Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.554.2023.2.JKU

Skutki podatkowe umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu z naniesieniami.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami na tym gruncie posadowionymi.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan A.K. (dalej: Dostawca)

NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…) (dalej jako: Nabywca)

NIP: (…)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

I.Uwagi wstępne

Pan (…), prowadzący od (…) 2005 r. działalność gospodarczą pod nazwą „(…)” A.K. (dalej: Dostawca), prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie działalności wspomagającej usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Dostawca planuje zawarcie umowy, na podstawie której dokona zbycia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu o nr (…), o powierzchni (…) m2 wraz z przeniesieniem własności budynku administracyjno-biurowego o powierzchni (…) m2, posadowionego na ww. działce (dalej łącznie: Nieruchomość).

Nabywcą Nieruchomości będzie (…) z siedzibą w (…) (dalej: Nabywca; łącznie z Dostawcą jako: Zainteresowani, Strony). Nabywca jest podmiotem prowadzącym co do zasady działalność statutową w zakresie szkolnictwa wyższego.

Niemniej jednak, w określonym zakresie Nabywca prowadzi również działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Przedmiotem planowanej dostawy jest prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki w (…), położonej przy (…), o numerze ewidencyjnym (…) z obrębu (…) (dalej: Transakcja).

II.Nabycie Nieruchomości przez Dostawcę

Nieruchomość została nabyta przez Dostawcę (…) 2019 r. Przedmiotem transakcji było wówczas prawo użytkowania wieczystego tej samej działki o numerze ewidencyjnym (…) z obrębu (…) wraz z własnością budynku na niej posadowionego.

Przedmiotowa transakcja (nabycie przez Dostawcę prawa użytkowania wieczystego działki o numerze (…)) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23%. Budynek posadowiony obecnie na działce znajdował się na niej już w momencie nabycia prawa użytkowania wieczystego przez Dostawcę.

III.Opis przedmiotu sprzedaży

Przedmiotem transakcji jest nabycie przez Nabywcę prawa użytkowania wieczystego działki gruntu o nr (…), o powierzchni (…) m2 wraz z przeniesieniem własności budynku administracyjno-biurowego o powierzchni (…) m2, posadowionego na ww. działce.

Na działce znajdują się następujące naniesienia:

a)budynek administracyjno-biurowy o powierzchni (…) m2, PKOB 1220 – Budynki biurowe,

b)utwardzone jezdnie i chodniki (plac postojowy) – PKOB 2112,

c)ogrodzenie – PKOB 2420,

d)sieć/przyłącze kanalizacji sanitarnej – PKOB 2223,

e)sieć/przyłącze wodociągowe – PKOB 2222,

f)sieć energetyczna – PKOB 2224,

g)sieć/przyłącze ciepłownicze – PKOB 2222,

h)sieć/przyłącze teletechniczne – PKOB 2224.

Część z tych naniesień spełnia definicję budowli w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, uwzględniając jednak ich funkcję i przeznaczenie uznać należy je za Urządzenia Budowlane. Urządzenia Budowlane stanowią pozycje wskazane w lit. od b) do h). Wymienione urządzenia budowlane nie są nierozerwalnie związane z budynkiem, a ich związek z budynkiem ma co najwyżej charakter funkcjonalny i w konsekwencji nie powinny być one objęte tym samym symbolem PKOB co sam budynek. Wskazane naniesienia będą przedmiotem sprzedaży z zastrzeżeniem, że zgodnie z treścią art. 49 § 1 Kodeks Cywilnego „urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa” – własność przedsiębiorstw, w rozumieniu art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, stanowią naniesienia wskazane w pozycji od lit. d) do h).

Budynek oraz pozostałe naniesienia na Nieruchomości zostały wzniesione w całości przed ich nabyciem przez Dostawcę (tj. przed (…) 2019 r.) i zostaną zbyte na rzecz Nabywcy po upływie dwóch lat od ich wybudowania (oraz nabycia przez Dostawcę).

Jednocześnie informują Państwo, że Prezydent Miasta (…), decyzją z (…) 2002 r. sygn. (…) udzielił pozwolenia na użytkowanie przebudowanego budynku przy ul. (…) w (…), będącego przedmiotem przyszłej, planowanej transakcji i ta data powinna być traktowana jako pierwsze zasiedlenie. Od daty nabycia prawa użytkowania wieczystego działki ewidencyjnej nr (…) oraz własności posadowionego na niej budynku, tj. od (…) 2019 r. budynek biurowy nie był przedmiotem jakichkolwiek ulepszeń realizowanych przez Dostawcę. Dostawca nie ponosił żadnych kosztów na ulepszenie, remonty, przebudowy etc. (dalej: Nakłady). Tym samym, wartość ulepszeń wyniosła 0% wartości początkowej i nie przekroczyła 30% tej wartości.

