Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.25.2024.4.JS

Skoro sprzedaż NR opisanej we wniosku będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu VAT, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

17 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 18 marca 2024 r. (wpływ 19 marca 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: X. Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Kupujący) NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Y. Sp. z o.o. sp. j. (dalej: Sprzedawca) NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania – S. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest tzw. nieruchomościową spółką celową utworzoną w celu przeprowadzenia/ obsługi określonego przedsięwzięcia gospodarczego związanego z rynkiem nieruchomości komercyjnych (dalej: Projekt). Z tego powodu Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach/na potrzeby realizacji Projektu Spółka zamierza nabyć od Y. Sp. z o.o. Sp. j. (dalej: Sprzedawca, a łącznie ze Spółką: Strony lub Zainteresowani) – w wykonaniu zawartej już umowy przedwstępnej (dalej: Umowa) – nieruchomość położoną w B. (…), składającą się z dwóch działek gruntu o numerach ewidencyjnych (…) i (…) (dalej odpowiednio: Nieruchomość oraz Działki, a każda z nich osobno Działka).

Nieruchomość w momencie zawierania Umowy (tj. (…).2021 r.) nie była własnością Sprzedawcy (jego poprzednika prawnego) ani nie była zabudowana obiektami kubaturowymi (znajdowały się na niej/przebiegały przez nią jednak obiekty liniowe w postaci linii elektroenergetycznej WN/110kV, linii ŚN oraz sieć kanalizacyjna, wchodzące w skład przedsiębiorstw przesyłowych). Zgodnie z ewidencją gruntów teren Działek stanowią łąki trwałe. Dla terenu Nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), zgodnie z którym działka nr (…) położona jest w granicach terenów oznaczonych symbolami: (…) – teren komunikacji samochodowej, (…) – drogi publiczne klasy lokalnej i (…) – tereny usług, a działka nr (…) położona jest w granicach terenów oznaczonych symbolami: (…) – teren komunikacji samochodowej i (…) – tereny usług.

Sprzedawca w Umowie zobowiązał się przed zawarciem umowy przyrzeczonej ze Spółką (planowanym aktualnie na okres marzec – lipiec 2024 r.) w szczególności do (i) nabycia Nieruchomości od jej ówczesnego właściciela (tj. spółki Z. sp. z o.o.) [dalej: Właściciel], z którym Sprzedawca zawarł wcześniej (w lipcu 2021 r.) umowę dzierżawy

Nieruchomości, (ii) przeprowadzenia na niej inwestycji budowlanej w postaci wzniesienia w ramach parku/centrum handlowego (dalej: Centrum) trzech budynków handlowo-usługowych (odpowiednio A, B i C) [dalej łącznie: Budynki, a każdy z osobna Budynek] wraz infrastrukturą towarzyszącą (jak parkingi, wewnętrzny układ drogowy, sieci i przyłącza, zbiornik retencyjny, pylon reklamowy etc.) [dalej łącznie: Naniesienia] i zagospodarowaniem terenu oraz (iii) jej komercjalizacji (tj. uzyskania wymaganych prawem pozwoleń/zezwoleń dla Nieruchomości – w tym pozwolenia na użytkowanie ww. obiektów, wynajęcia powierzchni w Budynkach i otwarcia Centrum dla klientów). Zgodnie z Umową w toku realizacji inwestycji Sprzedawca zobowiązał się, m.in. współpracować ze Spółką w zakresie lokalizacji, kształtu i powierzchni lokali w Budynkach, wyboru podmiotu, który będzie pełnić funkcję zarządcy Nieruchomości oraz zawiadamiać Spółkę o odbiorach istotnych robót zanikających lub ulegających zakryciu. Ponadto, zgodnie z Umową, Spółka jest uprawniona wskazać Sprzedawcy (jeszcze przed uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie) nazwę Centrum oraz logo, a Sprzedawca zobowiązany jest od tego momentu posługiwać się nimi w materiałach reklamowych oraz kontaktach branżowych (w tym z przyszłymi najemcami).

W wykonaniu ww. zobowiązań Sprzedawca (który w (…) 2022 r. nabył prawa i obowiązki nabywcy wynikające z Umowy) nabył (…) 2022 r. Nieruchomość od Właściciela oraz przystąpił do realizacji inwestycji. Obecnie budowa Centrum znajduje się na etapie końcowym, w tym w zakresie procesu komercjalizacji inwestycji (poszukiwania najemców). Wskazali Państwo, że Sprzedawca odliczał/odlicza podatek od towarów i usług naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów oraz usług na potrzeby realizacji inwestycji.

