Czy gospodarka paliwowa straży miejskiej może być regulowana przez burmistrza
Czy burmistrz miasta może wprowadzić zarządzeniem normy zużycia paliwa przez samochody służbowe straży miejskiej (straż miejska to jednostka odrębna)? Czy brak sporządzania w jednostce wniosków o zaangażowanie wydatku (np. na paliwo) stanowi naruszenie przepisów – gdy regulują to tylko przepisy wewnętrzne w straży?
Burmistrz miasta jest władny wprowadzić odgórne zasady, związane z gospodarką paliwową w straży miejskiej, bowiem jest to przejaw gospodarki mieniem samorządowym, przy czym podane kwestie może również ustalać z komendantem straży miejskiej. Natomiast w zakresie dokumentacji związanej z zaangażowaniem wydatków, skoro została wprowadzona wewnętrzna dokumentacja w tym zakresie przedmiotowym, to musi być ona przestrzegana. Nie zmienia tego założenia fakt, że są to przepisy wewnętrzne, przy jednoczesnym braku rozwiązań prawnych na płaszczyźnie przepisów rangi ustawowej czy rozporządzeń.
