Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-22

Sytuacja pracownika w czasie urlopu bezpłatnego

Czy podczas urlopu bezpłatnego pracownik nadal pozostaje w stosunku pracy i czy przysługuje mu zasiłek chorobowy?

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Istotą urlopu bezpłatnego jest zwolnienie stron stosunku pracy z ich zasadniczych obowiązków, czyli zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy oraz pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Pomimo tego stosunek pracy nadal łączy strony, choć pozostaje tu niejako w zawieszeniu, co ma istotne konsekwencje dla sytuacji pracownika.
Na wstępie należy także stwierdzić, że choć urlopy bezpłatne mogą być udzielane na podstawie różnych podstaw prawnych, to jednakże zasadnicze znaczenie mają przepisy zawarte w art. 174 i 1741 k.p., które mają zastosowanie do ogółu pracowników.
Zasady udzielania urlopu
W myśl art. 174 § 1 k.p. pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na jego pisemny wniosek. Ma to o tyle istotne znaczenie, że formalnie wyłączona tu została inicjatywa pracodawcy. Powoduje to, że pracodawca nie może zmuszać swoich pracowników do udania się na urlop bezpłatny, a występujące czasami w praktyce sytuacje udzielania niejako przymusowych urlopów bezpłatnych, które wynikają najczęściej z przestojów i problemów finansowych pracodawców, są sprzeczne z przepisami kodeksu pracy. Przy czym, jak podkreślał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 15 października 1996 r. (sygn. akt III AUa 34/96), udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z przepisem art. 174 § 1 k.p. - z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne. Dlatego też pracownikowi, który w okresie tak udzielonego urlopu bezpłatnego był niezdolny do pracy wskutek choroby - przysługuje przez pierwsze 35 dni prawo do świadczenia w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, a potem zasiłek chorobowy. Ponadto, w razie przymusowego wysłania pracownika na urlop bezpłatny z powodu np. przerwy w produkcji, pracownik ten, nie godząc się z takim postępowaniem, może domagać się od swego pracodawcy zapłaty wynagrodzenia za czas przestoju na podstawie art. 81 § 1 i 2 k.p., a w razie odmowy ze strony pracodawcy, dochodzić tego roszczenia przed sądem pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00