Budynek biurowy był przeznaczony przez Dostawcę dla celów najmu (w chwili sporządzania wniosku umowa najmu już nie obowiązuje, została zakończona (…) 2023 r.). Dostawca od daty nabycia, tj. od (…) 2019 r. nie ponosił i nie będzie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie obiektów tj. budynku, budowli lub ich części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w wysokości co najmniej 30 % ich wartości początkowej, w związku z czym Dostawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym nie doszło do „ponownego” pierwszego zasiedlenia zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo przewiduje się, iż w ramach planowanej Transakcji, Nabywca nabędzie także następujące elementy:

-dokumenty związane z Nieruchomością, tj. w szczególności dokumenty prawne związane z Nieruchomością, dokumentację techniczną, itd.,

-prawa wynikające z umów na dostawę mediów.

IV.Wyłączenia z przedmiotu dostawy

Podkreślić należy, że planowanej dostawie nie będzie towarzyszyło przeniesienie składników majątkowych (w tym należności i zobowiązań Dostawcy) związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto, planowanej dostawie nie będzie towarzyszyło przeniesienie należności i zobowiązań związanych z Nieruchomością będących przedmiotem wniosku (poza elementami wskazanymi powyżej) ani żadną inną nieruchomością należącą do Dostawcy.

Zgodnie z intencją Zainteresowanych, Nabywca nabędzie od Dostawcy prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości bez obciążeń i roszczeń osób trzecich, w szczególności w wyniku dostawy na Nabywcę nie zostaną przeniesione:

- ewentualne kredyty/umowy na finansowanie;

- zobowiązania wobec podmiotów trzecich powstałe do dnia dokonania dostawy (jakkolwiek przedmiotem przeniesienia będą wskazane powyżej prawa i obowiązki wynikające z wybranych umów zawartych przez Dostawcę w związku z Nieruchomością),

- księgi rachunkowe Dostawcy związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą,

- firma Dostawcy (ani nazwa jego przedsiębiorstwa),

- środki pieniężne,

- znaki towarowe, licencje,

- tajemnice przedsiębiorstwa Dostawcy, w tym m.in. know-how związany z działalnością operacyjną z wykorzystaniem Nieruchomości,

- pracownicy zarządzający aktywami należącymi do Dostawcy,

- prawa i obowiązki wynikające z umów, które Dostawca zawarł ze swoimi usługodawcami/dostawcami towarów niezwiązane z Nieruchomością (tj. na przykład umów o świadczenie usług księgowych, prawnych lub administracyjnych).

Co do zasady, intencją Nabywcy jest prowadzenie na terenie Nieruchomości działalności statutowej, tj. działalności w zakresie szkolnictwa wyższego. Nabywca nie wyklucza jednak sytuacji, w której część pomieszczeń zostanie przeznaczona dla celów najmu.

Intencją Nabywcy jest w szczególności realizacja inwestycji polegającej na remoncie, przebudowie oraz możliwej rozbudowie budynku znajdującego się na terenie Nieruchomości, prac niezbędnych do aranżacji sal wykładowych na użytek Uczelni Kupującego, tj. przeprowadzenia nowego podziału funkcjonalnego budynków wraz z ewentualnym wykonaniem nowych ścian działowych, sufitów oraz wszystkich niezbędnych instalacji: wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej wraz z klimatyzacją oraz elektrycznej.

V.Nieruchomość w strukturach Dostawcy

Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji została nabyta przez Dostawcę w celu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Dostawca miał prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z wydatków poniesionych w związku z nabyciem Nieruchomości.

Jak wspomniano wyżej, działalność Dostawcy obejmuje działalność gospodarczą w zakresie działalności wspomagającej usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych. Co do zasady, Dostawca nabyły prawo użytkowania wieczystego działki ewidencyjnej nr (…) z zamiarem prowadzenia na jej terenie działalności w zakresie najmu powierzchni biurowej.

Składniki majątkowe związane z Nieruchomością nie są jedynymi aktywami Dostawcy, który zasadniczo prowadzi swoją działalność w innych lokalizacjach na terenie całego kraju.

