dyżur dgp
Jak według nowych zasad ustalać składkę zdrowotną
Przedsiębiorcy po raz pierwszy zastosują zmienione przepisy o składce zdrowotnej w rozliczeniach z ZUS za styczeń i luty 2025 r. Aby rozwiać ich wątpliwości i pomóc w rozwiązaniu problemów, DGP zorganizował telefoniczny dyżur ekspercki. Na pytania czytelników odpowiadał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu
Czy nowe przepisy stosujemy do środków trwałych, nabytych od 1 stycznia 2025 r., czy również do kupionych w poprzednich latach kalendarzowych?
Celem zmienionych przepisów (głównie art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 146 ze zm.; dalej: ustawa zdrowotna) jest, by przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składnika majątku firmy (środka trwałego) nie miały wpływu na podstawę wymiaru ani wysokość samej składki zdrowotnej. A stosujemy je po raz pierwszy do obliczania składek zdrowotnych należnych od ryczałtowców za styczeń 2025 r., a od przedsiębiorców na skali lub liniowych – za luty 2025 r. (art. 2 nowelizacji z 6 grudnia 2024 r. ustawy zdrowotnej; Dz.U. poz. 1915; dalej: nowelizacja). W konsekwencji należy uznać, że na nowych zasadach rozliczamy przychody ze zbycia środków trwałych osiągnięte przez firmy 1 stycznia 2025 r. lub później bez względu na formę ich opodatkowania. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy środek trwały został zakupiony ani to, czy zostały od niego dokonane odpisy amortyzacyjne w ubiegłych latach kalendarzowych, czy też nie.