Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.93.2024.4.AG

Uznanie planowanej sprzedaży działki niezabudowanej będącej we współwłasności małżeńskiej za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanej działki wyłącznie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·podatku od towarów i usług w zakresie:

-uznania planowanej sprzedaży działki niezabudowanej nr 1 będącej we współwłasności małżeńskiej za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

-opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanej działki nr 1 wyłącznie przezZainteresowanego będącego stroną postępowania.

·podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 kwietnia 2024 r. (data wpływu).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: P. W.

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:  J. W.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

J. i P. W. w dniu 27 czerwca 2007 r., na mocy aktu notarialnego - Umowy sprzedaży - zawartej przed notariuszem (…) (Repertorium A numer (…)) kupili od (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) do majątku objętego wspólnością ustawową prawo użytkowania wieczystego działki nr 1, położonej w (…), obszaru 0,5738 ha oraz prawo własności budynków (budynku ...) i budowli znajdujących się na tej działce, a stanowiących odrębne nieruchomości, objęte księgą wieczystą Kw. (…). Nabycie tych praw nastąpiło w związku z prowadzoną przez P. W. działalnością gospodarczą pod firmą (…) P. W.

Zgodnie z oświadczeniem sprzedającej spółki zawartym w powyższym akcie notarialnym sprzedaż opisanej nieruchomości korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na mocy umowy dzierżawy z dnia 30 czerwca 2007 r. zawartej pomiędzy P. W. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą (…) P. W. (Wydzierżawiającym) a (…) sp. z o.o. z siedzibą w (…) (Dzierżawcą) została zawarta umowa dzierżawy, na mocy której P. W. oddał do używania i pobierania pożytków opisaną nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 w (…) oraz budynki i budowle posadowione na tej nieruchomości. Nieruchomość została wydana dzierżawcy w dniu 30 czerwca 2007 r. Ustalony czynsz miesięczny jest powiększany o podatek od towarów i usług w obowiązującej stawce.

Powyższa nieruchomość była od 28 czerwca 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. składnikiem majątku w działalności gospodarczej P. W. Protokołem z dnia 31 grudnia 2011 r. zarówno użytkowanie wieczyste gruntu, jak i środki trwałe posadowione na tym gruncie zostały wycofane z działalności gospodarczej z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. Decyzją właściciela postanowiono wycofać nieruchomości z działalności gospodarczej i przeznaczyć je jako składnik majątku własnego celem najmu prywatnego w ramach odrębnego źródła przychodu. Od tego momentu przychód z najmu opodatkowany był w ramach odrębnego źródła przychodów (najem) na zasadzie ryczałtu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Czynsz nadal był powiększany o podatek od towarów i usług.

Na mocy aktu notarialnego z dnia 9 lutego 2016 r. - Umowy sprzedaży oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki - zawartej przed notariuszem (…) (Repertorium A numer (…)) J. i P. W. - jako dotychczasowi użytkownicy wieczyści - kupili od Gminy Miejskiej (…) prawo własności nieruchomości gruntowej - działki nr 1 o powierzchni 0,5738 ha położonej w (…), objętej księgą wieczystą (…), do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską.

Wnioskodawcy nie ponosili wydatków na ulepszenie tych nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.

W związku z wypowiedzeniem przez najemcę w dniu 12 października 2023 r. (ze skutkiem na dzień 30 kwietnia 2024 r.) powyższej umowy dzierżawy z dnia 30 czerwca 2007 r. oraz z uwagi na zły stan techniczny budynków i budowli, w dniu 27 grudnia 2023 r. P. W. złożył w Starostwie Powiatowym w (…) wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków i budowli położonych na opisywanej działce nr 1, wraz z koniecznymi załącznikami.

Wnioskodawcy mają zamiar sprzedać wskazaną wyżej nieruchomość - wówczas już niezabudowaną działkę nr 1, tj. po rozbiórce budynków i budowli znajdujących się na działce. Na chwilę obecną nie została zawarta umowa przedwstępna, ani inna umowa zobowiązująca do sprzedaży.

