tytułu do niej w sensie prawnym w ramach Podziału) to niemniej, jej podział wydarzy się w sensie ekonomicznym. Jak wskazano wyżej, z uwagi na okoliczność, że Spółki Przejmujące będą na dzień Podziału miały zawarte umowy dzierżawy / dostęp do ściśle określonych, wydzielonych przestrzeni, w sensie ekonomicznym w wyniku Podziału zostanie przekazane prawo do korzystania z omawianej nieruchomości (jej części przypisanej dla danego BU).

Ponadto w ramach Podziału nie zostaną przeniesione niektóre umowy, które obecnie są zawarte przez Spółkę Dzieloną, w szczególności umowy z dostawcami mediów i innych usług (transport i spedycja, obsługa agencji celnych, audyt finansowy i jakościowy), umowa na korzystanie ze znaku towarowego, akredytywy, niektóre umowy handlowe, umowa licencyjna z zewnętrznym dostawcą na korzystanie z oprogramowania. Umowy te będą zawierane przez Spółki Przejmujące we własnym zakresie ze skutkiem na dzień Podziału. W konsekwencji, w dniu Podziału Spółki Przejmujące będą w stanie samodzielnie kontynuować działalność we wskazanym zakresie.

Zainteresowani podkreślają, że zamiarem biznesowym jest przeniesienie wszelkich praw i obowiązków wynikających ze wszystkich umów dotyczących G. w zakresie w jakim jest to faktycznie i prawnie możliwe.

Końcowo należy wskazać, że w ocenie Zainteresowanych aktywa dzielone w ramach Podziału będą wystarczające do prowadzenia działalności poszczególnych Linii Biznesowych - po Podziale dana Linia Biznesowa może funkcjonować zgodnie z dotychczasowymi planami strategicznymi, operacyjnymi i finansowymi, tj. będzie możliwe zachowanie ciągłości jej działania.

M.Wyodrębnienie organizacyjne Linii Biznesowych

Działalność A., zgodnie z podziałem organizacyjnym i funkcjonalnym Grupy, prowadzona jest obecnie w Liniach Biznesowych: E., F. i G.. Wydzielenie organizacyjne i odrębność ww. Linii Biznesowych odzwierciedla przyjęta uchwała Zarządu Spółki Dzielonej (dalej jako: „Uchwała”), w której potwierdzono formalnie wyodrębnienie trzech Linii Biznesowych oraz przypisano zasoby służące realizacji działalności każdej z Linii. Zgodnie ze wskazaną Uchwałą, w A. wyróżnia się trzy główne zakresy produkcji paliwowych i elektrycznych nagrzewnic postojowych i urządzeń klimatyzacyjnych wykorzystywanych m.in. w pojazdach samochodowych, tj. E., G. oraz F., przy czym z perspektywy organizacyjnej działalność każdej z Linii Biznesowych jest prowadzona oddzielnie, a A. identyfikuje - dla celów operacyjnych oraz zarządczych - aktywności przypisane do każdego z BU. Co istotne, przed podjęciem Uchwały zarząd A. podjął już wcześniej faktyczne działania zmierzające do organizacyjnego wyodrębnienia BU, a w drodze Uchwały formalnie potwierdzono oraz rozpoznano istnienie BU w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej oraz w konsekwencji, formalnie przypisano personel, aktywa, prawa i obowiązki do każdego z podstawowych obszarów działalności Spółki Dzielonej, tj. BU. Na mocy wskazanej Uchwały zatwierdzono dotychczas faktyczny podział nieruchomości na części zajmowane przez poszczególne Linie Biznesowe, strukturę organizacyjną i wewnętrzną każdego BU, osoby odpowiedzialne za zarządzanie działalnością BU.

Ponadto wyodrębnienie organizacyjne znajduje wyraz w wewnętrznych procedurach oraz podziale zadań i kompetencji poszczególnych pracowników. Przykładowo w związku z objęciem Spółki normami ISO istnieje szereg procedur wewnętrznych regulujących sposób funkcjonowania danej Linii Biznesowej. W szczególności procedury obowiązujące w Spółce Dzielonej są specyficzne i dedykowane dla danego BU z uwzględnieniem specyfiki danej Linii Biznesowej, przykładowo osobno zorganizowano: proces planowania produkcji, wdrożenie pracowników, kontrole jakościowe. Część procedur wspólna dla wszystkich Linii Biznesowych, dotyczy funkcji wspierających, takich jak administracja, finanse HR. W Spółce Dzielonej funkcjonuje wspólny regulamin pracy i wynagradzania, jednakowy dla wszystkich Linii Biznesowych, niemniej jednak każdy z pracowników Spółki Dzielonej jest przypisany zgodnie z wewnętrzną strukturą do jednej z wyżej wymienionych Linii Biznesowych. Co istotne, przypisanie danego pracownika do Linii Biznesowej nie dotyczy wyłącznie pracowników produkcyjnych, ale również obejmuje pracowników wspierających biznes, administracyjnych. Na czele każdej Linii Biznesowej stoi menadżer operacyjny, który jest wpierany przez tzw. EPU menadżera, kierowników zmiany oraz innych pracowników umysłowych wspierających w sposób wyspecjalizowany w/w menadżerów (każdy według swojej Linii Biznesowej).

Wszystkie Linie Biznesowe korzystają obecnie z tożsamego zaplecza administracyjno-technicznego, odpowiedzialnego za sprawowanie funkcji z zakresu finansów, księgowości, HR, IT oraz zarządzania. Przy czym w ramach Podziału do danej Linii Biznesowej przyporządkowana będzie bezpośrednio część tego zaplecza (w tym pracownicy), pozostała część pozostanie w Spółce Dzielonej. W związku z powyższym, po wydzieleniu G. do Spółki Przejmującej przez Spółkę Dzieloną, Spółka Dzielona będzie świadczyć usługi wsparcia na rzecz Spółki Przejmującej zgodnie z zapotrzebowaniem, w ww. obszarach.

Przy czym istotą każdej z Linii Biznesowych, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest prowadzenie działalności gospodarczej opisanej w punktach wyżej (działalność produkcyjna), poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, które mogłyby być potencjalnie wykonywane bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa, które to zadania mogłyby być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing).

N.Wydzielenie finansowe Linii Biznesowych

Księgi rachunkowe prowadzone są u Wnioskodawcy aktualnie łącznie dla działalności realizowanej w ramach wszystkich Linii Biznesowych, a w konsekwencji sporządzone sprawozdanie finansowe prezentuje sytuację finansową Spółki Dzielonej jako całości. W systemie księgowym Spółki Dzielonej stosowany jest jeden kod firmy dla wszystkich trzech Linii Biznesowych. Spółka Dzielona nie wyodrębnia oddzielnych kont służących do rejestrowania działalności Linii Biznesowych i operacji gospodarczych funkcjonalnie związanych z daną Linią Biznesową.