Zgodnie z Umową, na podstawie umowy przyrzeczonej, wraz z Nieruchomością (oraz znajdującymi się na niej Budynkami i Naniesieniami) na Spółkę przejdą w szczególności (i) autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej dotyczącej Budynków i Naniesień, (ii) pozostała dokumentacja związana z Nieruchomością, (iii) gwarancje i zabezpieczenia z umów o roboty budowlane dotyczące Budynków i Naniesień oraz (iv) gwarancje i zabezpieczenia wynikające z zawartych przez Sprzedawcę do momentu zawarcia umowy przyrzeczonej umów najmu odnoszących się do Budynków (znajdujących się w nich powierzchni) i Naniesień, do których to stosunków Spółka wstąpi z mocy prawa (na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego). Intencją Stron jest, aby dotychczasowe umowy na świadczenie usług związanych z utrzymaniem i eksploatacją Nieruchomości, zawarte przez Sprzedawcę, zostały przed lub najpóźniej z chwilą sprzedaży Nieruchomości do Spółki rozwiązane, a w ich miejsce Spółka zawarła nowe (z innymi lub tymi samymi dostawcami/na innych lub nawet analogicznych warunkach). W związku z tym należy założyć, że nie dojdzie do przeniesienia na Spółkę, na podstawie odrębnych umów zawartych ze Sprzedawcą w trybie art. 509 oraz art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego, wybranych/niektórych tego typu umów (np. dotyczących dostawy takich mediów jak energia elektryczna), nie mówiąc już o przeniesieniu wszystkich czy większości takich umów na Spółkę.

Na Spółkę nie przejdzie natomiast szereg innych składników materialnych i niematerialnych, w szczególności (i) oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo (nazwa) Sprzedawcy, (ii) znaki towarowe, (iii) wierzytelności i zobowiązania Sprzedawcy, (iv) środki pieniężne, (v) umowy rachunków bankowych, (vi) prawa, roszczenia i zobowiązania z umów o świadczenie usług takich jak księgowe, prawne, doradcze, zarządzania Nieruchomością (vii) koncesje, licencje i zezwolenia (inne niż bezpośrednio związane z Nieruchomością), (viii) wartości materialne i prawne składające się na wartość firmy takie jak know-how, reputacja, tajemnice przedsiębiorstwa, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty branżowe (budownictwo, najem nieruchomości), (ix) księgi rachunkowe, (x) zakład pracy (personel).

Wskazali Państwo, że przedmiot transakcji, tj. Nieruchomość zabudowana Budynkami i Naniesieniami, nie jest/nie będzie w dacie sprzedaży wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Sprzedawcy, w szczególności jako dział, oddział czy wydział (nie istnieją postanowienia umowy Sprzedawcy, jego regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, które wyodrębniałyby w ww. zakresie Nieruchomość w ramach jego przedsiębiorstwa). Nieruchomość nie jest/nie będzie także wyodrębniona w przedsiębiorstwie Sprzedawcy na poziomie rachunkowo-finansowym.

Wskazali Państwo ponadto, że zapłata przez Spółkę ceny za Nieruchomość (dalej: Cena) została rozłożona w czasie/podzielona na zaliczkę nr 1, zaliczkę nr 2 i płatność końcową (która nastąpi po zawarciu umowy przyrzeczonej). Przy tym, zgodnie z Umową, kwota zaliczki nr 1 była wypłacana sukcesywnie, na zasadzie przekazu, bezpośrednio do podmiotów, które na zlecenie Sprzedawcy wykonały prace związane z inwestycją (wg stanu na 30 października 2022 r.). Należy jednak również nadmienić, iż kwota zaliczki nr 1 stanowi jedynie niewielką cześć Ceny (ok. 5%).

Po zrealizowaniu ww. transakcji, Spółka zamierza wykorzystywać Nieruchomość na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, tj. w zakresie najmu powierzchni handlowej/usługowej znajdującej się w Budynkach oraz najmu Naniesień.