Nieruchomość nie stanowi i nie będzie stanowić na moment transakcji formalnie odrębnego przedsiębiorstwa. Nieruchomość nie została i nie zostanie również wyodrębniona w formie oddziału, wydziału, dywizji, pionu lub jakiejkolwiek innej jednostki organizacyjnej w dokumentach korporacyjnych ani w dokumentach wewnętrznych Dostawcy  (np. regulaminach wewnętrznych, schemacie organizacyjnym lub w innych dokumentach wewnętrznych Dostawcy o podobnym charakterze). Dostawca nie zgłosił (nie zgłosi) również Nieruchomości jako odrębnego podatnika czy płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych lub składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Nieruchomość nie została (nie będzie) również wyodrębniona w ramach Dostawcy na płaszczyźnie finansowej (przy czym z perspektywy praktycznej możliwe jest wyodrębnienie kosztów ponoszonych w związku z Nieruchomością).

Dostawca nie zatrudniał i nie zatrudnia (nie będzie zatrudniać) pracowników, dla których Nieruchomość stanowiłaby zakład pracy, który z chwilą planowanej sprzedaży Nieruchomości z mocy prawa przeszedłby na Nabywcę zgodnie z art. 231 ustawy Kodeks pracy.

Należy podkreślić, że przedmiot sprzedaży, tj. prawo użytkowania wieczystego gruntu działki nr (…) wraz z posadowionymi na niej budynkiem i innymi naniesieniami oraz innymi składnikami majątku, jako zespół składników nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa Dostawcy. Jednocześnie, na moment zawarcia planowanej umowy sprzedaży, przedmiot transakcji będzie wymagał zaangażowania Nabywcy, np. w postaci zawarcia nowych umów z gestorami mediów. Zamiarem Nabywcy jak wskazano powyżej jest prowadzenie jego działalności statutowej (tj. m.in. kształcenie na studiach oraz innych formach kształcenia czy prowadzenie badań naukowych) w budynku, którego własność zostanie przeniesiona wraz z zawarciem planowanej umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Dostawcy jest natomiast działalność doradcza. Jednocześnie, w ocenie Dostawcy, przedmiot sprzedaży, jako zespół składników na moment transakcji sprzedaży nie będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania, prowadzić działalności bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa Dostawcy, a tym samym nie może stanowić niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego te zadania i nie mogłoby jako potencjalnie niezależne, odrębne przedsiębiorstwo samodzielnie realizować zadań, do których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Nie jest możliwe, aby Nabywca bez podjęcia dodatkowych działań zarówno faktycznych jak i prawnych (np. zawarcie nowych umów z gestorami mediów) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania budynku mógł kontynuować działalność wcześniej prowadzoną przez Dostawcę. Ponadto jak wskazano powyżej, Nabywca planuje realizację innej rodzajowo działalności, tj. działalności w zakresie szkolnictwa wyższego – a działalność w zakresie najmu co do części pomieszczeń nie jest przez Nabywcę wykluczona, tym nie mniej może ona mieć jedynie charakter przejściowy lub też częściowy. Jednocześnie należy podkreślić, że w dacie sporządzenia wniosku, umowy najmu powierzchni ww. Nieruchomości już nie obowiązują.

Powyżej wskazano, że przewiduje się, że Nabywca nabędzie takie elementy jak prawa wynikające z umów na dostawę mediów czy umowy serwisowe, należy jednak doprecyzować, że formalnie to Nabywca sam we własnym imieniu będzie zawierał umowy z tymi podmiotami, które świadczyły ww. usługi na rzecz Dostawcy. Nabywca zatem podejmie dodatkowe działania w celu prowadzenia zakładanej przez siebie działalności i nie planuje docelowo kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej do tej pory przez Dostawcę.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy sprzedaż Nieruchomości będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, sprzedaż Nieruchomości będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle art. 2 ust. 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem (...) umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część (...).”

Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania 1 i 2, planowana przez Strony dostawa Nieruchomości:

-nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym do transakcji tej stosuje się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług;

-będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym, transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze okoliczności przedstawione powyżej, sprzedaż Nieruchomości będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

 W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b) innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy). Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub/i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z opisu wniosku wynika, że zawarli/zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości, na mocy której Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Nabywca) nabędzie od Zainteresowanego będącego stroną postępowania (Dostawcy) prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa odrębnej własności naniesień posadowionych na ww. gruncie (całość określona we wniosku jako Nieruchomość).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0112-KDIL1-2.4012.661.2023.1.IDw zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- planowana Transakcja (dostawa Nieruchomości wraz z dodatkowymi elementami) nie stanowi/nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;

- dostawa Nieruchomości korzysta/będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana sprzedaż Nieruchomości korzysta/będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa sprzedaży podlega/będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy ciąży/będzie ciążył na Nabywcy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia/który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w przedmiocie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie przez Państwa wskazanym, tj. czy sprzedaż jest czynnością podlegającą opodatkowaniu w powiązaniu z przepisami dotyczacymi podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację znak:0112-KDIL1-2.4012.661.2023.1.ID.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pan A.K. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00