Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-14

Umowa o pracę członka zarządu spółki

Czy umowa o pracę z członkiem zarządu różni się od innych umów? Kto może zawrzeć umowę o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej?

Marcin Kalinowski
prawo.autorzy@infor.pl
Kodeks spółek handlowych stanowiący podstawę funkcjonowania kapitałowych spółek prawa handlowego (to jest spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych) nie rozstrzyga jednoznacznie, w jakiej formie mogą być zatrudniane osoby mające pełnić funkcje członków zarządu tych spółek. Powoduje to, że w praktyce do zatrudnienia członków zarządu stosowane są różne podstawy prawne. Najpopularniejszą i zarazem chyba najkorzystniejszą dla członków zarządu formą zatrudnienia jest zawarcie umowy o pracę.
Kadencyjność zarządu a rodzaj umowy o pracę
Umowa o pracę członków zarządu spółki nie różni się w swej konstrukcji od innych umów o pracę zawieranych przez spółkę z jej pracownikami. Jednakże w jej treści oprócz zapisów niezbędnych w każdej umowie o pracę, takich jak ustalenie rodzaju i miejsca wykonywania pracy, terminu jej rozpoczęcia oraz określenia wynagrodzenia, zazwyczaj umieszczane są także różne postanowienia dodatkowe, jak np. prawo do dodatkowego wynagrodzenia w razie osiągnięcia przez spółkę odpowiedniego poziomu zysków, tantiemy, przydzielenie do użytku określonej klasy samochodu służbowego lub sprzętu elektronicznego (np. notebooka), czy telefonu komórkowego, dodatkowe ubezpieczenie na życie lub od nieszczęśliwych wypadków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00