Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-01

Praca za granicą a podstawa wymiaru świadczenia z ZUS

W niniejszym materiale odpowiemy na pytania dotyczące zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych w przypadku, gdy ubezpieczeni ubiegający się o świadczenie do ustalenia podstawy wymiaru wskazują zarobki uzyskane w okresie, gdy wykonywali pracę za granicą.

Jolanta Lewińska
Katarzyna Nowak
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Czy w stosunku do osób, które do podstawy wymiaru chciałyby wskazać wynagrodzenie osiągnięte w czasie, kiedy były zatrudnione za granicą, obowiązują jakieś szczególne uregulowania?
Tak Uregulowania te zawarte są w art. 18 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.), który określa zasady ustalania podstawy wymiaru dla osób zatrudnionych za granicą w krajach, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy międzynarodowe, oraz w § 10 i 11 rozporządzenia z 1 kwietnia 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U. z 1989 r. Nr 11, poz. 63 z późn.zm.), które wskazuje możliwości obliczenia podstawy wymiaru świadczenia na podstawie tzw. wynagrodzenia zastępczego oraz uwzględnienia w podstawie wymiaru kwot ryczałtowych.
W jaki sposób ZUS ustali podstawę wymiaru emerytury w przypadku, gdy nie można ustalić zarobków z kolejnych 10 lat kalendarzowych ze względu na to, że wnioskodawca w niektórych latach był ubezpieczony za granicą, przy czym pracował w państwie, z którym Polska zawarła umowę w dziedzinie zabezpieczenia społecznego?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00