Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2002-02-06

Wspólna odpowiedzialność materialna pracowników

Jak powierzać mienie pracownikom?

Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez pracownika zazwyczaj nie przewyższa kwoty jego 3-miesięcznego wynagrodzenia. Nie zawsze pokryje więc straty. Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie może gwarantować pracodawcy pełne odszkodowanie.

Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Zastosowanie przez pracodawcę wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone im mienie ma dla niego wiele zalet w porównaniu z ogólnymi zasadami regulującymi odpowiedzialność materialną pracowników.
Zasady odpowiedzialności
Przy zastosowaniu wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie pracodawca jest w zasadzie zwolniony od obowiązku dowodzenia, że szkoda powstała z winy pracownika (wina stanowi podstawową przesłankę odpowiedzialności materialnej pracowników), gdyż obowiązuje tu zasada domniemanej winy pracownika za zaistniałą szkodę. Od odpowiedzialności za szkodę powstałą w powierzonym mieniu pracownik może się zwolnić jedynie wówczas, gdy wykaże, że powstała ona z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia (art. 124 § 3 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00