CIT-8 za 2024 rok - o czym warto pamiętać?
Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym termin na złożenie zeznania CIT-8 za 2024 rok upływa 31 marca 2025 roku. Zeznanie należy przekazać do właściwego naczelnika US wyłącznie w formie elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podatnicy, którzy wygenerowali stratę podatkową lub nie przekroczyli 2% progu rentowności rozliczą w tym roku po raz pierwszy podatek minimalny, wypełniając załącznik CIT/M.
Jak przygotować deklarację CIT-8 za 2024 rok »»»
Jak płacić podatek minimalny - instrukcja »»»
Kiedy złożyć CIT-8 za 2024 rok
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają zeznanie podatkowe CIT-8 po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca 3 miesiąca roku następnego (art. 27 ust. 1 updop). Jeśli u podatnika rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca.
Jednostki, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek złożyć zeznanie CIT-8 za 2024 r. najpóźniej 31 marca 2025 r.
Do 31 marca 2025 r. podatnicy CIT o kalendarzowym roku podatkowym mają obowiązek:
- złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) za 2024 rok
- wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Sposób złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok
Zeznanie roczne CIT-8 (deklaracja) składa się wyłącznie elektronicznie. Można je podpisać tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zeznania CIT-8 nie można podpisać Profilem Zaufanym i nie można go wysłać przez platformę ePUAP. Osoba, która w imieniu podatnika ma podpisać zeznanie składane drogą elektroniczną, musi być zgłoszona na formularzu UPL-1.
Zeznanie CIT-8 za 2024 r. wraz z załącznikami należy złożyć na formularzu oznaczonym indeksem 33. Ten sam wzór obowiązywał w rozliczeniu za 2023 r.
Zeznanie CIT-8 w wersji papierowej mogą złożyć tylko podmioty, które:
- za dany rok podatkowy uzyskały wyłącznie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 updop oraz
- nie były zobowiązane za rok, którego dotyczy zeznanie CIT-8, do sporządzenia informacji PIT-11 (art. 27a updop).
Podatnicy CIT, którzy nie wykazali w danym roku dochodu, ale nie są podatnikami uzyskującymi wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania, powinni złożyć CIT-8 elektronicznie. Takie stanowisko zajęto m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 6 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.563.2023.1.KM.
Rozliczenie podatku minimalnego w zeznaniu CIT-8
Podatek minimalny dotyczy podatników CIT, którzy wykazują stratę podatkową lub osiągają dochód niższy niż 2% przychodów (z wyłączeniem zysków kapitałowych) i wynosi 10% podstawy opodatkowania. Po raz pierwszy podatnicy rozliczą podatek minimalny w zeznaniu za 2024 r. składanym do 31 marca 2025 roku.
Podatnik powinien sprawdzić, czy nie jest objęty wyłączeniem z podatku minimalnego. Wyłączenia dotyczą m.in. małych podatników CIT, nowych firm (w pierwszych 3 latach), podmiotów ze spadkiem przychodów o 30% rok do roku czy spółek, które osiągnęły 2% rentowności w jednym z ostatnich 3 lat.
Jeżeli podatnik nie jest wyłączony z podatku minimalnego, to ma obowiązek:
- wykazać go w pozycji 258 zeznania CIT-8 (33) oraz
- wypełnić załącznik CIT/M(1), który jest informacją o wysokości podatku minimalnego.
Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak zaległość podatkowa, odsetki i odpowiedzialność karnoskarbowa.
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu Monitora Księgowego