Jednocześnie dla każdej Linii Biznesowej sporządzany jest odrębny budżet, strategia finansowa, uproszczony rachunek zysków i strat oraz bilans, a także cele biznesowe. Powyższe dokumenty są przygotowywane w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), głównie dla celów zarządczych (na poziomie ogólnym). Wnioskodawca nie sporządza osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Linii Biznesowych zgodnie z Ustawą o rachunkowości, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie jest możliwa. Każda Linia Biznesowa niezależnie wdraża plany biznesowe i dysponuje ustalonym budżetem. Budżet jest ustalany oddzielnie przez kierownictwo każdej z Linii Biznesowej, a jego wykonanie (w tym realizacja celów produkcyjnych i strategii) jest raportowana do jednostki nadrzędnej w ramach danej Linii Biznesowej.

W ramach wykorzystywanego systemu rachunkowo-księgowego w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej do poszczególnych Linii Biznesowych przypisane są poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody, stąd możliwe jest sporządzenie dedykowanych dla nich odrębnych ewidencji, prezentujących ich sytuację finansową. W konsekwencji, możliwe jest przygotowanie dla każdej z Linii Biznesowych odrębnych raportów (np. dot. danych sprzedażowych lub finansowych), a co za tym idzie sprawozdania finansowego (w tym bilansu, zestawienia zysków i strat).

Dostawcy i klienci są w większości przypadków różni dla poszczególnych Linii Biznesowych, wskutek czego możliwe jest przypisanie odpowiadających im zobowiązań i należności. Po dniu Podziału umowy z klientami G. mogą być aneksowane lub przeniesione na inne spółki z Grupy - w tej sytuacji Spółka Przejmująca będzie posiadała umowy na dostawy ze spółkami z Grupy, które wezmą bezpośrednią odpowiedzialność za relacje z klientami. Zobowiązania i należności w stosunku do kontrahentów współpracujących z różnymi Liniami Biznesowymi są możliwe do alokowania na daną Linię Biznesową poprzez dostarczane materiały (każda Linia Biznesowa ma odrębną numeracje materiałów). Ponadto przypisanie jest możliwe również poprzez użyte centra kosztów, ordery, kanały dystrybucji i charakter kontrahenta.

Koszty ogólne są alokowane do poszczególnych Linii Biznesowych za pomocą kluczy alokacji (np. struktura przychodów dla kosztów finansowych, zatrudnienie dla kosztów HR, zajmowana powierzchnia dla kosztów mediów).

Poszczególne Linie Biznesowe nie posiadają oddzielnych rachunków bankowych.

O.Podsumowanie zdarzenia przyszłego oraz dodatkowe oświadczenia

Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej przy założeniu, że:

1)Podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie G. i F. do Spółek Przejmujących zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych,

2)Głównym lub jednym z głównych celów Podziału Wnioskodawcy przez wydzielenie G. i F. do Spółek Przejmujących nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Pytania

1.Czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Linię Biznesową G., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ będzie ona stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a tym samym transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT po stronie Spółki Dzielonej?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że w przypadku uznania, że Linia Biznesowa G. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i tym samym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego?

Stanowisko Zainteresowanych

W ocenie Zainteresowanych:

1.Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Linię Biznesową G., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej, zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ będzie ona stanowić transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a tym samym transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT po stronie Spółki Dzielonej.

2.W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku uznania, że Linia Biznesowa G. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast jak wskazuje art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Niemniej, w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”). Oznacza to, że w przypadku, gdy przedmiotem czynności jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawa o VAT nie ma zastosowania i taka dostawa pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób szeroki, zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, tj. aportu, a także wszelkie inne formy przeniesienia własności z jednego podmiotu na inny, w tym dokonane w ramach transakcji restrukturyzacyjnych. Termin zbycie, w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT obejmuje zatem także transfer majątku spółki dzielonej do spółki przejmującej w ramach transakcji podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH (tak m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 5 stycznia 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.809.2022.2.SR; 11 grudnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.413.2017.1.KC). Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa może w zasadzie nastąpić na podstawie dowolnej, skutecznej czynności rozporządzającej.

W rezultacie, dla określenia skutków Podziału Spółki Dzielnej przez wydzielenie jakie wystąpią na gruncie ustawy o VAT, kluczowe jest określenie czy przedmiotem transferu w ramach planowanego Podziału, w skład którego wejdą składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Linii Biznesowej G., jest ZCP.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Należy mieć na uwadze, że przytoczony przepis stanowi implementację art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE L 347.1 z 11 grudnia 2006 r.) do polskiego porządku prawnego.

W świetle powyższej definicji i ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz stanowiska organów podatkowych (np. zaprezentowanego przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.396.2023.2.MBN; 8 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.390.2023.5.AKA; 24 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.264.2023.4.MK; 6 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.237.2023.2.AA; 12 maja 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.183.2023.1.MN; 9 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.227.2022.1.KT; 18 maja 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.125.2022.3.MP, czy w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.174.2022.3.AK), na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia z ZCP, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (zespół składników);

2)zespół ten jest organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie organizacyjne);

3)zespół ten jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (wyodrębnienie finansowe);

4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze (wyodrębnienie funkcjonalne).

Zdaniem Zainteresowanych, w świetle powyższych warunków należy uznać, że przenoszony na skutek Podziału Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Linię Biznesową G. stanowi ZCP w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Ad. 1.1. Linia Biznesowa G. jako zespół składników

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „zespołu składników majątkowych” tworzących ZCP. Przyjmuje się jednak, że składniki majątkowe i niemajątkowe (w tym zobowiązania) tworzą ZCP, jeśli są one w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.390.2023.5.AKA; 9 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.227.2022.1.KT). Warunek realizacji określonych zadań gospodarczych zawarty w definicji ZCP oznacza, iż składniki materialne i niematerialne (ich zespół) muszą być przeznaczone w obrębie istniejącego przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań gospodarczych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 stycznia 2023 r. 0111-KDIB3-2.4012.809.2022.2.SR; 26 kwietnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.174.2022.3.AK). Aby składniki majątku mogły być uznane za ZCP, muszą one rzeczywiście służyć prowadzeniu działalności gospodarczej.

W ocenie Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących G. stanowi zespół składników przeznaczonych do realizacji określonego, istotnego na tle ogólnej działalności Spółki Dzielonej celu gospodarczego, tj. prowadzenia działalności gospodarczej skupiającej się na produkcji wysokowydajnych systemów ogrzewania i klimatyzacji do m.in. minibusów, autokarów i autobusów.

W konsekwencji składniki materialne i niematerialne (takie jak wszelkiego rodzaju aktywa trwałe, prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych, zasoby osobowe, w tym pracownicy przypisani do Linii Biznesowej G.) nie stanowią przypadkowego zbioru, lecz pozostają w ścisłych zależnościach funkcjonalnych. Wszystkie aktywa (w tym maszyny, urządzenia, materiały i zapasy) służą zasadniczo prowadzeniu działalności w ramach Linii Biznesowej G. Dodatkowo, zasoby osobowe (pracownicy przypisani do Linii Biznesowej G.) oraz prawa i obowiązki wynikające z umów, decyzji i postępowań administracyjnych funkcjonalnie związane z Linią Biznesową G. są elementami, bez których prowadzenie tejże działalności byłoby niemożliwe.

