Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 17-06-2024
Porada aktualna na dzień 17-06-2024
Data publikacji: 2024-02-29

Czy po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego pracodawca może ją przenieść na inne stanowisko urzędnicze, gdyż to które zajmowała wcześniej zostało zajęte z uwagi na jej długą nieobecność

PROBLEM

Pracownica zatrudniona w urzędzie pracy na stanowisku urzędniczym przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Urlop kończy się z końcem września 2024 r. Pracownica była nieobecna w pracy kilka lat. Ma to związek z jej kolejnymi porodami, a co za tym idzie urlopami macierzyńskimi, rodzicielskimi i urlopem wychowawczym. W tym czasie pracodawca zatrudnił pracownika najpierw na zastępstwo nieobecnej pracownicy, a następnie przeprowadził nabór na wolne stanowisko urzędnicze i w tej chwili zatrudnia pracownika na czas nieokreślony na stanowisku urzędniczym. Czy po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego pracodawca może ją przenieść na inne stanowisko urzędnicze, gdyż to które zajmowała wcześniej zostało zajęte z uwagi na jej długą nieobecność? Art. 1864 Kodeksu pracy w zasadzie pozwala na to. Natomiast ustawa o pracownikach samorządowych w art. 23 dopuszcza taką możliwość tylko w przypadku likwidacji stanowiska. Wiadomo jednak, że stanowisko nie zostało zlikwidowane, a zajęte przez nowego pracownika, który był niezbędny z uwagi na długą nieobecność pracownicy będącej na urlopie wychowawczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00