Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.767.2023.2.AP

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przeprowadzonym zabiegiem laserowej korekty wzroku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przeprowadzonym zabiegiem laserowej korekty wzroku. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 stycznia 2024 r. (wpływ 21 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako doradca podatkowy nr... Specyfika pracy doradcy podatkowego polega na tym, że spędza się przed monitorem komputera średnio 50-60 godzin w tygodniu. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na usługi doradcze (który zazwyczaj trwa od ok. października do marca) często pracuje się nawet do 18 godzin dziennie.

Chcąc zapewnić sobie zwiększoną wydajność w pracy i zadbać o możliwość sprawnego osiągania, zachowania, czy zabezpieczenia przychodów, zdecydował się Pan na poddanie zabiegowi laserowej korekty wzroku. Sprawne oczy są bowiem kluczowe i nieodzowne dla ludzi pracujących całymi dniami przy monitorze.

Po przeprowadzonym zabiegu Pana wzrok uległ znacznemu polepszeniu (nie musi korzystać Pan z okularów korekcyjnych, z których od mniej więcej 10 lat korzystał Pan przy czytaniu). Może Pan bez problemu czytać tekst z monitora przez długie godziny. Jedynym motywem poddania się zabiegowi była chęć zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej - poprzez umożliwienie sobie wielogodzinnej pracy przy monitorze bez potrzeby upewniania się, że zawsze ma się przy sobie okulary (przed operacją, przeczytanie tekstu z monitora, czy telefonu bez okularów stanowiło dla Pana spore wzywanie, wielogodzinne czytanie tekstu z monitora bez okularów nie było możliwe).

Zabieg był motywowany specyfiką prowadzonej działalności - podjął Pan decyzję o poddaniu się operacji z tego względu, że najpewniej do śmierci będzie zarabiał na życie czytając tekst z monitora (i pisząc pisma). Gdyby nie pracował Pan przy monitorze i nie miał konieczności wielogodzinnego czytania (pracując przykładowo jako pracownik magazynu) to najpewniej nie zdecydowałby się na zabieg, gdyż wada wzroku przeszkadzała w czytaniu, ale nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu.

W związku z przeprowadzoną operacją poniósł Pan następujące koszty:

·zabieg operacyjny;

·wizyty kontrolne;

·przejazdy do kliniki;

·krople do gojących się po zabiegu oczu.

Poniesione wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT.

W piśmie z 21 stycznia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że prowadzi działalność gospodarczą od marca 2018 r. Forma opodatkowania - zasady ogólne (skala podatkowa), ewidencja - podatkowa księga przychodów i rozchodów. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Posiadał Pan wadę wzroku +2 dioptrie. W jednym oku pogorszenie ostrości.

Pana lekarz stwierdził, że operacja nie jest bezwzględnie konieczna do codziennego funkcjonowania, ale znacznie poprawi widzenie i komfort pracy zawodowej przy komputerze. Jak wskazał Pan w treści stanu faktycznego, Pana decyzja o poddaniu się zabiegowi była motywowana jedynie aspektami zawodowymi - Pana praca polega głównie na wielogodzinnym czytaniu tekstu z monitora. Co jasne - przesłanki do wystąpienia zabiegu wystąpiły, gdyż inaczej lekarz nie zezwoliłby na zabieg. Poddał się Pan zabiegowi laserowej korekty oczu we wrześniu 2023 r. Lekarz przeprowadzający zabieg posiada Pana pełną dokumentację medyczną związaną ze wzrokiem - wynikają z niej wspomniane przez Pana wady. Nie zaliczył Pan wydatków związanych z przeprowadzonym zabiegiem laserowej korekty wzroku do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ czeka Pan na potwierdzenie prawa do zaliczenia ww. wydatków w koszty poprzez interpretację indywidualną.