Zdaniem Zainteresowanych, przenoszony do Spółki Przejmującej zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Linię Biznesową G. stanowi tym samym wystarczające zaplecze do kontynuacji w ramach Spółki Przejmującej działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę Dzieloną w tym zakresie, co zdaniem Wnioskodawcy przesądza o możliwości stwierdzenia, że służą one realizacji określonych zadań gospodarczych.

Potwierdza to m.in. fakt, że aktualnie Spółka Dzielona prowadzi działalność Linii Biznesowej G., osiągając przychody z umów zawieranych w zakresie produkcji i dystrybucji wysokowydajnych systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz ponosząc koszty z nimi związane. Natomiast, po wydzieleniu Linii Biznesowej G. do Spółki Przejmującej, wspomniana działalność będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą, a Spółka Dzielona zaprzestanie działalności w tym zakresie.

Prawdziwości powyższego nie przeczy okoliczność, że w ramach Podziału na Spółkę Przejmującą nie będzie przenoszona / dzielona i alokowana nieruchomość, w której obecnie Spółka Dzielona prowadzi swoją działalność produkcyjną w ramach wszystkich Linii Biznesowych, tj. E., F. i G. Z dniem Podziału, Spółka Przejmująca zawrze bowiem umowę ze Spółką Dzieloną, na mocy której zyska prawo do wyłącznego użytkowania ściśle określonej części wskazanej nieruchomości, w konsekwencji w sensie ekonomicznym Spółka Przejmująca będzie dysponowała zapleczem infrastrukturalnym tożsamym z aktualnym zapleczem posiadanym przez Spółkę Dzieloną. Według oceny Zainteresowanych, niemożność podzielenia wskazanej nieruchomości w sensie prawnym nie zagraża możliwości kontynuacji działalności G. w Spółce Przejmującej. Zamiarem biznesowym jest przeniesienie wszelkich praw i obowiązków wynikających z wszystkich umów dotyczących G. w zakresie, w jakim jest to faktycznie i prawnie możliwe.

W rezultacie Spółka Przejmująca będzie zdolna, przy wykorzystaniu otrzymanego, na skutek Podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej, zespołu składników materialnych i niematerialnych, w postaci Linii Biznesowej G., wykonywać określone zadania gospodarcze, tj. produkować wysokowydajne systemy ogrzewania i klimatyzacji w zakresie działalności G.

Dodatkowo, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w skład przenoszonego zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzić będą również pasywa związane z Linią Biznesową G., obejmujące w szczególności zobowiązania, w tym zobowiązania z tytułu umów zawartych z dostawcami, jak i odbiorcami towarów, istotnych z punktu widzenia bieżącej działalności G. oraz wszelkie zobowiązania pracownicze związane z wynagrodzeniami i roszczeniami pracowników Linii Biznesowej G. oraz zobowiązania płatnika składek na ubezpieczenia społeczne związane z tymi pracownikami. Co istotne, w ramach planowanego Podziału przez wydzielenie, dojdzie do przejścia na Spółkę Przejmującą zakładu pracy w rozumieniu art. 231 KP.

Wobec powyższego należy wskazać, że przeniesienie w ramach planowanego Podziału zasobów i zobowiązań przypisanych wewnętrznie do realizacji zadań wykonywanych w ramach Linii Biznesowej G. stanowi istotny argument przemawiający za uznaniem, że analizowana przesłanka odnośnie możliwości realizacji zadań gospodarczych została spełniona.

Poza istotnym obszarem przeniesienia pracowników odpowiedzialnych za realizację przypisanych do Linii Biznesowej G. zadań, za możliwością kontynuacji działalności w odpowiednim zakresie przemawia również fakt przeniesienia innych istotnych aktywów tj. środki trwałe, środki trwałe w budowie oraz wyposażenie (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy), wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku.

W świetle powyższego należy uznać, że Linia Biznesowa G. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do prowadzenia działalności G. Przy czym, nie ulega wątpliwości, że poszczególne składniki majątkowe przypisane do Linii Biznesowej G. pozostają w takich relacjach, że tworzą zorganizowaną całość, która jest w ramach Spółki Dzielonej przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej w określonym zakresie, tj. działalności G., która po wydzieleniu do Spółki Przejmującej będzie mogła kontynuować samodzielnie działalność gospodarczą w ramach nowego podmiotu.

Ad. 1.2. Linia Biznesowa G. - wyodrębnienie organizacyjne

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych przedstawianym w interpretacjach indywidualnych, organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa (tak np.: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.396.2023.2.MBN; 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.22.2022.3.MAZ).

Wobec powyższego, zdaniem Zainteresowanych zespół składników majątkowych i niemajątkowych obejmujących Linię Biznesową G. spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, jako że:

  • Linia Biznesowa G. jest wyodrębniona w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w przyjętej uchwale Zarządu Spółki Dzielonej, w której potwierdzono formalnie wyodrębnienie trzech Linii Biznesowych oraz przypisano zasoby służące realizacji zadań każdej Linii Biznesowej;
  • wyodrębnienie Linii Biznesowej G. znajduje również odzwierciedlenie w wewnętrznych procedurach oraz podziale zadań i kompetencji poszczególnych pracowników, przypisanie danego pracownika do Linii Biznesowej nie dotyczy wyłącznie pracowników produkcyjnych, ale również obejmuje pracowników funkcji administracyjnych i wsparcia, umożliwiających Liniom Biznesowym organizacyjnie samodzielną pracę;
  • większość procedur odnosi się do konkretnych zdarzeń G. (np. proces planowania produkcji, wdrożenie pracowników, kontrole jakościowe);
  • Linia Biznesowa G. posiada własną strukturę organizacyjną i hierarchiczną, kierowana jest przez menadżera operacyjnego, wpieranego przez pracowników zatrudnionych w ramach G.;
  • Linia Biznesowa G. pełni w ramach Spółki Dzielonej odrębne funkcje od Linii Biznesowych F. i E., tj. prowadzi działalność w zakresie produkcji i dystrybucji wyspecjalizowanego asortymentu, które nie mogłyby być realizowane w oparciu o aktywa (w szczególności linie produkcyjne i maszyny) posiadane przez pozostałe BU.

Zdaniem Zainteresowanych, przypisane do Linii Biznesowej G. składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym zobowiązania oraz zasoby osobowe bezsprzecznie stanowią wyodrębnioną organizacyjnie całość w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej. Składniki te posiadają przy tym cechę zorganizowania rozumianą jako możliwość wykonywania określonych zadań gospodarczych. Jak wskazano, składniki majątkowe i niemajątkowe przypisane do Linii Biznesowej G. są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i są niezbędne do wykonywania działalności produkcyjnej.

