Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-10-16

Zmiany w kodeksie

Tańsze nadgodziny

Lipcowe zmiany kodeksu pracy dotyczą również przepisów normujących pracę w godzinach nadliczbowych. Od 1 stycznia 2003 r. praca ponad wymiar z pewnością będzie dla pracodawcy tańsza.

Artur Nowak
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad normy czasu pracy ustalone dla pracownika w myśl przepisów kodeksu pracy i innych ustaw, układów zbiorowych pracy, regulaminów pracy, wykonywana na rzecz pracodawcy albo w interesie pracodawcy. Przepisy nie zawierają warunku „wyraźnego” polecenia zwierzchnika w zakresie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Polecenie takie może być więc wydane w jakikolwiek sposób przez każde zachowanie się przełożonego, ujawniające w dostateczny sposób jego wolę.
Za pracę w godzinach nadliczbowych może być uznana także praca, którą pracownik wykonywał poza normalnymi godzinami pracy bez polecenia pracodawcy, jeżeli z okoliczności wynikało, że wykonanie jej było niezbędne, a zaniechanie jej wykonania mogłoby narazić pracodawcę na straty.
Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna tylko w razie: konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii, bądź szczególnych potrzeb pracodawcy. Zgodnie z § 133 § 2 k.p. liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z zaistnieniem powyższych okoliczności nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 4 godzin na dobę i 150 godzin w roku kalendarzowym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00