Czy pracownik obsługi w jednostce samorządowej może przejść na stanowisko urzędnicze bez konkursu
PROBLEM
Kierownik gospodarczy – pracownik obsługi zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony – przebywa obecnie na urlopie wychowawczym, po wykorzystanym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Wraca do pracy 11 lipca 2026 r., jednak w pierwszej kolejności wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy do 31 sierpnia 2026 r. Jego stanowisko jest obsadzone pracownikiem, który posiada umowę do czasu powrotu zastępowanej osoby. W placówce istnieje potrzeba utworzenia dodatkowego stanowiska urzędniczego – referenta ds. kadr. Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym wyraził zgodę na objęcie tego stanowiska, a obecny kierownik gospodarczy mógłby wówczas otrzymać umowę na czas nieokreślony. Czy pracownik obsługi może w ramach zmiany stanowiska przejść na stanowisko urzędnicze bez przeprowadzenia konkursu? Czy obecny kierownik gospodarczy, gdyby pozostał na dotychczasowym stanowisku, powinien otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony od 11 lipca 2026 r. czy od 1 września 2026 r. – tj. po powrocie pracownika z urlopu wypoczynkowego?


