Artykuł
Komentarz do ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
KOMENTARZ
Definicja wypadku przy pracy została zawarta w art. 6 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 z późn.zm.). Zgodnie z tą definicją za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą:
l
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,l
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia,l
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.Ponadto na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się (w zakresie uprawnień do świadczeń) wypadek, któremu pracownik uległ:
l
w czasie trwania podróży służbowej, chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostawało w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,l
w związku z odbywaniem służby w zakładowych i resortowych formacjach samoobrony albo w związku z przynależnością do obowiązkowej lub ochotniczej straży pożarnej działającej w zakładzie pracy,l
przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające w zakładzie pracy organizacje polityczne lub zawodowe lub uczestnicząc w organizowanych przez nie czynach społecznych.Klasyfikacja zdarzenia jako wypadku przy pracy wymaga zatem spełnienia jednocześnie trzech warunków. Są to: nagłość zdarzenia, wywołanie zdarzenia przyczyną zewnętrzną i związek zdarzenia z pracą.
Wieloletnie stosowanie ustawy przyniosło doprecyzowanie wielu użytych w niej pojęć. Zgodnie z ustaloną w orzecznictwie wykładnią zdarzenie jest nagłe, kiedy trwa nie dłużej niż czas jednej dniówki roboczej. Należy zwrócić uwagę, że nagłość zdarzenia rozstrzyga o tym, czy zakwalifikuje się je jako wypadek przy pracy czy chorobę zawodową. Może jednak zaistnieć sytuacja, gdzie zdarzenie będące przyczyną wypadku trwa dłużej niż dniówka robocza, a sam skutek wystąpi następnie w sposób nagły. Dlatego tę granicę czasową należy traktować elastycznie, z uwzględnieniem okoliczności wypadku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right