Czy wypłata wynagrodzenia dla nauczycieli może nastąpić w sobotę
PROBLEM
Proszę o opinię dotyczącą terminu wypłaty wynagrodzenia dla nauczycieli. Otóż zapisy naszego regulaminu pracy brzmią: "(...) (placówka prowadzi szkoły dla dorosłych, gdzie zajęcia odbywają się w wyznaczone soboty) 4. W ........ obowiązuje podstawowy system czasu pracy. 5. Pora nocna w ........ obejmuje 8 godzin w następujących godzinach od 22.00 do 6.00 6. W ........ obowiązuje czteromiesięczny okres rozliczeniowy (styczeń-kwiecień, maj–sierpień, wrzesień-grudzień). 7. Pracowników obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, od poniedziałku do soboty. 8. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. 9. Dla pracowników niepedagogicznych sporządza się w formie pisemnej harmonogram czasu pracy obejmujący 1 miesiąc, który podaje się do wiadomości pracownikom na co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten harmonogram. 10. Szczegółowy miesięczny harmonogram pracy pracowników obsługi opracowuje pracownik kadr. Harmonogram czasu pracy na dany miesiąc podaje się do wiadomości pracownikom w sposób przyjęty w szkole. Art. 39. Karty Nauczyciela 3. Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym. 4. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu do piątego dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje to wynagrodzenie." Kiedy powinno zostać wypłacone wynagrodzenie dla nauczycieli za maj - w sobotę 02.05, czy w poniedziałek 04.05? Nadmieniam, że w sobotę 02.05 nie odbywają się zajęcia. Czy ma znaczenie fakt, że niektóre soboty są pracujące tylko dla wyznaczonych pracowników - głównie obsługi i nauczycieli? Czy dla terminu wypłat ma znaczenie, że w wyznaczone soboty odbywają się zajęcia m.in. ze względu na termin wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe - czy sobota, w której odbywały się zajęcia stanowi wówczas dzień roboczy?