Zgodnie z Uchwałą nr (…) Rady Miasta (…) z dnia (…) w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta (…), przedmiotowa działka znajduje się na terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej, przemysłowej, magazynów, składów, z dopuszczeniem funkcji usług administracji, biur związanych z prowadzoną działalnością, dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych i garaży, związanych z przeznaczeniem terenu.

P. W. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. J. W. nie jest podatnikiem VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, iż :

1.Czy przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie przez Pana, czy działka nr 1 wraz z posadowionymi na niej obiektami była/jest/będzie również wykorzystywana przez Pana żonę?

Odpowiedź:

Przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie przez P. W. Nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez J. W..

2.Z czyjej inicjatywy nastąpiła w 2018 r. zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z ww. planu przeznaczenie działki będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, objętej zakresem wniosku?

Odpowiedź:

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w 2018 r. i wynikające z ww. planu przeznaczenie działki będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, objętej zakresem wniosku nastąpiła bez jakiejkolwiek inicjatywy Wnioskodawców. Zmiana nastąpiła z inicjatywy władz lokalnych.

3.Czy działka nr 1 została ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych Pana działalności gospodarczej?

Odpowiedź:

Działka nr 1 była ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych działalności gospodarczej P. W. od 28 czerwca 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. Jak wskazano we wniosku, protokołem z dnia 31 grudnia 2011 r. zarówno użytkowanie wieczyste gruntu, jak i środki trwałe posadowione na tym gruncie zostały wycofane z działalności gospodarczej z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2012 r.

4.Komu zamierzają Państwo sprzedać przedmiotową nieruchomość - osobie fizycznej, czy podmiotowi gospodarczemu oraz na jakie cele?

Odpowiedź:

W chwili obecnej nie ma chętnego na zakup przedmiotowej nieruchomości. Z uwagi na przeznaczenie działki zgodnie z MPZP prawdopodobne, że nabywcą będzie podmiot gospodarczy, na cele zgodne z MPZP.

5.Czy w stosunku do nieruchomości, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, prowadzili/prowadzą Państwo jakiekolwiek działania mające na celu zachęcenie potencjalnego nabywcy do nabycia nieruchomości?

Odpowiedź:

W stosunku do nieruchomości, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, Wnioskodawcy nie prowadzili / nie prowadzą jakichkolwiek działań mających na celu zachęcenie potencjalnego nabywcy do nabycia nieruchomości.

6.Czy podejmowali / podejmują Państwo działania marketingowe w celu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu oraz przez kogo były podejmowane?

Odpowiedź:

Wnioskodawcy nie podejmowali / nie podejmują działań marketingowych w celu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia.

7.Czy dokonywali Państwo sprzedaży innych nieruchomości niż wskazana we wniosku? Jeżeli tak, to należy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:

a)kiedy i w jaki sposób weszli Państwo w posiadanie tych nieruchomości lub praw?

b)w jakim celu nieruchomości lub prawa te zostały przez Państwa nabyte?

c)w jaki sposób nieruchomości lub prawa te były przez Państwa wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

d)kiedy dokonali Państwo ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

e)ile nieruchomości lub praw zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe, lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości, spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych)?

Odpowiedź:

-nieruchomość zabudowana przy ul. (…) w (…) - kupiona na podstawie aktu notarialnego w dniu 21.06.1999 r. na potrzeby działalności gospodarczej P. W, sprzedana 04.01.2018 r., z uwagi na to, że stała się zbędna w prowadzonej działalności.

-dom jednorodzinny przy ul. (…) w (…) - kupiony 10.06.2008 r. na egzekucji komorniczej, z zamiarem dla dziecka, nieruchomość prywatna, sprzedana 16.02.2021 r., z uwagi na zmiany planów życiowych dziecka.

8.Czy posiadają Państwo inne nieruchomości oprócz wskazanej we wniosku; czy nieruchomości te udostępniali/udostępniają Państwo innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze?

Odpowiedź:

Wnioskodawcy posiadają inne nieruchomości - obecne miejsce prowadzenia działalności P. W. przy ul. (…) w (…) (nabyta 10 sierpnia 2000 r.). Nie jest udostępniana innym podmiotom.