Podkreślenia wymaga, że wykonywanie określonych zadań gospodarczych przez Linię Biznesową G. mogłoby odbywać się bez wewnętrznych działów obsługi księgowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa - zadania te mogłyby być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing).

W świetle powyższych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu Linii Biznesowej G. zdaniem Zainteresowanych, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisanych w ramach Spółki Dzielonej do wyodrębnionej w wewnętrznej strukturze Linii Biznesowej G. spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego w świetle definicji ZCP z ustawy o VAT.

Ad. 1.3. Linia Biznesowa G. - wyodrębnienie finansowe

Zgodnie z przyjętą praktyką organów podatkowych, wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie danych finansowych do ZCP. Powyższe poparte jest również licznymi wyrokami sądów administracyjnych, w tym także Naczelnego Sądu Administracyjnego (np. wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. I FSK 1797/17 oraz z dnia 14 marca 2023 r., sygn. I FSK 2093/18; wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 września 2021 r., sygn. I SA/Gd 534/21; wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 lutego 2022 r., sygn. I SA/Sz 811/21).

Zainteresowani wskazują, że Linia Biznesowa G. jest wyodrębniona finansowo, bowiem:

  • do Linii Biznesowej G. w ramach systemu rachunkowo-księgowego przypisane są poszczególne aktywa i zobowiązania oraz koszty i przychody - co zostało precyzyjnie wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego, czego przejawem jest możliwość sporządzenia dedykowanych odrębnych ewidencji, prezentujących sytuację finansową Linii Biznesowej G.;
  • dla Linii Biznesowej G. możliwe jest sporządzenie oddzielnych budżetu, strategii finansowej, uproszczonego bilansu i rachunków wyników, Wnioskodawca nie sporządza osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Linii Biznesowych, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie jest możliwa;
  • możliwym jest zidentyfikowanie przychodów i kosztów związanych z prowadzoną Linią Biznesową G., w szczególności poprzez weryfikację wydatków przypisanych do centrów kosztowych odpowiednich dla danej Linii Biznesowej oraz przychodów dotyczących produktów wytwarzanych w danej Linii Biznesowej;
  • dostawcy i klienci są co do zasady różni dla poszczególnych Linii Biznesowych, co pozwala na alokowanie zobowiązań i należności bezpośrednio do poszczególnych Linii Biznesowych funkcjonujących w Spółce;
  • możliwym jest bieżące monitorowanie sytuacji finansowej Linii Biznesowej G.;
  • budżet, strategia finansowa oraz cele biznesowe sporządzane odrębnie dla Linii Biznesowej G. podlegają ocenie z perspektywy ich realizacji na poziomie udziałowca.

Zdaniem Zainteresowanych, powyższe elementy przesądzają jednoznacznie o wyodrębnieniu finansowym Linii Biznesowej G. w ramach Spółki Dzielonej. Ocena Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in.:

1)w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.408.2023.2.AWY, w której wskazane, że wyodrębnienie finansowe ma miejsce, jeżeli „Na Dzień Podziału, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i pasywów do Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej. Na Dzień Podziału będzie możliwe przypisanie aktywów/zobowiązań do danej działalności. W przypadku aktywów/zobowiązań związanych zarówno z Działalnością Wydzielaną, jak i Działalnością Pozostałą, również możliwe będzie przypisanie ich do danej działalności przy zastosowaniu właściwych kluczy alokacji”;

2)w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.264.2023.4.MK w której wskazano, że wyodrębnienie finansowe przejawia się w szczególności, gdy „w systemie księgowym prowadzona jest osobna ewidencja aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów pozwalająca na osobne określenie stanu majątku oraz wyników finansowych Spółki w podziale na Oddział A oraz Oddział Nieruchomości”;

3)w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.114.2022.3.AK, w której wskazano, na następujące elementy wyodrębnienia finansowego: „możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań, aby na podstawie tak prowadzonej ewidencji księgowej można w dowolnym momencie ustalić wynik oraz wszystkie zdarzenia gospodarcze i finansowe z tym związane”;

4)w interpretacji indywidualnej z dnia 1 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3- 3.4012.22.2022.3.MAZ, w której wskazano: „do Działu [Magazynowania] przypisane były aktywa i pasywa, możliwe było sporządzenie bilansu oraz rachunku zysków i strat z jego działalności. Oznacza to, że działalność Działu Magazynowania była wyodrębniona finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. W świetle powołanych stanowisk organów podatkowych oraz wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu finansowym, zdaniem Zainteresowanych Linia Biznesowa G. jest wyodrębniona z prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa również w tym obszarze.

Ad. 1.4. Linia Biznesowa G. - wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych i samodzielną możliwość realizowania tych zadań. ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, obejmującą elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi on, obiektywnie oceniając, posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe i niemajątkowe wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Kwestia wyodrębnienia funkcjonalnego stanowi istotę uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP. Przesłanka ta była przedmiotem rozważań w licznych wyrokach sądów administracyjnych, interpretacjach organów podatkowych, a także orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”). Zdaniem TSUE, przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części (...) wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej (por. wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. C-444/10).

Podobne do powyższego stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 września 2021 r., sygn. I SA/Gd 534/21). Niniejsze stanowisko zostało również podzielone przez, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2021 r., sygn. I SA/Bd 101/21 i 1 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Bd 57/19; Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Po 747/19.

Wnioskodawca uważa, że Linia Biznesowa G. jest wyodrębniona funkcjonalnie, ponieważ:

  • Linia Biznesowa G. pełni określone zadania, do których należy przede wszystkim prowadzenie działalności G., które zostały dokładnie wskazane w ramach opisu zdarzenia przyszłego;
  • w ramach Linii Biznesowej G. prowadzona jest działalność G., która jest przedmiotowo i funkcjonalnie odrębna od pozostałej działalności Wnioskodawcy wykonywanej w ramach Linii Biznesowych F. i E. (co znajduje odzwierciedlenie m.in. w przyjętej przez Zarząd Spółki Dzielonej uchwale, w której potwierdzono funkcjonalne wyodrębnienie trzech Linii Biznesowych oraz przypisano zasoby służące realizacji działalności każdej z Linii Biznesowej);
  • działalność w ramach Linii Biznesowej G. będzie kontynuowana w niezmienionej formie przez Spółkę Przejmującą po Podziale Spółki Dzielonej;
  • do Linii Biznesowej G. przyporządkowane są składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki niezbędne do prowadzenia działalności G., m.in. środki trwałe - maszyny i urządzenia, umowy oraz zasoby osobowe, w tym pracownicy produkcyjni przypisani do działalności G.;
  • w związku z prowadzoną działalnością, Linia Biznesowa G. posiada własną hierarchiczną strukturę organizacyjną, kierowaną przez dedykowaną do tego segmentu wykwalifikowaną kadrę, co potwierdzone jest w wewnętrznych procedurach oraz co znajduje odzwierciedlenie w przyjętej uchwale Zarządu Spółki Dzielonej - posiadanie przez Linię Biznesową G. własnej struktury organizacyjnej i pracowników na stanowiskach kierowniczych świadczy o jej niezależności organizacyjno-funkcjonalnej;
  • Linia Biznesowa G. generuje przychody oraz koszty związane z uzyskaniem przychodu, z tytułu działalności produkcyjnej w ramach działalności G..

