Dziennik Gazeta Prawna 73/2026 z 16.04.2026 [dodatek: Gazeta Prawna]
Artykuł
z dnia 16.04.2026
Data publikacji: 16.04.2026
procedury
Rusza reforma orzecznictwa medycyny pracy
Od piątku wyniki badań profilaktycznych będą mogły być wydawane kandydatom do pracy w formie elektronicznej. Cyfryzacja ma przyspieszyć obieg dokumentów i zwiększyć kontrolę nad ich rzetelnością.
Rocznie jest wykonywanych ok. 5,5 mln badań medycyny pracy. Dotychczas orzeczenia były wydawane tylko w formie papierowej i zazwyczaj to pracownicy musieli je dostarczać pracodawcy, co mogło powodować opóźnienia i dodatkowe komplikacje, jeśli wyniki badań zostały np. zgubione. Dlatego pracodawcy od dawna apelowali o cyfryzację medycyny pracy. Jej pierwszy etap wejdzie w życie 17 kwietnia.