Dodatkowo nieruchomość przy ul. (…) w (…) (nabyta w 1994 r.), w tym: 1) budynek biurowo - socjalny wynajem od 25.01.2010 do 31.12.2017 Izba Celna w (…), od 01.01.2018 do 31.12.2020 Izba Administracji Skarbowej w (…) (...). Od 01.01.2021 do dzisiaj brak najemcy.

2) hala - wynajem od 20.07.2012 do 30.11.2020 (…), od 15.03.2021 do 31.12.2022 (…), od 01.01.2023 - brak wynajmu i hala wykorzystywana jest na potrzeby własne działalności gospodarczej (…) P. W..

Wnioskodawcy są również właścicielami nieruchomość przy ul. (…) w (…), w której Wnioskodawcy zamieszkują (bez związku z działalnością gospodarczą, nie jest wynajmowana). W ramach majątku prywatnego Wnioskodawcy są również właścicielami budynku mieszkalnego w (…) przy ul. (…) nabytego w 1994 r., wynajmowanego na cele mieszkalne - przychód rozliczany przez Pana P.W. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

9.Czy transakcja zbycia na Państwa rzecz prawa własności nieruchomości gruntowej - działki nr 1 z dnia 9 lutego 2016 r. stanowiła czynność: opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od opodatkowania tym podatkiem (jeśli tak to prosimy wskazać podstawę prawną zwolnienia), niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (jeśli tak, to prosimy wskazać na jakiej podstawie)?

Odpowiedź:

Jak wskazano we wniosku, na mocy aktu notarialnego z dnia 9 lutego 2016 r. - Umowy sprzedaży oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki - zawartej przed notariuszem (…) (Repertorium A numer (…)) J. i P. W. - jako dotychczasowi użytkownicy wieczyści - kupili od Gminy Miejskiej (…) prawo własności nieruchomości gruntowej - działki nr 1 o powierzchni 0,5738 ha położonej w (…), objętej księgą wieczystą (…), do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską. Była to czynność niepodlegająca VAT. Treść aktu notarialnego w żaden sposób nie odnosi się do kwestii VAT.

10.Czy ww. transakcja została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku?

Odpowiedź:

Ww. transakcja nie została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku.

11.Czy z tytułu nabycia opisanej we wniosku nieruchomości, przysługiwało Panu i / lub Pana żonie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz czy dokonali Państwo odliczenia podatku (kto dokonał odliczenia)? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.

Odpowiedź:

Z tytułu nabycia opisanej we wniosku nieruchomości, nie przysługiwało żadnemu z Wnioskodawców prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz żadne z nich nie dokonało odliczenia podatku.

12.W związku z informacją, iż: „(...) P. W. oddał do używania i pobierania pożytków opisaną nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 w (…) oraz budynki i budowle posadowione na tej nieruchomości”, prosimy wskazać:

a)kto był stroną / stronami zawartej umowy / umów? - czy zarówno Pan i Pana żona czy wyłącznie Pan?

Odpowiedź:

Stroną zawartej umowy był P. W. jako Wydzierżawiający i „(…) sp. z o.o. jako Dzierżawca. J. W. nie była stroną.

b)kto dokonywał rozliczeń z tytułu zawartej umowy / umów? - czy zarówno Pan i Pana żona czy wyłącznie Pan?

Odpowiedź:

Rozliczeń z tytułu zawartej umowy dokonywał wyłącznie P. W.

c)kto dokonywał rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu ww. umowy?

Odpowiedź:

Rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu ww. umowy dokonywał wyłącznie P. W.

Jeżeli rozliczeń z tytułu ww. umowy dokonywał wyłącznie jeden z małżonków, to należy wskazać czy podatek był rozliczany w całości przez jednego z małżonków czy w części (jeśli tak to w jakiej części; na jakich zasadach)?

Odpowiedź:

Podatek był rozliczany w całości przez P. W.

d)kto i w jaki sposób dokumentował czynność dzierżawy?

