Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.315.2023.3.PB

W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

I.Obecna struktura Grupy.

A sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „A”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem C sp. z o.o. (dalej: „C”) – spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów i będącej zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca i C współtworzą Grupę X w Polsce (dalej: „Grupa”). Grupa specjalizuje się w kompleksowych usługach cash processingu,  w szczególności w zakresie (...) wartości pieniężnych i (...). Oprócz C do Grupy należą jeszcze inne spółki zależne od Wnioskodawcy,  w tym B sp. z o.o. (dalej: „B”).

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność detektywistyczna  i ochroniarska (w tym w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa) oraz pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe. Wnioskodawca pełni w Grupie głównie funkcje o charakterze holdingowo-właścicielskim.

Głównym przedmiotem działalności C jest działalność ochroniarska (w tym w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa) oraz pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, w tym tzw. cash processing, polegający na przeliczaniu, sortowaniu i pakowaniu gotówki, elektronicznym rozliczaniu placówek bankowych, bankomatów i punktów handlowo-usługowych.

B odpowiada zasadniczo za realizowanie w ramach Grupy usług ochroniarskich i konwojenckich. Usługi te polegają na organizacji transportu wartości pieniężnych oraz innych wartościowych przedmiotów (w tym przedmiotów niebezpiecznych lub nietypowych). B świadczy również usługi polegające na serwisowaniu urządzeń technicznych (bankomatów, wpłatomatów).

Usługi świadczone przez C i B pozostają ze sobą  w funkcjonalnym związku, jako że zlecenia otrzymywane od klientów wymagają częstokroć świadczenia usług zarówno przez B, jak i C.  W konsekwencji, usługi są często świadczone jednocześnie przez obie spółki (Ci B). Aktualnie, umowy z najważniejszymi klientami Grupy dotyczą zarówno (...), ochrony, jak i (...), i ich stronami są generalnie zarówno A, jak i Coraz B.

II.Planowana reorganizacja działalności Grupy.

Grupa planuje przeprowadzenie reorganizacji, której zasadniczym celem jest centralizacja procesów: (...), ochrony oraz (...) i skupienie tej części działalności  w jednym podmiocie. W konsekwencji planowane jest zorganizowanie struktury Grupy  w taki sposób, aby ta część działalności była zarządzana bezpośrednio przez A. Jak wskazano, aktualnie stronami umów z najważniejszymi klientami Grupy są zarówno A, jak i B oraz C, a umowy dotyczą zarówno (...), ochrony, jak i (...). Po planowanej reorganizacji stroną umów obok klientów będzie jedynie A.

Planowana reorganizacja przyjmie formę podziału C(dalej również jako: „Spółka Dzielona”) przez wydzielenie części działalności Spółki Dzielonej i przeniesienie jej do A(dalej: „Podział”). Wnioskodawca wskazuje, że podobna reorganizacja planowana jest na poziomie B, przy czym jest ona przedmiotem odrębnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Podział będzie przeprowadzony w trybie podziału przez wydzielenie, o którym mowa  w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm. – dalej: „KSH”). Mając przy tym na uwadze, że A– jako spółka przejmująca – jest jedynym wspólnikiem Spółki Dzielonej, Podział Spółki Dzielonej nie będzie skutkował podwyższeniem kapitału zakładowego A ani objęciem przez nią ani przez jej wspólników jakichkolwiek udziałów w związku z nabyciem części majątku Spółki Dzielonej (por. art. 550 § 1 KSH).

Celem planowanego Podziału jest centralizacja procesów, w tym relacji klienckich i procesu zarządzania kontraktami, ale także zarządzania zasobami ludzkimi oraz pośrednictwa pracy, co ma usprawnić procesy zarządcze, zwiększyć efektywność obsługi klienta i realizacji kontraktów, usprawnić alokację zasobów i przepływ gotówki w całej Grupie,  a w konsekwencji – zwiększyć dochodowość Grupy i spowodować lepsze jej postrzeganie na rynku przez klientów, instytucje finansujące (banki i firmy leasingowe) oraz inwestorów. To działanie ma również na celu oddzielenie i skupienie w jednym podmiocie grupowych aktywów w postaci kontraktów, relacji klienckich oraz kadry zarządzającej tymi kontraktami, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Dzielonej prowadzonej działalności (...) pracowniczego. Odbiorcami usług (...) po Podziale mogą być obok A inne podmioty zewnętrzne – w tym – spoza Grupy (tj. podmioty niepowiązane). Rozważanym jest przy tym uzyskanie przez Spółkę Dzieloną statusu agencji pracy (agencji zatrudnienia)  i uzyskanie wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Konsekwencją powyższego będzie zorganizowanie procesu operacyjnego w taki sposób, że A będzie realizowała zlecenia wynikające z zawartych kontraktów z wykorzystaniem swoich zasobów ludzkich i majątkowych oraz na podstawie zawartych umów będzie nabywała określone usługi od podmiotów trzecich – od Spółki Dzielonej oraz od innych podmiotów, dysponujących określonymi zasobami ludzkimi i majątkowymi  (z zastrzeżeniem art. 6a-6e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, tj. o ile klienci-banki wyrażą na to zgodę).

