Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-06

Dywidenda w podatku dochodowym od osób prawnych

Dywidenda w podatku dochodowym od osób prawnych

Grzegorz Mazur

Spółki kapitałowe, prowadząc działalność, zakładają nowe podmioty, jak również nabywają udziały (akcje) w istniejących już spółkach. Posiadając wolne środki pieniężne, decydują się na ulokowanie ich w banku albo w funduszu inwestycyjnym. Z posiadaniem udziałów (akcji) lub jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym związane są dla spółki pewne określone korzyści finansowe. Będzie to przede wszystkim prawo do udziału w zysku wypracowanym przez te podmioty, czyli dywidenda lub inne wypłaty typu dywidendowego. Artykuł ma na celu przybliżenie zasad wypłaty dywidendy oraz związanych z tym skutków w podatku dochodowym od osób prawnych. W opracowaniu odniesiemy się przede wszystkim do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż na tym gruncie powstawało najwięcej wątpliwości i spornych kwestii.

Prawo do dywidendy jest podstawowym prawem korporacyjnym wspólników (akcjonariuszy) spółki kapitałowej (spółki z o.o. i spółki akcyjnej). Tryb i zasady wypłaty dywidendy regulują odpowiednie przepisy prawa. Z wypłatą dywidendy związane są również skutki podatkowe1.

Odnosząc się do uregulowań instytucji dywidendy w prawie handlowym, należy zauważyć, że podstawowy akt prawny w tym zakresie, czyli kodeks handlowy, został uchylony przez kodeks spółek handlowych2. Nowe uregulowania weszły w życie 1 stycznia 2001 r. W związku z powyższą sytuacją zostaną przedstawione rozwiązania dotyczące dywidendy zarówno na gruncie kodeksu handlowego, jak i kodeksu spółek handlowych.

Dywidenda w kodeksie handlowym

Artykuł 191 k.h. stanowił, że wspólnicy mają prawo do czystego zysku, wynikającego z rocznego bilansu, jeżeli w myśl umowy spółki czysty zysk nie został wyłączony od podziału. Umowa spółki mogła jednak zastrzegać, że rozporządzanie czystym zyskiem należy do kompetencji wspólników, którzy rozstrzygali o tym w drodze uchwały. Dodatkowo kodeks handlowy stwierdzał, że jeżeli umowa spółki z o.o. nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów. W odniesieniu do spółki akcyjnej kodeks handlowy określał, że akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku rocznym, przeznaczonym przez walne zgromadzenie do podziału. Zysk ten rozdzielało się w stosunku do nominalnej wartości akcji. Jeżeli akcje nie były całkowicie opłacone, zysk rozdzielało się w stosunku do dokonanych wpłat na akcje. Możliwy był inny, od przedstawionego wyżej, sposób podziału czystego zysku, jednak takie postanowienie musiał przewidywać statut.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00