Czy trzeba opłacać składki na FP i FGŚP od wynagrodzenia członka rady nadzorczej
PROBLEM
Członkowie naszej Rady Nadzorczej otrzymują z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenie poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę, jednak jednocześnie są zatrudnieni u innego pracodawcy, gdzie osiągają wynagrodzenie powyżej minimalnego. Czy jako płatnik składek powinniśmy odprowadzać składki na Fundusz Pracy i FGŚP od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej?
RADA
Tak – jesteście Państwo obowiązani odprowadzać składki na Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Solidarnościowy (FS) od wynagrodzenia wypłacanego członkom Rady Nadzorczej. Warunkiem jest, aby łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – ze wszystkich tytułów – wyniosła w przeliczeniu na miesiąc co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2026 r. – 4806 zł). W opisanej sytuacji warunek ten jest spełniony, ponieważ wynagrodzenie ze stosunku pracy u innego pracodawcy już samodzielnie przekracza ten próg. Nie ma natomiast obowiązku odprowadzania składek na FGŚP.
UZASADNIENIE
Na podstawie art. 259 ust. 1 pkt 1 lit. i) i ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (dalej u.r.p.s.z.) obowiązkowe składki na FP ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Gdy kwoty te pochodzą z różnych źródeł, decyduje ich łączna suma. Jeżeli zatem członek rady nadzorczej jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy i łączna podstawa wymiaru ze stosunku pracy i z tytułu zasiadania w radzie wynosi miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie, składki na FP i FS są należne. Podmiot prowadzący radę nadzorczą jest wówczas obowiązany naliczyć i odprowadzić składki – łącznie 2,45% podstawy wymiaru – od wynagrodzenia faktycznie przez siebie wypłacanego. Do obowiązku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na FS (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2028 r. o Funduszu Solidarnościowym).
Obowiązek składkowy na FGŚP nie powstaje. Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, składki na FGŚP dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, a wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w radzie nadzorczej z takiego stosunku nie wynika.
art. 259 ust. 1 pkt 1 lit. i) i ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 620; ost. zm. Dz.U. z 2026 r. poz. 734)
art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2028 r. o Funduszu Solidarnościowym (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 1848)
art. 9 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (j.t. Dz.U. z 2025 r., poz. 433)
Małgorzata Kozłowska
radca prawny, specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń


