Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-12-04

Sądowe dochodzenie praw pracowniczych

Jak ustalić stosunek pracy?

Praca na umowie cywilnoprawnej to nie to samo co na umowie o pracę. Mniej praw, tyle samo obowiązków. Aby zmienić ten stan rzeczy, sprawa musi trafić do sądu.

Tomasz Niedziński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prawo.autorzy@infor.pl
Coraz częściej pracodawcy zamiast podpisywać umowy o pracę sięgają po umowy cywilnoprawne. Osobie świadczącej pracę z tytułu takiej umowy (np. zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej) nie będą przysługiwać wynagrodzenie i zasiłek za czas choroby, urlopu, wynagrodzenie za nadgodziny, ochrona socjalna. Osoba taka nie ma prawa do środków bezpieczeństwa i higieny pracy, odpraw związanych z rozwiązaniem umowy, urlopów wypoczynkowych, a przede wszystkim pozbawiona jest ochrony przed rozwiązaniem, które gwarantuje stosunek pracy. Wykonywanie pracy z tytułu umów cywilnoprawnych nie liczy się również do stażu pracy, od którego zależą powszechne uprawnienia pracownicze.
Kto do sądu?
Kodeks postępowania cywilnego w art. 189 stwarza podstawę do domagania się ustalenia przed sądem pracy istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa w celach pracowniczych. Z tego też przepisu korzystają osoby chcące ustalenia, że łączący je stosunek prawny - cywilny ma cechy stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00