W Pana ocenie pomiędzy wydatkami poniesionymi na zabieg operacji laserowej korekty wzroku, a prowadzoną działalnością gospodarczą istnieje obiektywny związek przyczynowo - skutkowy, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Celem poniesienia opisanych w stanie faktycznym wydatków było umożliwienie Panu wielogodzinnego czytania tekstu z monitora, co stanowi podstawowy element pracy doradcy podatkowego (bez potrzeby każdorazowego upewniania się, że ma Pan przy sobie okulary, bez których nie był Pan w stanie czytać). Dodatkowo, w Pana ocenie, polepszenie jakości wzroku przekłada się na większy komfort pracy i możliwość wydłużenia godzin przepracowanych przy monitorze (a więc w efekcie - zwiększenia przychodów). Ponadto, nie traci się czasu, jeśli przykładowo jadąc do klienta zapomni się z domu okularów (przed operacją, musiałby Pan wracać do domu po okulary, bo bez nich nie mógłby Pan czytać). W efekcie, może Pan pracować dłużej i lepiej, co ma przełożenie na zwiększenie przychodów. Co oczywiste – to, czy przesłanka związku pomiędzy wydatkami na zabieg, a osiąganymi przychodami jest spełniona jest elementem oceny stanu faktycznego, a nie stanem faktycznym. To do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej należy finalna ocena, czy w jego ocenie ta przesłanka jest spełniona i to on musi w tym zakresie samodzielnie się wypowiedzieć.

Pytanie

Czy ma Pan prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wskazanych powyżej wydatków związanych z przeprowadzonym zabiegiem operacyjnym laserowej korekty wzroku?

Pana stanowisko w sprawie

Ma Pan prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wskazanych powyżej wydatków związanych z przeprowadzonym zabiegiem operacyjnym laserowej korekty wzroku.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użycie przez ustawodawcę zwrotu „w celu” nie oznacza, że automatycznie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Z zasady ogólnej zawartej w powołanym przepisie wynika, że wydatek poniesiony przez podatnika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu do opodatkowania w sytuacji, gdy służy osiągnięciu przychodów, czyli istnieje związek przyczynowy, choćby pośredni, pomiędzy kosztem a możliwością uzyskania przychodów rozumianą również jako zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zatem, kosztem uzyskania przychodu może być ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo - skutkowym, że jego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Tym samym, przy kwalifikowaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie o PIT - wymaga nie tylko oceny pod kątem, czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale także z punktu widzenia racjonalności określonego działania dla osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów podatkowych uzależniona jest m.in. od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

·wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

·poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

·pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

·jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

·został właściwie udokumentowany;

·wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych na podstawie powołanego art. 23 ust. 1 ustawy o PIT ma charakter zamknięty.

Wydatki poniesione przez Pana nie zostały bezpośrednio zawarte w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Pomiędzy wydatkami poniesionymi na zabieg operacji laserowej korekty wzroku, a prowadzoną działalnością gospodarczą istnieje obiektywny związek przyczynowo - skutkowy, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Celem poniesienia opisanych w stanie faktycznym wydatków było umożliwienie Panu wielogodzinnego czytania tekstu z monitora, co stanowi podstawowy element pracy doradcy podatkowego (bez potrzeby każdorazowego upewniania się, że ma Pan przy sobie okulary, bez których nie był Pan w stanie czytać).

