Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024
Data publikacji: 2024-03-15

Jakie urlopy pracownicze trzeba wskazywać w informacji o warunkach zatrudnienia – stanowisko resortu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoich wyjaśnieniach z 15 lutego 2024 r., przesłanych do naszej redakcji, wskazało, że w informacji o warunkach zatrudnienia należy ująć tylko urlopy płatne wynikające ze stosunku pracy. Nie trzeba natomiast podawać urlopów związanych z rodzicielstwem. 

W wyniku zmiany przepisów od 26 kwietnia 2023 r. wprowadzono do Kodeksu pracy regulację, zgodnie z którą pracodawca przekazuje pracownikowi w formie papierowej lub elektronicznej, w ciągu 7 dni od dopuszczenia go do pracy, m.in. informację o wymiarze przysługującego mu płatnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego lub, jeżeli nie jest możliwe jego określenie w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji, o zasadach jego ustalania i przyznawania (art. 29 § 3 pkt 1 lit. i Kodeksu pracy). 

W związku z taką regulacją powstały wątpliwości, jakie konkretnie rodzaje urlopów trzeba wskazywać pracownikom w informacji o warunkach zatrudnienia. Przede wszystkim czy trzeba w niej podawać również dane dotyczące urlopów związanych z rodzicielstwem, np. urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego czy urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00