Powyższe okoliczności potwierdzają, że Linia Biznesowa G. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych i posiada zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy, co przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w:

1)w objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2018 r., w których wskazano na dwa czynniki istotne dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za wyodrębnioną funkcjonalnie zorganizowaną część przedsiębiorstwa:

a.przenoszony na nabywcę zespół składników zawiera zespół składników majątku (zaplecze) umożliwiający kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę i wystarczający do prowadzenia tej działalności;

b.nabywca - w ramach swojej działalności - ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez zbywcę przy pomocy szeregu składników majątkowych będących przedmiotem transakcji;

oraz interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

2)w interpretacji indywidualnej z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.237.2023.2.AA, w której organ zaaprobował stanowisko wnioskodawcy, w którym wskazywał on, że „w oparciu o aktualny schemat organizacyjny działalność polegająca na działalności produkcyjnej i przetwórczej podlegająca planowanemu wyodrębnieniu, (...), mogłaby samodzielnie funkcjonować. Ponadto, po planowanym wydzieleniu działalności podmiot przejmujący nie będzie musiał angażować innych składników majątku, które nie są przedmiotem planowanego wydzielenia. Podmiot przejmujący zamierza wykorzystywać opisane zasoby na własne cele produkcyjne w celu zwiększenia mocy produkcyjnej i poszerzenia swojej oferty produktowej”;

3)w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.183.2023.1.MN, w której wskazano, iż za wyodrębnieniem funkcjonalnym przemawia odmienny charakter działalności wyodrębnianej od pozostałej działalności;

4)w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.174.2022.3.AK, w której wskazano, że zespół składników niematerialnych i materialnych charakteryzuje się wyodrębnieniem na płaszczyźnie funkcjonalnej, bowiem w oparciu wyłącznie o przedmiot aportu, będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej; możliwe jest funkcjonowanie jako wyodrębniona jednostka na rynku;

5)w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2022 r., sygn. 0112-KDIL1- 1.4012.152.2022.1.MB, w której zwrócono uwagę, że „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa”;

6)w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3- 3.4012.22.2022.3.MAZ, w której stwierdzono, że o odrębności funkcjonalnej świadczy, że: „Wnioskodawca wskazał jednoznacznie na różnice w zakresie działalności dwóch obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa Zbywcy, wydzielonych jako Działalność Podstawowa oraz Dział Magazynowania”;

7)w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.57.2022.4.JSZ, w której wskazano: „składniki wchodzące w skład wyodrębnianego zespołu nie są przyporządkowane w sposób przypadkowy, ale tworzą określoną gospodarczo całość pozwalającą na samodzielne prowadzenie działalności. [...] Również część dotycząca działalności handlowej jest wyodrębniona funkcjonalnie w strukturze dzielonej spółki. Składniki wchodzące w skład części handlowej nie są przyporządkowane w sposób przypadkowy, ale tworzą określoną gospodarczo całość pozwalającą na samodzielne prowadzenie działalności”;

8)w interpretacji indywidualnej z dnia 31 grudnia 2020 r., sygn. 0114-KDIP4- 3.4012.618.2020.1.DS, w której wskazano na następujące elementy wchodzące w skład zespołu składników materialnych i niematerialnych świadczące o jego wyodrębnieniu funkcjonalnym:

  • „środki trwałe i wyposażenie przypisane do obszaru A obejmujące w szczególności szeroki zakres wyposażenia wykorzystywanego do realizacji działań związanych obszarem A np. produkcją prefabrykatów betonowych, ich magazynowaniem, administrowaniem, logistyką itp.;
  • prawa i obowiązki, w tym zobowiązania, wynikające z umów o pracę z pracownikami;
  • prawa i zobowiązania z tytułu umów dotyczących obszaru A, w tym prawa i obowiązki wynikające z porozumień z dostawcami oraz odbiorcami, które są funkcjonalnie związane z działalnością obszaru A;
  • wierzytelności i zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach obszaru A;
  • zapasy (w tym surowców i materiałów; półproduktów i produktów w toku, oraz produktów gotowych; materiałów o charakterze marketingowym; towarów przeznaczonych do sprzedaży)”;

9)w interpretacji indywidualnej z dnia 21 czerwca 2022 r., 0111-KDIB3-3.4012.79.2022.2.MW, w której organ wskazał, że przedmiot aportu spełnia wymóg wyodrębnienia funkcjonalnego z uwagi na to, że „Część Przedsiębiorstwa nie stanowi zbioru przypadkowych, niepowiązanych ze sobą wzajemnie elementów składających się na majątek Spółki. Składniki będące przedmiotem majątku pozostają ze sobą w ścisłym związku funkcjonalnym. Składniki te przeznaczone są do kontynuacji działalności w zakresie zarządzania nieruchomością i wynajmem pomieszczeń. Nabywca uzyska od Wnioskodawcy składniki majątkowe i niemajątkowe, pozwalające na prowadzenie działalności gospodarczej bez angażowania dodatkowych zasobów. Aportowi będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów (w tym, materialnych, niematerialnych, osobowych), które pozwolą na generowanie «własnych» przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym funkcjonowanie Części Przedsiębiorstwa niezależnie od przedsiębiorstwa Zbywcy lub Nabywcy”.

W świetle powyżej wskazanych stanowisk organów podatkowych i sądów administracyjnych oraz wskazanych przez Zainteresowanych okoliczności świadczących o wyodrębnieniu funkcjonalnym, zdaniem Zainteresowanych, Linia Biznesowa G. jest wyodrębniona z prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa również w tym obszarze.

Wewnętrzny podział Spółki Dzielonej na Linie Biznesowe G., F. oraz E. ma na celu oddzielenie od siebie działalności G., F. oraz E. i skoncentrowanie ich w wyodrębnionych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie Liniach Biznesowych, które mogą działać jak odrębne przedsiębiorstwa, niezależnie realizujące swoje zadania.

Należy wskazać, że przez wyodrębnienie funkcjonalne, należy rozumieć przypisanie do ZCP takich składników materialnych i niematerialnych, które stanowią kluczowe elementy pozwalające prowadzić działalność gospodarczą w określonym zakresie. Wyodrębnienie funkcjonalne nie oznacza przy tym, że zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących ZCP nie może korzystać ze wsparcia podmiotów trzecich poprzez nabywanie od nich określonych usług, które uzupełniają prowadzoną główną działalność gospodarczą.