Wobec powyższego, uważa Pan, że wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jest Pan świadomy, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stoi na stanowisku, że nie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, np. wydatku na okulary, gdyż jest to wydatek o charakterze osobistym. Tak, np. stanowi interpretacja indywidualna z 18 stycznia 2023 r. Nr 0115-KDIT3.4011.920.2022.1.AD: „Odnosząc się do przedstawionego przez Pana opisu stwierdzić należy, że wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę Pana zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomimo wskazania, że będzie Pan używał zakupionych okularów korekcyjnych wyłącznie do wykonywania obowiązków radcy prawnego, powyższy zakup jest uwarunkowany stanem zdrowia Pana, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem tutejszego Organu, poniesienie wydatków na zakup okularów korekcyjnych nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. A zatem wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie może zostać zakwalifikowany jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Nie zgadza się Pan jednak z takim podejściem, gdyż jak Pan wskazał w treści stanu faktycznego, zabieg był motywowany specyfiką prowadzonej działalności - podjął Pan decyzję o poddaniu się operacji z tego względu, że najpewniej do śmierci będzie zarabiał na życie czytając tekst z monitora (i pisząc pisma). Gdyby nie pracował Pan przy monitorze i nie miał konieczności wielogodzinnego czytania (pracując przykładowo jako pracownik magazynu), to najpewniej nie zdecydowałby się na zabieg, gdyż wada wzroku przeszkadzała w czytaniu, ale nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu.

Nie można więc uznać - jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w cytowanej powyżej interpretacji - że bezpośrednim celem tego rodzaju wydatków „jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Chciałby Pan też zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Nr 0113-KDIPT2-1.4011.423.2023.2.AP z 19 lipca 2023 r., w którym zaakceptował prawo osoby świadczącej usługi modelingowe prezentowane na platformie internetowej do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków na:

·podróże (w tym bilety lotnicze);

·usługi noclegowe;

·bilety wstępu na eventy

jako związanych z prowadzona działalnością i niestanowiących wydatków o charakterze osobistym.

W tym miejscu pragnie Pan powołać się na zasadę równości wynikającą z art. 32 Konstytucji RP. Zgodnie z treścią tego przepisu wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Jak przyjmuje się w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, a także doktrynie prawa zasadę tą należy interpretować w ten sposób, że jeżeli pewien zbiór podmiotów cechuje określona, istotna cecha relewantna, to - istnieje konstytucyjny nakaz, aby takie podmioty należące do tej samej klasy, w ramach określonego stanu prawnego, czyli w podobnej sytuacji, traktowane były równo, zatem tak samo, bez zróżnicowania w postaci faworyzowania, ale i bez dyskryminacji (patrz np.: Izabela Bernatek-Zaguła, Konstytucyjna zasada równości wobec prawa w świetle ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, https://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/DDk/ll/DDkll04.pdf).

Mając na uwadze powyższe, stoi Pan na stanowisku, że skoro Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zezwala influencerce/owi w stylu …, czy …, zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych np. na podróże (bilety lotnicze) i nie doszukuje się w takich wydatkach charakteru osobistego (choć przykładowo podróż na Bali może być przyjemnością osobistą samą w sobie, niezależnie od faktu, że zdjęcia z tej podróży mogą przysłużyć się influencerowi do zwiększenia przychodu) stwierdzając, że mają one związek z działalnością gospodarczą, to powinien także zaakceptować możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków na laserowa korektę wzroku poniesionych przez doradcę podatkowego, który w celu osiągnięcia przychodu musi czytać tekst z monitora średnio 50 - 60 godzin tygodniowo.

Odmienne podejście - tj. zanegowanie możliwości zaliczenia wydatków na laserową korektę wzroku do kosztów uzyskania przychodu - byłoby w Pana ocenie jaskrawo sprzeczne z zasadą równości wynikającą z art. 32 Konstytucji RP - gdyż podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji, zostałyby przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potraktowane w sposób odmienny. Doradca podatkowy, któremu odmówiono by prawa do zaliczenia w koszty wydatków poniesionych na laserową korektę wzroku byłby, innymi słowy, dyskryminowany w stosunku do modelki, czy influencerki, co stanowiłoby pogwałcenie dyspozycji art. 32 ust. 2 Konstytucji RP.

Mając na uwadze powyższe, stoi Pan na stanowisku, że ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wskazanych powyżej wydatków związanych z przeprowadzonym zabiegiem operacyjnym laserowej korekty wzroku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W takim ujęciu kosztami tymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Podkreślam, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy, i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego na wstępie przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

·pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

·nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·być właściwie udokumentowany.

