Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-24

Warunki rozwiązania zatrudnienia

Czy można wypowiedzieć umowę terminową?

Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje stronom pewność, że stosunek prawny będzie trwał przez ustalony okres, a żadna ze stron nie będzie mogła go jednostronnie wypowiedzieć przed upływem określonego terminu. Istnieją jednakże szczególne przypadki, w których możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie takiej umowy poprzez wypowiedzenie. Muszą być jednak spełnione określone warunki.

Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
W praktyce, zwłaszcza przy dłuższych umowach, korzystne jest wprowadzenie możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę poprzez wpisanie do treści umowy stosownej klauzuli. Umożliwia to art. 33 k.p., który przewiduje możliwość zastosowania instytucji wypowiedzenia do umowy zawartej na czas określony. Zgodnie bowiem z tym przepisem przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Wypowiedzenie przewidziane klauzulą umowną
Strony umowy o pracę zawartej na czas określony mogą ustanowić możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli zapis tej treści włączą do treści zawartej umowy. Dotyczy to jednak tylko umów zawieranych na okres dłuższy niż pół roku. Chodzi tu więc o umowy dłuższe co najmniej o jeden dzień niż 6 miesięcy. Natomiast gdyby strony wprowadziły klauzulę dopuszczającą wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy, wówczas należałoby uznać, że zapis taki jest nieważny z mocy art. 18 § 1 i 2 k.p. W myśl tego przepisu postanowienia umów o pracę mniej korzystne dla pracowników niż przepisy prawa pracy są nieważne. Wprowadzenie zapisu dopuszczającego wcześniejsze wypowiedzenie umowy na czas określony, zawartej na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, jest zasadniczo rozwiązaniem mniej korzystnym dla pracownika, gdyż zdecydowanie zmniejsza stabilność jego zatrudnienia. Przykładowo więc w razie wprowadzenia do umowy zawartej na czas 5 miesięcy klauzuli dopuszczającej rozwiązanie tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem klauzula taka jest nieważna i jej zastosowanie jest pozbawione skutków prawnych, co sąd pracy wziąłby pod uwagę z urzędu przy rozpoznawaniu sprawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00