Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-07

Świadczenia ZUS

Ubezpieczenia społeczne w pytaniach i odpowiedziach

Podstawa wymiaru emerytury, nabycie prawa do wcześniejszej emerytury związanej z pracą w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, warunki uzyskania, wysokość świadczenia przedemerytalnego oraz dokumentowanie prawa do świadczeń z ZUS to nurtujące Czytelników „Prawa Przedsiębiorcy” zagadnienia z ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania przesłane do redakcji.

Katarzyna Nowak
Zatrudnienie w szczególnym charakterze
Jestem zawodowym wojskowym na emeryturze. Urodziłem się w 1944 r. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1997 r. Od mojego wynagrodzenia opłacane są składki ZUS. Czy w przyszłości będę miał prawo do emerytury z ZUS?
Tak
Zgodnie z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczony urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który udowodni wymagany okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnym charakterze, może przejść na emeryturę w obniżonym wieku na warunkach wynikających z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 z późn. zm.). Warunkiem przyznania tej emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat w czasie służby wojskowej lub zatrudnienia wykonywanego po zwolnieniu z tej służby bądź w ciągu 5 lat po zwolnieniu ze służby lub ustaniu zatrudnienia.
Emerytura ustalana na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje niezależnie od tego, że wcześniej została przyznana emerytura przysługująca na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin. Osobom tym przysługuje prawo do dwóch świadczeń, przy czym zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury lub renty określonych w tej ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00