Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-22
Data publikacji: 2024-04-22

Opodatkowanie świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny przy rozdzielności majątkowej małżonków - niezasadne

Świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny są opodatkowane w przypadku małżonków, którzy mają rozdzielność majątkową. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Ministra Finansów w sprawie wyłączenia tych świadczeń spod podatku. Niezasadne jest bowiem różnicowanie sytuacji podatkowej obywateli, którzy je otrzymują, w zależności od małżeńskiego ustroju majątkowego.

Skargi obywateli kierowane do RPO sygnalizują problem opodatkowania świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny w sytuacji rozdzielności majątkowej między małżonkami.

W świetle przepisów ustawy o PIT wyłączone z opodatkowania zostały świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny, objęte wspólnością majątkową małżeńską. Wedle Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Może to polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00