W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że:

 1) znajdujące się na Nieruchomości:

- wszystkie budynki o przeznaczeniu handlowo-usługowym, tj. oznaczone odpowiednio jako A, B, C (zdefiniowane we wniosku łącznie jako: Budynki) – stanowią budynki trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

- parkingi (zdefiniowane we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowią inne naniesienia trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

- wewnętrzny układ drogowy, tj. drogi wewnętrzne i chodniki (zdefiniowane we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowią inne naniesienia trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

- sieci i przyłącza (zdefiniowane we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowią inne naniesienia trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

- zbiornik retencyjny (zdefiniowany we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowi inne naniesienia trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

- pylon reklamowy (zdefiniowany we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowi inne naniesienia trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

- stacja transformatorowa (zdefiniowana we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowi inne naniesienie trwale związane z gruntem (stanowiące jego część składową);

 2) żadne z naniesień (tj. Naniesień wymienionych wyżej w pkt 1) nie stanowi/nie będzie stanowić własności przedsiębiorstwa przesyłowego – w szczególności dotyczy to „sieci i przyłączy”; jak natomiast zostało to już wskazane we wniosku (w zawartym w nim opisie zdarzenia), oprócz Naniesień na/w Nieruchomości znajdują się i będą znajdować w momencie transakcji obiekty liniowe w postaci linii elektroenergetycznej WN/110kV, linii ŚN oraz sieć kanalizacyjna, wchodzące w skład przedsiębiorstw przesyłowych, które: (i) zostały wybudowane jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej (zdefiniowanej we wniosku jako: Umowa) oraz nabyciem Nieruchomości przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania, (ii) nie będą przedmiotem transakcji między Państwem;

3) znajdujące się na Nieruchomości:

- wszystkie budynki o przeznaczeniu handlowo-usługowym, tj. oznaczone odpowiednio jako A, B, C (zdefiniowane we wniosku łącznie jako: Budynki) – stanowią budynki w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane;

- parkingi (zdefiniowane we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane;

- wewnętrzny układ drogowy, tj. drogi wewnętrzne i chodniki (zdefiniowane we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowią budowle w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane;

- sieci i przyłącza (zdefiniowane we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – (i) sieci stanowią budowle w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, (ii) przyłącza nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane;

- zbiornik retencyjny (zdefiniowany we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowi budowlę w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane;

- pylon reklamowy (zdefiniowany we wniosku łącznie z innymi elementami infrastruktury jako: Naniesienia) – stanowi budowlę w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane;

- stacja transformatorowa – stanowi budowlę w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane.

 3) obie działki, tj. o numerach ewidencyjnych (…) i (…) (zdefiniowane we wniosku łącznie jako: Działki) składające się na Nieruchomość będą zabudowane, tj. na każdej z nich będzie się znajdować w momencie planowanej transakcji (jest posadowiony) przynajmniej jeden Budynek (albo jego część).

Przywołując za Państwem treść opisu sprawy pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia i odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie przeformułowane w piśmie uzupełniającym)

Czy Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (stanowisko przeformułowane w piśmie uzupełniającym)

W Państwa ocenie na Spółce nie będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu od Sprzedawcy Nieruchomości (tj. Budynków, Naniesień oraz Działek, na których zostały one posadowione).

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Natomiast w myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Jednocześnie, art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje określone wyłączenia przedmiotowe, tj. przypadki, kiedy dana czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. I tak, zgodnie z pkt 4 lit. a) ww. przepisu, co do zasady, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, w Państwa ocenie, w przypadku stwierdzenia, że – zgodnie ze stanowiskiem Stron przedstawionym w zakresie pytań nr 1 oraz nr 2 (dotyczących podatku od towarów i usług) – planowana sprzedaż Budynków oraz Naniesień wraz z Działkami, na których są posadowione, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, na Spółce nie będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ich zakupu od Sprzedawcy.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

 b) innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle ustawą określonym). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że – w ramach umowy sprzedaży – Zainteresowany będący stroną postępowania (Spółka) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) Nieruchomość, tj. dwie działki zabudowane budynkami i innymi naniesieniami.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania sprzedaży ww. Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.23.2024.3.MS w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- planowana transakcja nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lecz będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;

- sprzedaż Nieruchomości (działek zabudowanych budynkami i innymi naniesieniami) nie będzie korzystać z żadnego ze zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zatem transakcja będzie w całości opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług;

- Grunt będzie dzielił byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

A zatem, skoro sprzedaż Nieruchomości opisanej we wniosku będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.23.2024.3.MS.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00