Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-03

Opłacamy składkę na ubezpieczenie wypadkowe

Od czego uzależniona jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe? Kto ustala wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe i w jaki sposób?

Jakub Zamiejski
prawo.autorzy@infor.pl
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.) ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają:
• pracownicy,
• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, jeżeli umowa jest wykonywana w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę,
• osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące,
• posłowie, senatorowie,
• osoby pobierające stypendium sportowe,
• pobierający stypendium słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,
• osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• duchowni,
• osoby odbywające zastępcze formy służby wojskowej.
Osoby wymienione powyżej podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli z danego tytułu zostały objęte obowiązkowo lub przystąpiły do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Przykład
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem w wysokości 1000 zł jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. W związku z tym obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym (w tym i ubezpieczeniu wypadkowemu) z tytułu wykonywania umowy o pracę, z działalności gospodarczej natomiast ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter dobrowolny. Jeżeli ubezpieczony z tytułu prowadzonej działalności przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie zobowiązany również do opłacenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeżeli natomiast z tytułu prowadzonej działalności nie przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie będzie opłacał składki na ubezpieczenie wypadkowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00