Opisany przez Pana we wniosku wydatek na zabieg operacyjny laserowej korekty wzroku nie został wprost wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2017 r. sygn. akt II FSK 3526/16:

Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum.

Do wskazanego związku przyczynowo-skutkowego Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się także w wyroku z 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt II FSK 1859/15, gdzie stwierdził, że:

Kryterium celowości nie wyznacza w sposób ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszty uzyskania przychodów, od tych, które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy.

Ponadto w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, wskazuje się, że: (...) zwrot „w celu” oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym. Poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów; wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 października 2012 r. sygn. akt II FSK 430/11 oraz z 17 stycznia 2017 r. sygn. akt II FSK 3813/14.

Skoro jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu sprowadza się w istocie do ustalenia, czy mógł się on potencjalnie przyczynić do osiągnięcia przychodów, bez względu na to, czy ów skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.

Podkreślić również należy, że działalność gospodarcza podlega określonym regułom ekonomicznym i musi opierać się o zasadę racjonalności działań w dążeniu do realizacji postawionego celu. Ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej ponosi podatnik w związku z tym decyzje skutkujące powstaniem kosztów związanych z tą działalnością, nie może rekompensować przy pomocy przepisów podatkowych, gdyż oznaczałoby to w praktyce przerzucenie na Skarb Państwa ryzyka związanego z określonym przedsięwzięciem gospodarczym podejmowanym przez podmiot.

Możliwość zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów wiązałaby się z przywilejem uzyskiwania przez podatnika korzyści w postaci prawa zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o wartość poniesionych kosztów. Z oczywistych, więc względów, tego rodzaju wydatki nie mogą pozostawać w jakimkolwiek związku z przesłankami działania, które można by uznać za ukierunkowane na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła.

Do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających powyższe kryteria nie można zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana opisu stwierdzić należy, że wydatki na zabieg operacyjny korekty laserowej wady wzroku miały na celu przede wszystkim ochronę Pana zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. Wydatki, jakie Pan poniósł na sfinansowanie zabiegu operacyjnego korekty laserowej wady wzroku, nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną przez Pana pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdyż celem ww. wydatków była poprawa komfortu Pana życia, umożliwienie prowadzenia normalnego życia i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Pana wzroku.

W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona np. do zakupu okularów korekcyjnych, bądź operacji, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona, bądź poprawa wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pomimo wskazania, że celem poniesienia opisanych w stanie faktycznym wydatków było umożliwienie Panu wielogodzinnego czytania tekstu z monitora, co stanowi podstawowy element pracy doradcy podatkowego (bez potrzeby każdorazowego upewniania się, że ma Pan przy sobie okulary, bez których nie był Pan w stanie czytać), to powyższe wydatki są niewątpliwie uwarunkowane stanem Pana zdrowia, tzn. wadą wzroku. Operacja jak stwierdził lekarz nie jest bezwzględnie konieczna do codziennego funkcjonowania ale znacznie poprawi widzenie i komfort pracy zawodowej przy komputerze, a więc nie są to wydatki niezbędne w celu prowadzenia działalności (a dla jej komfortu), przede wszystkim jednak stanowią wydatki o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze opis sprawy oraz wyżej wskazane przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że poniesienie wydatków na zabieg operacyjny, wizyty kontrolne, przejazdy do kliniki, krople do gojących się po zabiegu oczu, nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. A zatem poniesione wydatki związane z zabiegiem operacyjnej korekty laserowej wady wzroku nie mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych zaznaczam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku,

W odniesieniu zaś do powołanego przez Pana art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym wszyscy są wobec prawa równi, wskazać należy, że zarówno Pan, jak i każdy inny podatnik w analogicznym stanie faktycznym jest przeze mnie traktowany w równy sposób. W konsekwencji należy wskazać, że jeżeli przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków mających charakter osobisty, to dotyczy to wszystkich podatników, w tym Pana.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a,

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00