Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-23
Data publikacji: 2024-04-23

Laptopy dla uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT

We wtorek zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu otrzymania komputerów przenośnych typu laptop albo bonów na ich zakup. Rodzice uczniów oraz nauczyciele, którzy w ubiegłym roku otrzymali darmowe laptopy lub bony nie zapłacą podatku, a także nie mają obowiązku rozliczenia otrzymanego świadczenia w zeznaniu PIT za 2023 rok.

Wartość świadczenia w postaci otrzymanego na własność laptopa, jak i bonu na zakup laptopa jest przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Po stronie rodziców uczniów oraz nauczycieli, którzy otrzymali w 2023 r. laptopy albo bony na ich zakup powstał wówczas przychód z tzw. innych źródeł, który należałoby rozliczyć w zeznaniu PIT za 2023 rok.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zwolnienie z PIT ww przychodów, otrzymanych w ramach zeszłorocznych programów wsparcia „Laptop dla ucznia" oraz „Laptop dla nauczyciela”.

Rozporządzenie zostało opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 608).

Ważne

Dzięki temu zaniechaniu podatek PIT nie będzie pobierany od świadczeń otrzymanych przez uczniów i nauczycieli na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. poz. 1369). Tak więc, przychody te nie podlegają uwzględnieniu w składanych rocznych zeznaniach podatkowych za 2023 rok.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Więcej na ten temat: Wartości laptopów i bonów dla nauczycieli jednak nie trzeba wykazywać w PIT >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00