W konsekwencji, wskutek przeprowadzenia Podziału, do A zostaną przeniesione  z C składniki majątkowe i niemajątkowe niezbędne do realizacji procesów (...), ochrony oraz (...). W C pozostaną natomiast składniki majątkowe i niemajątkowe tworzące obecnie strukturę do realizacji funkcji (...) pracowniczego świadczonego w ramach Grupy, jak i poza nią. W tym celu w Spółce Dzielonej dokonano następującego wewnętrznego wyodrębnienia.

III.Wyodrębnienie działalności w Spółce Dzielonej.

W Spółce Dzielonej zostały wyodrębnione Pion (...) oraz Pion (...), działające na podstawie regulaminu przyjętego w formie uchwały Zarządu C, opisane w większym szczególe poniżej.

1)Pion (…).

Głównym zadaniem Pionu (...) jest obsługa procesów (...), ochrony oraz (...), w tym pozyskiwanie, zarządzanie i obsługa umów z klientami (kontraktów). Dotyczy to zatem przede wszystkim obsługi istniejących kontraktów, w tym w zakresie przyjmowania i delegowania zleceń, bieżącej obsługi  i utrzymywania kontaktów z klientami, a także poszukiwania nowych klientów.

Zlecenia przyjmowane od klientów w ramach zawartych umów są realizowane przy użyciu składników majątkowych i niemajątkowych przydzielonych do Pionu (…) przez personel Pionu (...) oraz wybrane osoby udostępniane przez Pion (...) funkcjonujący w ramach spółki, jak i przez podmioty trzecie – w zakresie niezbędnym do realizacji danego zlecenia. Do Pionu (…) zaalokowane zostały następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:

- prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami (kontraktów) i bazy klienckie;

- prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu budynków i pomieszczeń biurowych (w tym serwerownie, sortownie gotówki, skarbiec). C dokonywała licznych prac adaptacyjnych, które są również przydzielone do Pionu (...), a w ewidencji środków trwałych stanowią inwestycje w obcych środkach trwałych;

- samochody, w tym specjalistyczne;

- urządzenia techniczne, w tym kamery (…), instalacje i urządzenia elektroniczne, systemy zabezpieczeń i systemy kontroli dostępu, rejestratory cyfrowe, agregat prądotwórczy, systemy klimatyzacyjne;

- wyposażenie obiektowe, w tym mundury, buty, torby bankomatowe, kasa pancerna, liczarki, praski do banknotów, sortery, wózki platformowe, a także nadwyżki broni;

- urządzenia biurowe, w tym komputery, telefony komórkowe, drukarki (w tym specjalistyczne drukarki igłowe), monitory, serwery, skanery, czytniki bezprzewodowe, a także podstawowe wyposażenie biura (krzesła, biurka, regały, fotele, szafy);

- wartości niematerialne i prawne, w tym licencje do programów komputerowych (m.in. (…), bazy danych);

- prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu, w tym dotyczących samochodów osobowych, serwera, liczarek, rolomatów, sorterów i kopiarek;

- prawa i obowiązki wynikające z umów najmu samochodów zawartych z podmiotami zewnętrznymi;

- środki na rachunkach bankowych przypisanych do Pionu (...) oraz prawa i obowiązki wynikające z umów rachunku bankowego i innych powiązanych z nimi umów z bankiem;

- zobowiązania funkcjonalnie powiązane z działalnością Pionu (...);

- tajemnice Pionu (...);

- księgi i dokumenty związane z działalnością Pionu (...).

Pion (...) funkcjonuje w ramach struktury organizacyjnej na czele z wiceprezesem (pełniącym funkcję dyrektora ds. handlowych). Do Pionu (...) przydzielono również zespół wraz z koordynatorami, których zadania dotyczą realizowania głównych funkcji Pionu (...), tj. obsługi procesów (...), ochrony i (...), w tym obsługi kontraktów oraz obsługi zleceń z nich wynikających.

W ramach Pionu (...) funkcjonują również określone funkcje wsparcia realizowane przez zatrudnionych w tym celu pracowników, tj.:

- dział obsługi klienta – działalność polegająca na monitorowaniu realizacji usług,

- HR,

- księgowość,

- obsługa dostaw i zakupów,

- kontroling,

- administracja.