W tym zakresie należy wskazać, że po Podziale w Spółce Dzielonej pozostaną działy Administracji, Finansów i Controllingu, HR, Quality Management i Logistyki. Część zadań realizowanych przed Podziałem w ramach wskazanych działów na rzecz wszystkich Linii Biznesowych będzie po Podziale świadczona na rzecz Spółki Przejmującej przez Spółkę Dzieloną. Pokreślenia natomiast wymaga fakt, iż zadania te mogłyby być również przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing).

W ocenie Wnioskodawcy brak przeniesienia części pracowników w ramach powyżej wskazanych działów wsparcia pozostaje bez wpływu na zdolność Linii Biznesowej G. do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy oraz nie przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w m.in. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2011 r. sygn. I FSK 1589/10, w którym wskazano, że dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT konieczny jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, co oznacza, że zespół ten nie musi obejmować działów obsługujących przedsiębiorstwo pod względem niematerialnym, w zakresie obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej, które nie są niezbędne do realizacji, przez zespół tak wyodrębnionych składników majątkowych, jego określonych zadań gospodarczych.

Jak to zostało wskazane powyżej, w ramach Podziału nie zostaną przeniesione pewne, określone składniki majątkowe / umowy, których przeniesienie nie będzie dopuszczalne lub będzie obiektywnie niemożliwe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa lub przeniesienie będzie znacznie utrudnione od strony kontraktowej, tj. na Spółkę Przejmującą nie zostanie przeniesiona nieruchomość, w której obecnie Spółka Dzielona prowadzi swoją działalność produkcyjną w ramach wszystkich Linii Biznesowych. Nieruchomość będzie po Podziale przedmiotem umowy Spółki Przejmującej ze Spółką Dzieloną, na mocy której zostanie przyznane prawo do wyłącznego użytkowania ściśle określonej części wskazanej nieruchomości w analogicznym zakresie, w jakim nieruchomość ta jest użytkowana obecnie przez Linię G. W konsekwencji, w sensie ekonomicznym Spółka Przejmująca będzie dysponowała zapleczem infrastrukturalnym wystarczającym do prowadzenia działalności G. Zatem, jak to zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, niemożność podzielenia nieruchomości, a w konsekwencji brak przeniesienia nieruchomości na Spółkę Przejmującą nie zagraża możliwości kontynuacji działalności G.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe okoliczności, tj. brak przeniesienia nieruchomości, tak długo jak Spółka Przejmująca będzie miała prawo do użytkowania nieruchomości w zakresie i na warunkach umożliwiających jej prowadzenie działalności gospodarczej w tożsamym zakresie jak przed Podziałem, nie wpływa na zdolność Linii Biznesowej G. do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy oraz nie przesądza o jej wyodrębnieniu funkcjonalnym. Stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w znanej Wnioskodawcy praktyce organów podatkowych, przykładowo:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.537.2021.3.SG), w której wskazano, że „zorganizowana część przedsiębiorstwa nie musi w dacie jej wniesienia do innego podmiotu mieć lokalizacji wynikającej z przynależnego do zespołu składników materialnych prawa do dysponowania nieruchomością. Warunek pozwalający na uznanie części przedsiębiorstwa za mającą charakter zorganizowany jest spełniony, gdy zespół składników majątkowych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie zawierający praw własności/dysponowania nieruchomością, może stanowić niezależne przedsiębiorstwo wykonujące samodzielnie te zadania”;
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 3 marca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-1.4012.696.2020.3.MK), w której wskazano, iż „w ramach Podziału nieruchomości wykorzystywane obecnie do prowadzenia całej działalności Spółki, w tym działalności Działu Dystrybucyjno-Technicznego, przejdą na Nową Spółkę. Jednakże po Podziale Spółka Dzielona zawrze z Nową Spółką umowę najmu do powierzchni biurowej i warsztatowej znajdującej się w nieruchomości przeniesionej do Nowej Spółki, na podstawie której Spółka Dzielona będzie je wykorzystywać do prowadzenia działalności Działu Dystrybucyjno- Technicznego. W konsekwencji po Podziale nie dojdzie do zmiany w zakresie sposobu wykorzystania tych nieruchomości, gdyż w dalszym ciągu będą one wykorzystywane do działalności zarówno w zakresie Działu Produkcji (po Podziale prowadzonej przez Nowa Spółkę), jak i Działu Dystrybucyjno-Technicznego. Spółka tym samym zwraca uwagę, iż powyższe w jej ocenie nie wpływa na zdolność do samodzielnego funkcjonowania Spółki Dzielonej jako odrębnego podmiotu gospodarczego”;
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 15 września 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.413.2022.1.AND), w której wskazano, iż „Fakt, że Spółka B nie będzie właścicielem nieruchomości nie powinien mieć znaczenia dla uznania przesłanki wyodrębnienia funkcjonalnego za zrealizowaną”.

Podobne stanowisko zostało również zaprezentowane w wyroku WSA z dnia 18 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Po 465/17), gdzie sąd wskazał, że skoro Dział Zarządzania Majątkiem udostępni na rzecz Działu Operacyjnego wszelkie niezbędne aktywa trwałe związane z prowadzoną przez Dział Operacyjny działalnością gospodarczą, tj. nieruchomości, ruchomości, maszyny, urządzenia, nie zaprzecza to uznaniu samodzielności Działu Operacyjnego. Nie zaprzecza też temu zawarte we wniosku stwierdzenie Spółki, że wejście przez Dział Operacyjny w stosunki prawne z Działem Zarządzania Majątkiem, gwarantuje bezproblemowe podjęcie przez Spółkę Dzieloną działalności gospodarczej przy użyciu wchodzącego w jej skład Działu Operacyjnego od momentu dojścia planowanego podziału do skutku.

Należy wskazać, że Linia Biznesowa G., która będzie wydzielana do Spółki Przejmującej stanowi zbiór powiązanych ze sobą wzajemnie elementów składających się na majątek Spółki Dzielonej, będąc zdolnym do kontynuacji działalności G. po wydzieleniu ze Spółki Dzielonej. Transakcji będzie towarzyszyło przeniesienie odpowiednich zasobów, pozwalających na generowanie przychodów i podejmowanie decyzji gospodarczych z uwzględnieniem odpowiednich czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a tym samym będzie miało miejsce dalsze funkcjonowanie Linii Biznesowej G., niezależnie od Linii Biznesowych F. i E., w nowej strukturze Spółki Przejmującej.