Odpowiedź: P. W. dokumentował czynność dzierżawy fakturą VAT z wykazanym podatkiem należnym.

Pytania

1)Czy planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (oznaczone we wniosku nr 2).

2)Jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie twierdząca, tj. planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czy po stronie Wnioskodawców możliwe będzie opodatkowanie dostawy nieruchomości w całości przez P. W. jako czynnego podatnika VAT? (oznaczone we wniosku nr 3).

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Ad 1)

Zdaniem Wnioskodawców, planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Planowana sprzedaż nieruchomości spełnia zatem definicję dostawy towarów na gruncie VAT.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów - w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i jako podatnik VAT dokonuje tej dostawy.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych czy majątek nabyty został i faktycznie był wykorzystany z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z kolei aby uznać dany majątek za prywatny istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. Aby majątek uznać za prywatny musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej wyłącznie do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponieważ nieruchomość była wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez P. W., a od 2012 r. wprawdzie nie jest składnikiem majątku w działalności gospodarczej, ale nadal jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT, oznacza to, że majątek w postaci nieruchomości nie stanowi majątku prywatnego w rozumieniu VAT, w konsekwencji P. W. w planowanej sprzedaży będzie występował jako podatnik VAT, a planowana sprzedaż z perspektywy VAT stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Biorąc pod uwagę, iż zgodnie z powyższym planowana sprzedaż nieruchomości stanowić będzie podlegającą opodatkowaniu VAT dostawę towarów, należy w dalszej kolejności ustalić zasady opodatkowania tej dostawy, w szczególności możliwość podlegania zwolnieniu z opodatkowania.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku ud towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Jak przy tym stanowi art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedmiotowa działka jest terenem budowlanym - zgodnie z Uchwałą nr (…) Rady Miasta (…) z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta (…), przedmiotowa działka znajduje się na terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej, przemysłowej, magazynów, składów, z dopuszczeniem funkcji usług administracji, biur związanych z prowadzoną działalnością, dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych i garaży, związanych z przeznaczeniem terenu.

Ad 2)

Zdaniem Wnioskodawców, jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie twierdząca, tj. planowana sprzedaż opisanej nieruchomości (niezabudowanej działki nr 1) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to po stronie Wnioskodawców możliwe będzie opodatkowanie dostawy nieruchomości w całości przez P. W. jako czynnego podatnika VAT

Po stronie sprzedających wyłącznie P. W. w odniesieniu do całej sprzedawanej nieruchomości występuje dla celów planowanej sprzedaży jako podatnik VAT. W opinii Wnioskodawców rejestracja do celów VAT J. W. jest w tym przypadku zbędna – nie występuje ona bowiem do celów tej transakcji jako odrębny od P. W. podatnik VAT.

Również fakturę dokumentującą sprzedaż opisanej nieruchomości powinien wystawić P. W. (w odniesieniu do całej wartości nieruchomości), bowiem z tytułu tej transakcji jedynie P. W. będzie podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Znajduje to potwierdzenie w interpretacjach podatkowych - tak np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 stycznia 2020 r., 0114-KDIP1-3.4012.566.2019.1.KK i powołane w jej treści interpretacje.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Należy wskazać, że małżeństwo nie należy do żadnej kategorii podmiotów wymienionych w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.