Wyżej wskazane funkcje są realizowane przy użyciu składników materialnych  i niematerialnych przypisanych do Pionu (...). C nabywa również usługi IT od zewnętrznego usługodawcy dotyczące obsługi bieżącej, które w koniecznym zakresie są świadczone na rzecz Pionu (…).

2)Pion (...).

Głównym zadaniem Pionu (...) jest udostępnianie pracowników oraz zleceniobiorców na rzecz odbiorców usługi (...), m.in. na rzecz Pionu (...) oraz na rzecz innych podmiotów (powiązanych  tzn. z obrębu Grupy, jak i niepowiązanych tzn. spoza niej).

Głównym zasobem Pionu (...), którego działalność sprowadza się do udostępniania siły roboczej, są zatem pracownicy oraz zleceniobiorcy realizujący różne zadania głównie z zakresu (...), (...) i serwisowania urządzeń. Na czele Pionu (...) stoją: wiceprezes (dyrektor ds. operacyjnych) oraz dyrektor  ds. (...) (dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w zakresie (...)).

Zadania Pionu (...) są wykonywane przy użyciu przypisanych i właściwych dla tego typu działalności składników materialnych, takich jak urządzenia biurowe (w tym komputery, laptopy, monitory), wyposażenie biura (krzesła, biurka, regały) oraz wartości niematerialne i prawne, w tym licencje do programów komputerowych (m.in. (…)). Do Pionu (...) przypisano także wybraną broń palną (poza nadwyżkami broni). Do Pionu (...) przynależą również zobowiązania związane  z Pionem (...), wynikające głównie z podpisanych umów z personelem oraz kontrahentami, a ponadto:

- tajemnice Pionu (...);

- księgi i dokumenty związane z działalnością Pionu (...).

Do Pionu (...) na dzień Podziału przynależeć będą także środki na rachunkach bankowych przypisanych do Pionu (...) oraz prawa i obowiązki wynikające  z umów rachunku bankowego i innych powiązanych z nimi umów z bankiem. W ramach Pionu (...) funkcjonują również określone funkcje wsparcia realizowane przez zatrudnionych w tym celu pracowników, tj. kontroling, administracja. C nabywa również usługi IT od zewnętrznego usługodawcy dotyczące obsługi bieżącej (które w koniecznym zakresie są świadczone na rzecz Pionu (...)),  a także usługi HR oraz księgowości, które wspomagają działalność Pionu (...).

Podsumowując, zarówno Pion (...), jak i Pion (...), funkcjonujące w ramach C, korzystają z własnych składników majątkowych i niemajątkowych, ale także w określonych obszarach z usług zewnętrznych.

Wyodrębnienie organizacyjne.

Wyżej opisane wyodrębnienie działalności poszczególnych Pionów przybrało sformalizowany charakter w postaci regulaminu przyjętego w formie uchwały Zarządu C, w ramach którego szczegółowo opisano wyodrębnienie organizacyjne Pionu (...) oraz Pionu (...), strukturę zarządczą, podział zadań pomiędzy oba ww. Piony oraz ogólny podział składników majątkowych i pracowników (w zakresie przedstawionym powyżej) przydzielonych do wykonywania zadań w ramach obu ww. Pionów.

Założenia regulaminu uwzględniają, że w obu Pionach funkcjonuje struktura zarządcza  w postaci delegowanego wiceprezesa przydzielonego do nadzoru i zarządzania działalnością danego Pionu. Każdy Pion posiada odrębną hierarchiczną strukturę organizacyjną zorganizowaną w taki sposób, by jak najlepiej wykonywać zadania danego Pionu. W każdym Pionie obowiązują również odrębne zasady premiowania i nagradzania pracowników.

Wyodrębnienie każdego Pionu jest także odzwierciedlone poprzez używanie nazw Pionów w korespondencji zewnętrznej (stopka w korespondencji e-mail, wizytówki).

Wyodrębnienie finansowe.

Poszczególne Piony funkcjonujące w ramach Spółki Dzielonej są wyodrębnione finansowo w taki sposób, że możliwe jest odrębne ustalenie wyniku finansowego zarówno dla Pionu (...), jak i Pionu (...). W konsekwencji, możliwa jest odrębna ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwiająca przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do każdego Pionu. Możliwa jest również odrębna prezentacja wyniku finansowego uzyskanego przez każdy z Pionów  w Spółce Dzielonej.

W ramach każdego Pionu funkcjonują też odrębne rejestry środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Każdy Pion dysponuje również odrębnymi budżetami. Na dzień Podziału każdy Pion będzie dysponował również odrębnymi rachunkami bankowymi.