Podsumowując stanowisko własne Zainteresowanych, w świetle wyżej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa i argumentów należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Linię Biznesową G. stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tj. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonego celu gospodarczego (prowadzenia działalności G.), który jest wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Spółki Dzielonej na płaszczyźnie:

  • organizacyjnej, tj. stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
  • finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań do wyodrębnionej działalności;
  • funkcjonalnej, tj. opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących Linię Biznesową G. jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych, a gospodarczą niezależność Linii Biznesowej wzmacnia organizacyjne i finansowe wyodrębnienie przypisanych do Linii Biznesowej G. składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

W związku z powyższym, Zainteresowani wnoszą o uznanie ich stanowiska w sprawie za prawidłowe, tj. potwierdzenie, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Linię Biznesową G., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tj. należy go uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast stosowanie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W związku z powyższym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest uzależnione od spełnienia następujących przesłanek: (i) odliczenia może dokonać podatnik podatku VAT (ii) towary oraz usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Ponadto, podatnik będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o VAT.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Dodatkowo, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 oraz art. 106a pkt 1 ustawy o VAT przez sprzedaż na potrzeby w/w przepisu zasadniczo rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jednocześnie, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem obowiązek wystawienia faktury wynikający z przywołanego wyżej art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania do przedstawionego zdarzenia przyszłego tj. Podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej Linię Biznesową G., jako transakcji pozostającej poza zakresem VAT.

Tym samym w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, w przypadku potwierdzenia stanowiska Wnioskodawcy, tj. potwierdzenia, że zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Linię Biznesową G., który zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na skutek Podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zastosowania nie znajdą przepisy ustawy o VAT, w konsekwencji nie wystąpi podatek naliczony, jak również prawo do jego odliczenia.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku uznania, że Linia Biznesowa G. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym do czynności Podziału nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka Przejmująca nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.), zwanej dalej k.s.h.

W myśl art. 529 § 1 k.s.h.:

Podział spółki może być dokonany:

1)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2)przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Zgodnie z art. 529 § 2 k.s.h.:

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej.

Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528-550 k.s.h.

Stosownie do art. 531 § 1 k.s.h.:

Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

W myśl art. 531 § 2 k.s.h.:

Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 532 § 1 k.s.h.:

Do podziału spółki stosuje się przepis art. 441 § 3 oraz odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną). W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 k.s.h.), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

W wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 79/17, który choć dotyczył ustaleń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, NSA przedstawił wskazówki, co należy rozumieć jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy zaznaczyć, że definicja tego pojęcia jest identyczna w dwóch podatkach (podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych). I tak:

1) w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze;

2) wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie;

3) wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. (…) Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

1. zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Mając na uwadze powyższe orzeczenia TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku wskazali Państwo, że Państwa Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Podstawowy przedmiot Państwa działalności obejmuje działalność produkcyjną w zakresie części i akcesoriów do pojazdów silnikowych. Jedynym udziałowcem Państwa Spółki jest C. z siedzibą w (…), Niemcy (dalej: „C.” lub „Udziałowiec”).

B. sp. z o.o. (dawniej: (…) Sp. z o. o.; dalej: „B.” lub „Spółka Przejmująca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Jedynym udziałowcem Spółki Przejmującej jest C.

Zarówno Państwa Spółka, jak i Spółka Przejmująca, wchodzą w skład grupy kapitałowej D.

Działalność realizowana w ramach Grupy jest podzielona na dywizje. Jedną z dywizji, w ramach której działa Państwa Spółka, jest dywizja (…). W ramach tej dywizji Państwa działalność gospodarcza jest podzielona na Linie Biznesowe. Należą do nich:

1)(…) (dalej: „E.”) - jest to działalność skupiona na produkcji nagrzewnic paliwowych stosowanych w samochodach osobowych, pojazdach użytkowych i specjalnych, kamperach i łodziach, a także na dystrybucji produktów grzewczych i klimatyzacyjnych wytwarzanych w przedsiębiorstwie Spółki jak również nabytych od Spółek powiązanych i podmiotów trzecich.

2)(…) (dalej: „G.”) jest to działalność skupiająca się na produkcji wysokowydajnych systemów ogrzewania i klimatyzacji do m.in. minibusów, autokarów i autobusów.

3)(…) (dalej: „F.”) - działalność związana jest z produkcją nagrzewnic elektrycznych w szczególności niskonapięciowych nagrzewnic elektrycznych do silników diesel i wysokonapięciowych nagrzewnic elektrycznych do silników elektrycznych.

Planują Państwo dokonać podziału Państwa Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, m.in. poprzez przeniesienie działalności Linii G. naB. w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym B., które zostaną przyznane C.

Do G. przypisane są określone zasoby, a także zobowiązania, na które składają się w szczególności wykorzystywane / niezbędne do wykonywania działalności G.:

1) środki trwałe, środki trwałe w budowie oraz wyposażenie (w tym urządzenia, narzędzia i zapasy) związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;

2)wszelka dokumentacja związana z G., w tym: księgi rachunkowe wraz z księgami pomocniczymi, listy płac, ewidencje zakupów, dokumenty WZ;

3)wartości niematerialne i prawne, w tym licencje na oprogramowanie, związane z G., w tym w szczególności:

  • wszelkie wartości niematerialne i prawne, w tym w budowie, związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
  • wszelkie licencje na oprogramowanie związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;
  • wszelkie inne prawa własności intelektualnej, jak i wszelkie prawa podobne, związane z G. i istniejące na dzień Podziału, w tym w szczególności: (i) tajemnice przedsiębiorstwa związane z G.; (ii) autorskie prawa majątkowe do utworów bądź prawa do korzystania z utworów, a także inne prawa własności intelektualnej, związane z G. wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów związanych z tymi składnikami majątku;

4) wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z G., w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:

  • umów z dostawcami towarów, w tym w szczególności prawa i obowiązki z tytułu wszelkich zamówień związanych z G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z G. do dnia Podziału,
  • umów z odbiorcami produktów wytwarzanych lub zbywanych przez Spółkę Dzieloną w ramach G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z G. do dnia Podziału,
  • pozostałych umów cywilnoprawnych, w tym również umów na zakup różnego rodzaju usług, umów dotyczących finansowania, najmu oraz leasingu (wraz z umowami ubezpieczenia OC i innymi umowami związanymi z poszczególnymi przenoszonymi składnikami, jeśli dotyczy, a także zabezpieczeniami związanymi z ww. umowami), a także umów, które zostaną zawarte w związku z G. do dnia Podziału;

5) wszelkie prawa i obowiązki, w tym istniejące i przyszłe, wymagalne i niewymagalne wierzytelności wynikające z umów związanych z działalnością G., w tym w szczególności prawa i obowiązki wynikające z:

  • umów z dostawcami towarów, w tym w szczególności prawa i obowiązki z tytułu wszelkich zamówień związanych z działalnością G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z działalnością G. do dnia Podziału,
  • umów z odbiorcami produktów wytwarzanych lub zbywanych przez Spółkę Dzieloną w ramach działalności G. (w tym należności i zobowiązania), a także umów, które zostaną zawarte w tym zakresie w związku z działalnością G. do dnia Podziału;

6) wszelkie decyzje administracyjne, atesty, świadectwa i certyfikaty funkcjonalnie związane z G. i istniejące na dzień Podziału (chyba że przepisy prawa stanowią inaczej);

7) środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych Spółki Dzielonej w wysokości niezbędnej do uregulowania zobowiązań publicznoprawnych i innych zobowiązań płatnych przez Spółkę Przejmującą po dniu Podziału w kwocie umożliwiającej bezpieczne funkcjonowanie Spółki Przejmującej w okresie następującym po dniu Podziału;

8)część zakładu pracy Spółki Dzielonej związana z G. (dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 KP), w szczególności:

  • wszyscy pracownicy związani z G. zatrudnieni na podstawie umów o pracę, którzy świadczą pracę związaną z G. (tj. prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę przez Spółkę Dzieloną);
  • wszelka dokumentacja prawno-pracownicza związana z zatrudnieniem pracowników związanych z G.;
  • w przypadku zatrudnienia nowych pracowników przez Spółkę Dzieloną w okresie do dnia Podziału, wszyscy pracownicy, którzy zostali zatrudnieni w ramach działalności G.;

9) umowy zawarte z osobami zatrudnionymi w związku z G. na innej podstawie niż stosunek pracy, tj. na podstawie umów cywilnoprawnych;

10) zobowiązania cywilnoprawne do wypłaty pracownikom Spółki Dzielonej przejętym w ramach Podziału przez Spółkę Przejmującą, wynagrodzenia za okres od dnia Podziału wraz z zobowiązaniami / obowiązkami o charakterze publicznoprawnym związanymi z zatrudnieniem wskazanych pracowników w tym okresie, o ile zobowiązania te nie zostaną zapłacone w całości lub części przez Spółkę Dzieloną przed dniem Podziału i o ile ich przeniesienie jest możliwe na podstawie właściwych przepisów prawa;

11)wszelkie prawa i obowiązki wynikające z uczestnictwa w postępowaniach administracyjnych, sądowo-administracyjnych lub sądowych związanych z G., w tym również wynikające z wszelkich rozstrzygnięć zapadłych w tych postępowaniach, w tym postępowań w toku w dacie uzgadniania planu Podziału, jak również postępowań, które zostałyby wszczęte lub rozstrzygnięć, które zapadłyby po uzgodnieniu planu Podziału a przed dniem Podziału, jeśli takie będą istniały w dniu powzięcia uchwał o Podziale lub w dniu Podziału.

Państwa wątpliwości w sprawie w pierwszej kolejności dotyczą tego, czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Linię G., który zostanie wydzielony do Spółki Przejmującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w związku z czym czynność Podziału nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Nabywcę, w oparciu o nabyte składniki.

Analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na Linię G. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Jak wynika z wniosku, wydzielenie organizacyjne i odrębność Linii Biznesowych w Państwa Spółce odzwierciedla przyjęta uchwała Zarządu Spółki Dzielonej, w której potwierdzono formalne wyodrębnienie trzech Linii Biznesowych oraz przypisano zasoby służące realizacji działalności każdej z Linii. Ponadto wyodrębnienie organizacyjne znajduje wyraz w wewnętrznych procedurach oraz podziale zadań i kompetencji poszczególnych pracowników.

O wyodrębnieniu finansowym Linii G. świadczy fakt, iż dla każdej Linii Biznesowej sporządzany jest odrębny budżet, strategia finansowa, uproszczony rachunek zysków i strat oraz bilans, a także cele biznesowe. Nie sporządzają Państwo osobnych rachunków zysków i strat oraz bilansów dla poszczególnych Linii Biznesowych zgodnie z Ustawą o rachunkowości, jednak prezentacja wyników finansowych w tej formie jest możliwa. Do poszczególnych Linii Biznesowych przypisane są poszczególne aktywa i pasywa oraz koszty i przychody, stąd możliwe jest sporządzenie dedykowanych dla nich odrębnych ewidencji, prezentujących ich sytuację finansową.

Jak wynika z opisu sprawy, z perspektywy działalności prowadzonej poprzez G., przypisane i przenoszone składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki umożliwiają prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.

Co istotne w sprawie, w ramach Podziału na Spółkę Przejmującą zostaną przeniesione zobowiązania, a także dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy.

Jak wskazali Państwo we wniosku, w ramach Podziału nie zostaną przeniesione określone składniki majątkowe/umowy, których przeniesienie nie będzie dopuszczalne lub będzie obiektywnie niemożliwe z uwagi na obowiązujące przepisy prawa lub przeniesienie będzie znacznie utrudnione od strony kontraktowej, tj. nieruchomość, w której obecnie prowadzą Państwo swoją działalność produkcyjną w ramach wszystkich Linii Biznesowych. W dniu Podziału, Spółka Przejmująca zawrze z Państwem umowę, na mocy której zyska prawo do wyłącznego użytkowania ściśle określonej części wskazanej nieruchomości. Według Państwa oceny, niemożność podzielenia wskazanej nieruchomości nie zagraża możliwości kontynuacji działalności G. w Spółce Przejmującej.

Ponadto, w ramach Podziału nie zostaną przeniesione niektóre umowy, w szczególności umowy z dostawcami mediów i innych usług, umowa na korzystanie ze znaku towarowego, akredytywy, niektóre umowy handlowe, umowa licencyjna z zewnętrznym dostawcą na korzystanie z oprogramowania. Umowy te będą zawierane przez Spółki Przejmujące we własnym zakresie ze skutkiem na dzień Podziału.

Należy w tym miejscu wskazać, że nie w każdym przypadku konieczne jest przeniesienie wszystkich elementów wchodzących w skład standardowych elementów typowych dla transakcji dotyczących zbycia przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części, ważne aby nabywca mógł kontynuować działalność gospodarczą w oparciu o składniki materialne i niematerialne będące przedmiotem transakcji – co będzie miało miejsce w opisanym przypadku.

Wskazali Państwo bowiem, że działalność w zakresie G. będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą w ramach jej przedsiębiorstwa w zakresie i na zasadach, na jakich prowadzona jest ta działalność w Państwa Spółce. Po Podziale Linia Biznesowa G. będzie mogła funkcjonować zgodnie z dotychczasowymi planami strategicznymi, operacyjnymi i finansowymi, tj. będzie możliwe zachowanie ciągłości jej działania.

Zatem, w rozpatrywanej sprawie należy uznać, że zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, składający się na Linię Biznesową G., stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Tym samym, planowane przeniesienie Linii G. na Spółkę Przejmującą w ramach Podziału Państwa Spółki przez wydzielenie będzie stanowiło czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy.

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie pytania nr 1 należy więc uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości dotyczących kwestii braku prawa Spółki Przejmującej do odliczenia podatku naliczonego, należy zauważyć, że podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Aby Spółce Przejmującej przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanej faktury, faktura musi dokumentować czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, nie korzystającą ze zwolnienia od tego podatku.

Jak wcześniej wywiedziono, przeniesienie na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Linię G. będzie podlegało wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

W związku z powyższym – mając na uwadze wyżej powołany art. 86 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy – Spółce Przejmującej nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Linii Biznesowej G., gdyż transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym Państwa stanowisko do pytania nr 2 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. sp. z o.o. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00