W konsekwencji, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu. Autonomiczność prawa podatkowego wyklucza bowiem możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem przedmiotem dokonywanej dostawy/lub świadczonej usługi jest majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy będzie ten małżonek, który dokonuje dostawy lub świadczy usługę we własnym imieniu (który jest stroną czynności prawnej) – jako podatnik VAT.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów zauważyć należy, że status podatnika podatku od towarów i usług, wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy podmiot dokonujący transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zaznacza się, że każdy kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Tym samym, wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości, jest ustalenie m.in. czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że 27 czerwca 2007 r. do majątku objętego wspólnością ustawową nabyli Państwo prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 oraz prawo własności budynków i budowli znajdujących się na tej działce. Nabycie tych praw nastąpiło w związku z prowadzoną przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania działalnością gospodarczą. W 2007 r. została zawarta umowa dzierżawy pomiędzy Zainteresowanym będącym stroną postępowania prowadzącym działalność gospodarczą a Sp. z o.o., na mocy której oddano do używania i pobierania pożytków opisaną nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 oraz budynki i budowle posadowione na tej nieruchomości. Nieruchomość była od 2007 r. do 2011 r. składnikiem majątku w działalności gospodarczej. W 2011 r. zarówno użytkowanie wieczyste gruntu, jak i środki trwałe posadowione na tym gruncie zostały wycofane z działalności gospodarczej i przeznaczone zostały jako składnik majątku własnego celem najmu prywatnego. W 2016 r. – jako dotychczasowi użytkownicy wieczyści – Zainteresowani kupili od Gminy prawo własności nieruchomości gruntowej – działki nr 1, do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską. Zainteresowani nie ponosili wydatków na ulepszenie tych nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej. Przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Nieruchomość nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania. Stroną zawartej umowy dzierżawy był Zainteresowany będący stroną postępowania oraz wyłącznie on dokonywał rozliczeń z tytułu zawartej umowy. Wyłącznie Zainteresowany będący stroną postępowania dokonywał rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu ww. umowy oraz dokumentował czynność dzierżawy fakturą VAT z wykazanym podatkiem należnym. W związku z wypowiedzeniem przez najemcę w dniu 12 października 2023 r. (ze skutkiem na dzień 30 kwietnia 2024 r.) powyższej umowy dzierżawy z 30 czerwca 2007 r. oraz z uwagi na zły stan techniczny budynków i budowli, w dniu 27 grudnia 2023 r. Zainteresowany będący stroną postępowania złożył wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków i budowli położonych na opisywanej działce nr 1. Zainteresowani zamierzają sprzedać ww. nieruchomość po rozbiórce budynków i budowli znajdujących się na działce. Przedmiotem sprzedaży będzie niezabudowana działka nr 1.

Zgodnie z art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.):

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Tak więc dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

W kontekście niniejszej sprawy należy zwrócić uwagę na treść zdania drugiego definicji pojęcia „działalność gospodarcza”, w której mówi się o wykorzystywaniu m.in. towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych. Takie wykorzystywanie towarów ma miejsce poprzez oddanie ich w stosunki obligacyjne (najem, dzierżawa, leasing itp.).

Istota umowy dzierżawy wskazuje, że na jej podstawie dochodzi do odpłatnego świadczenia usług przez właściciela na rzecz dzierżawcy. Dzierżawca za oddaną mu w dzierżawę rzecz płaci umówiony czynsz. Istnieje zatem bezpośredni związek między świadczoną usługą a przekazanym za nią wynagrodzeniem.

W konsekwencji, dzierżawa nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym wypełnia ona określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, bez względu na to, czy dzierżawa jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wskazać należy, że dzierżawa Nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, a zawarcie umowy dzierżawy powoduje wyłączenie nieruchomości z majątku osobistego.

W rozpatrywanej sprawie, pomimo że przedmiotowa działka stanowi majątek wspólny małżonków, to jednak nieruchomość ta była wykorzystywana wyłącznie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Czyli Zainteresowany będący stroną postępowania prowadząc działalność gospodarczą w oparciu o składniki majątku wspólnego miał nad tym majątkiem kontrolę ekonomiczną.

Skoro więc nieruchomość – będącą przedmiotem planowanej sprzedaży – Zainteresowany będący stroną postępowania wykorzystywał do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy, to jest On w sensie ekonomicznym właścicielem tej nieruchomości i to On dokona w efekcie dostawy nieruchomości – przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel.