Mając na uwadze powyższe, przypisane i przenoszone do A składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki wyodrębnione w ramach Pionu (...) Spółki Dzielonej umożliwiają prowadzenie przez A działalności gospodarczej  w zakresie zarządzania i obsługi procesów związanych z konwojowaniem, ochroną i obsługą gotówki.

Składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki wyodrębnione w ramach Pionu (...) Spółki Dzielonej i pozostające w Spółce Dzielonej pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej i świadczenie usług przez C w zakresie działalności Pionu (...).

Po Podziale A będzie kontynuowała działalność Pionu (...) i Pionu (...) Spółki Dzielonej w ramach przedsiębiorstwa A przy wykorzystaniu przeniesionych do A w wyniku Podziału składników materialnych i niematerialnych (tj. składników przypisanych w planie Podziału Spółki Dzielonej do Pionu (...) i Pionu (...)), jak również  z wykorzystaniem w określonym zakresie usług nabywanych od Spółki Dzielonej oraz innych podmiotów spoza Grupy.

C będzie natomiast prowadzić działalność Pionu (...)  w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przy wykorzystaniu składników materialnych i niematerialnych pozostających w Spółce Dzielonej.

 Podsumowując powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że zarówno Pion (...) oraz Pion (...) w spółce C:

- stanowią odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (istnieje wyodrębnienie funkcjonalne),

- zespoły tych składników są wyodrębnione organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej (istnieje wyodrębnienie organizacyjne),

- zespoły tych składników są wyodrębnione finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej (istnieje wyodrębnienie finansowe),

- zespoły tych składników mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wnioskodawca wskazuje również, że wszystkie składniki materialne i niematerialne przypisane do Pionu (...) i Pionu (...) w Spółce Dzielonej, które będą przedmiotem wydzielenia do A, zostaną przez A przyjęte dla celów podatkowych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej  i zostaną przypisane wyłącznie do działalności prowadzonej przez A w Polsce.

W związku z powyżej zaprezentowanym zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca zamierza potwierdzić swoje stanowisko w zakresie skutków podatkowych planowanej reorganizacji działalności Grupy polegającej na Podziale Spółki Dzielonej przez wydzielenie Pionu (...) i przeniesienie ich na rzecz A jako spółki przejmującej.

Wnioskodawca wskazuje przy tym, że Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych – celem opisanej restrukturyzacji Grupy nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Pytanie

Czy planowany Podział będzie skutkował obowiązkiem podatkowym na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 170 ze zm. – dalej: „ustawa o PCC”)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, planowany Podział nie będzie skutkował obowiązkiem podatkowym na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Katalog zdarzeń objętych obowiązkiem podatkowym na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) został określony w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o PCC, podatkowi podlegają m.in. umowy spółki. Podatkowi podlegają również zmiany umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC).

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się (art. 1 ust. 3 ustawy o PCC):

1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

– także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika zatem, że opodatkowaniu PCC podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów w zakresie wyłącznie wymienionym w art. 1 ust. 3 ustawy  o PCC. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu PCC nie kwalifikują się zatem zmiany umów wynikające z podziału spółek – z uwagi na okoliczność, że podziały przez wydzielenie nie zostały wymienione w katalogu transakcji objętych opodatkowaniem PCC.

W opinii Wnioskodawcy dotyczy to tym bardziej sytuacji takich jak w analizowanym Podziale, w którym z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawca (będący przy tym spółką przejmującą) jest jedynym wspólnikiem Spółki Dzielonej, nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

Stanowisko takie potwierdzały organy podatkowe w licznych interpretacjach indywidualnych, m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2023 r. (Znak: 0111-KDIB2-3.4014.67.2023.4.ASZ), z 1 marca 2023 r. (Znak: 0111-KDIB2-2.4014.322.2022.1.MM), a także z 12 stycznia 2023 r. (Znak: 0111-KDIB2-2.4014.305.2022.4.MM).

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że wskazany w opisie zdarzenia przyszłego Podział nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu PCC.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych oraz Ordynacji podatkowej zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że planowana reorganizacja przyjmie formę podziału C (Spółka Dzielona) przez wydzielenie części działalności Spółki Dzielonej i przeniesienie jej do Wnioskodawcy. Podział będzie przeprowadzony w trybie podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych. Mając przy tym na uwadze, że Wnioskodawca – jako spółka przejmująca – jest jedynym wspólnikiem Spółki Dzielonej, Podział Spółki Dzielonej nie będzie skutkował podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy ani objęciem przez niego ani przez jego wspólników jakichkolwiek udziałów w związku z nabyciem części majątku Spółki Dzielonej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym,  w związku z planowanym ww. podziałem, po stronie Wnioskodawcy – spółki przejmującej nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00