Procedura SME – odpowiedzi MF na pytania podatników
1. Czy wszystkie państwa członkowskie UE wprowadzą procedurę szczególną SME? Jak zweryfikować, które państwa ją wprowadzą?
Procedura szczególna SME (zwolnienie transgraniczne) musi być wprowadzona w tych państwach członkowskich, które posiadają zwolnienie krajowe, wynika to wprost z przepisu art. 284 ust. 2 w zw. z ust. 1 dyrektywy 2020/285. Informacja w tym zakresie będzie udostępniana na stronach Komisji Europejskiej (brak regulacji danego PC, będzie oznaczał, że to PC nie wprowadziło procedury krajowej i transgranicznej SME).
2. Czy MF opublikuje progi obowiązujące w innych krajach?
Regulacje krajowe państw członkowskich UE dotyczące transpozycji Dyrektywy 2020/285, która wprowadza procedurę szczególną SME zostaną opublikowane na stronie internetowej Komisji pod linkiem: https://sme-vat-rules.ec.europa.eu/national-vat-rules_en?prefLang=pl. Ministerstwo Finansów nie będzie tych informacji publikować na swojej dedykowanej procedurze szczególnej SME stronie. Na wskazanej powyżej stronie będzie dostępny link do odpowiedniej strony Komisji Europejskiej.
3. Okres karencji – skąd wziąć informację jaki okres obowiązuje w innych państwach?
Regulacje krajowe państw członkowskich UE dotyczące transpozycji Dyrektywy 2020/285, która wprowadza procedurę szczególną SME zostaną opublikowane na stronie internetowej Komisji pod linkiem:https://sme-vat-rules.ec.europa.eu/national-vat-rules_en?prefLang=pl . Ministerstwo Finansów nie będzie tych informacji publikować na swojej dedykowanej procedurze szczególnej SME stronie. Na wskazanej powyżej stronie będzie dostępny link do odpowiedniej strony Komisji Europejskiej.
4. Do złożenia raportowania przez biuro rachunkowe wystarczy złożone wcześniej UPL‐1. Czy potrzebna jest aktualizacja, czy może inne pełnomocnictwo?
Złożone pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL‐1) upoważnia do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej do czasu jego odwołania lub wygaśnięcia z mocy prawa. Nie jest zatem wymagane składanie odrębnych pełnomocnictw UPL‐1 dla poszczególnych rodzajów deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.