W analizowanej sprawie przedmiotowa działka będąca we współwłasności małżeńskiej, którą Zainteresowani planują sprzedać, była wykorzystywana wyłącznie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, z tytułu której jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że w związku z dostawą ww. działki Zainteresowana niebędąca stroną postępowania nie będzie występowała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że z uwagi na sposób zadysponowania przez małżonków nieruchomością (od momentu jej nabycia) wyłącznie do działalności męża Zainteresowanej, uznać należy, że nieruchomość ta jest związana tylko i wyłącznie z działalnością gospodarczą męża Zainteresowanej i Zainteresowana niebędąca stroną postępowania w związku z jej sprzedażą nie będzie podatnikiem VAT.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, to Zainteresowany będący stroną postępowania z tytułu całej transakcji sprzedaży będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji sprzedaż niezabudowanej działki nr 1 stanowiącej współwłasność małżeńską będzie stanowiła dla Zainteresowanego będącego stroną postępowania czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W tym miejscu należy podkreślić, że zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności zwolnienie od podatku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Stosownie do art. 2 pkt 33 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych - rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Powyższe oznacza, że generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane (przeznaczone pod zabudowę). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę – są zwolnione od podatku VAT.

Podkreślić należy, że analiza powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy wskazuje jednoznacznie, że zwolnienie od podatku obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem dostawy będzie niezabudowana działka nr 1. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta (…) z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta (…), przedmiotowa działka znajduje się na terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej, przemysłowej, magazynów, składów, z dopuszczeniem funkcji usług administracji, biur związanych z prowadzoną działalnością, dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych i garaży, związanych z przeznaczeniem terenu.

Zatem, dostawa przedmiotowej niezabudowanej działki nr 1 nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ponieważ - zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy - stanowi ona teren budowlany.

Z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, to należy przeanalizować czy zaistnieją przesłanki dające prawo do zastosowania zwolnienia wynikającego z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wynika z treści wniosku, 27 czerwca 2007 r. na mocy aktu notarialnego - umowy sprzedaży - zakupili Państwo od Spółki do majątku objętego wspólnością ustawową prawo użytkowania wieczystego działki nr 1 oraz prawo własności budynków i budowli znajdujących się na tej działce. Sprzedaż opisanej nieruchomości korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Na mocy aktu notarialnego z dnia 9 lutego 2016 r. - jako dotychczasowi użytkownicy wieczyści - kupili Państwo od Gminy prawo własności nieruchomości gruntowej - działki nr 1 do majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską. Była to czynność niepodlegająca VAT. Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że przy nabyciu opisanej we wniosku nieruchomości nie wystąpił podatek od towarów i usług, który mógłby podlegać odliczeniu. Skoro w odniesieniu do czynności nabycia nieruchomości, nie wystąpił podatek od towarów i usług (dostawa nie była objęta tym podatkiem), to nie można uznać, że przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. nieruchomości, lub że takie prawo nie przysługiwało.

Ponadto nieruchomość będąca przedmiotem przyszłej dostawy była przedmiotem dzierżawy, która to czynność była opodatkowana podatkiem VAT. Tym samym przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Wobec powyższego, dostawa niezabudowanej działki nr 1 będącej we współwłasności małżeńskiej, nie będzie korzystała także ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż nie zostały spełnione warunki, o których mowa w tym przepisie.

W konsekwencji stwierdzam, że planowana dostawa niezabudowanej działki nr 1 będącej we współwłasności małżeńskiej nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, gdyż jak wskazano powyżej nie zostały spełnione warunki do zastosowania ww. zwolnień od podatku w stosunku do dostawy ww. działki. Zatem, dostawa ww. działki będzie opodatkowana podatkiem VAT według właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Podsumowując, mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzam, że z tytułu planowanej sprzedaży niezabudowanej działki nr 1 będącej we współwłasności małżeńskiej wyłącznieZainteresowany będący stroną postępowania dla całej transakcji sprzedaży będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Transakcja sprzedaży ww. niezabudowanej działki nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku i będzie podlegała opodatkowaniu z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. Tym samym, Zainteresowany będący stroną postępowania będzie zobowiązany do opodatkowania podatkiem VAT całości transakcji sprzedaży ww. nieruchomości.

Tym samym, Państwa stanowisko zakresie pytania nr 1 i 2 uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ informuje, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług, zaś w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku – w szczególności dotyczące wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości – które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisem stanu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Odnosząc się do powołanej przez Państwa interpretacji wskazuję, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan P. W. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00